Kārtu pa kārtai: kā veidot augsto dobi
Veidojot savu augsto dobi, ir katram jāizvērtē materiālu pieeja savas sētas tuvumā un atbilstoši jāizplāno savas kastes uzpildīšana, jo viena pareizā varianta nav.
Lūk, augstās (~0,3-0,4 m) dobes slāņu “pīrāgs”, ko iesaka dārzkopības speciāliste:
- Kurmju / žurku “aizsargs” - metāla stiepļu siets;
- Nezāļu “aizsargs” - kartona plāksnes, kastes, papīra maisi bez pārklājumiem;
- Drenāža - smalki koku zari, no augsnes virskārtas noraktās velēnas, ēveļskaidas, koku lapas, nopļauta zāle, koku mizu šķelda. Var bērt arī ogu izspaidas, augļu atliekas, brāķētus dārzeņus;
- Organiskais mēslojums - komposts vai kompostēti/sadalījušies kūtsmēsli (liellopu, putnu, zirgu);
- Labas, auglīgas augsnes slānis, ko var sajaukt ar vermikulītu vai perlītu – jo šie produkti palīdz augsnē uzturēt mitrumu un padara to vieglāku un irdenāku, veicinot skābekļa apmaiņu.
Dobes augsnei var pievienot arī izsijātus skuju koku vai lapu koku pelnus. Jo gaišāki ir pelni, jo tie ir vērtīgāki, - speciāliste iesaka pieredzējušu dārznieku knifiņu.
Visu kārtīgi salej un atstāj uz 2–3 dienām nosēsties. Ja uzreiz nav paredzēts sēt vai stādīt, tad dobi pārklāj ar melno agrotīklu vai melno plēvi, lai tā labi uzsilst. Vispareizāk ir paaugstināto dobi veidot vasaras beigās, rudenī, bet, ja tas nav pagūts, tad darāma lieta arī šobrīd, pavasarī.
Ko stādīt augstajās dobēs
Kopumā var teikt, ka dobe tiek izveidota uz lēnas darbības komposta kaudzes. Izmantojot attiecīgus stiprinājumus, to var izmantot gan kā siltumnīcu, gan stādīt un sēt visas kultūras, kurām patīk papildu siltums. Uz lielāka izmēr dobēm teorētiski var stādīt pat daudzgadīgos kokus un krūmus vai dekoratīvos augus, bet