S, 20.08.2022.

Neapliekamais minimums palielināts līdz 500 eiro mēnesī

TVNET/LETA
Neapliekamais minimums palielināts līdz 500 eiro mēnesī
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

No šodienas, 1. jūlija, maksimālais gada neapliekamais minimums tiek noteikts 3000 eiro otrajā pusgadā jeb 500 eiro mēnesī.

No šī gada 1.janvāra neapliekamais minimums bija 2100 eiro pirmajā pusgadā jeb 350 eiro mēnesī. No 2023.gada 1.janvāra gada neapliekamais minimums būs 6000 eiro (500 eiro mēnesī).

Ņemot vērā, ka 2022.gadā maksimālais gada diferencētais neapliekamais minimums un koeficients katrā pusgadā ir atšķirīgs, ir noteikta īpaša aprēķināšanas, prognozēšanas un piemērošanas kārtība 2022.gada taksācijas gadam.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka 2022.gadā diferencētais neapliekamais minimums tiek piemērots katram pusgadam atsevišķi, attiecīgi abu pusgadu diferencēto neapliekamo minimumu summa veido 2022. taksācijas gada kopējo diferencēto neapliekamo minimumu.

Lai 2022. taksācijas gadā piemērotu diferencēto neapliekamo minimumu katram pusgadam atsevišķi, noteikumi paredz, ka arī katram pusgadam atsevišķi tiek noteikts apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo neapliekamo minimumu (3000 eiro) un apliekamā ienākuma apmērs, virs kura nepiemēro diferencēto neapliekamo minimumu (10 800 eiro).

Ienākumus, kurus nav iespējams korekti attiecināt uz konkrēto pusgadu, jo par tiem informācija Valsts ieņēmumu dienestam pieejama tikai pēc nodokļa maksātāja gada ienākumu deklarācijas saņemšanas (piemēram, no ārvalstīm gūtais ienākums, ienākums no saimnieciskās darbības, ārvalstī gūtais algota darba ienākums), dala ar divi un ņem vērā proporcionāli katrā periodā.

Neapliekamā minimuma palielināšanas mērķis ir samazināt darbaspēka nodokļu slogu, īpaši personām ar zemiem un vidējiem ieņēmumiem.

Darba devēja pabalstu līdz 250 eiro bērna piedzimšanas gadījumā neapliks ar ienākumu nodokli

Darbiniekam piešķirto pabalstu bērna piedzimšanas gadījumā turpmāk neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, nosaka Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".

Noteikts, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliks darba devēja darbiniekam piešķirto bērna piedzimšanas pabalstu līdz 250 eiro apmēram par katru vienās dzemdībās dzimušu bērnu. Pabalsts jāizmaksā sešu mēnešu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

Līdz šim bija noteikts, ka gadījumos, kad darba devējs vēlas materiāli atbalstīt savus darbiniekus, piešķirot pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, no šī pabalsta tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Nodokļa atvieglojums attieksies uz pabalstiem, kas izmaksāti par bērniem, kas dzimuši, sākot ar šī gada 1.janvāri. Nodokļa atvieglojums pabalstiem bērna piedzimšanas gadījumā stāsies spēkā šodien.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu