Sv, 1.10.2023.

Bulgārija un Ziemeļmaķedonija paraksta protokolu, kas ļaus sākt Skopjes sarunas par iestāšanos ES

Papildināts
LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Ziemeļmaķedonija un Bulgārija šajās brīvdienās parakstījušas protokolu par vadlīnijām, kas izbeidz ilgstošo kaimiņvalstu strīdu un paver ceļu Skopjei sākt sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā.

Ziemeļmaķedonijas ārlietu ministrs Bujars Osmani un Bulgārijas ārlietu ministre Teodora Genčovska svētdien Sofijā parakstīja atbilstošu protokolu.

Protokola parakstīšanas mērķis ir atrisināt divpusējos strīdus, jo īpaši attiecībā uz vēstures interpretāciju un etnisko bulgāru tiesībām Ziemeļmaķedonijā.

Sarunas par Ziemeļmaķedoniju par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) bija paredzēts sākt 2020.gadā, tomēr Bulgārija noteica veto sarunu sākšanai, vēloties panākt, lai Ziemeļmaķedonija dažas kopīgās vēstures daļas interpretē atbilstoši Sofijas oficiālajam skatījumam, atzīstot savas tautas un valodas bulgārisko izcelsmi.

Bulgārija ir ES dalībvalsts kopš 2007.gada.

Šā gada pirmajā pusē Francija bija ES prezidējošā valsts un izstrādāja kompromisa vienošanos.

Sestdien to apstiprināja Ziemeļmaķedonijas parlaments, bet Bulgārijas parlaments vienošanos apstiprināja jūnijā.

Medijos izskanējis, ka protokolā paredzēts mainīt mācību grāmatu tekstus un pieminekļu uzrakstus, lai tie atbilstu vēstures redzējumam, par kuru vienojušās abas puses.

Saskaņā ar priekšlikumu, kuru jūnijā izteica Francijas prezidents Emanuels Makrons, Ziemeļmaķedonija apņemas grozīt savu konstitūciju, tās preambulā atzīstos bulgāru minoritāti, kā arī aizsargāt minoritāšu tiesības un aizliegt tā dēvēto naida runu.

Iepriekš Ziemeļmaķedonijas ceļu uz ES un NATO bloķēja Grieķija, kura iebilda pret valsts agrāko nosaukumu Maķedonija, uzstājot, ka šis nosaukums slēpa Skopjes teritoriālās pretenzijas uz vienu no tās provincēm, kuras nosaukums arī ir Maķedonija.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais