Pk, 3.02.2023.

Konfliktiem par nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu nav pieaugošas tendences, uzsver VP

TVNET/LETA
Konfliktiem par nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu nav pieaugošas tendences, uzsver VP
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Krievijas karogs. Ilustratīvs foto
Krievijas karogs. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Sabiedrībā pirmšķietami var rasties sajūta, ka palielinās ar nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu saistīto konfliktu skaits, tomēr Valsts policijas (VP) pārstāvji uzsver, ka šādiem konfliktiem nav pieaugošas tendences - saglabājas mēreni līdzīgs notikumu raksturs.

Kā informēja VP pārstāvji, kopumā piecu mēnešu laikā kopš Krievijas kara Ukrainā sākšanās, Latvijā konstatēto likumpārkāpumu intensitāte nav vērtējama kā pieaugoša un saglabājas mēreni līdzīgs notikumu raksturs.

Kā līdz šim, visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar militārās agresijas atbalstošu attieksmes demonstrēšanu, tostarp aizliegto simbolu atainošanu publiskā vidē, kā arī Ukrainas karogu zādzībām vai bojāšanu. Ik pa laikam tiek konstatēti arī gadījumi, kad fiziskas izpausmes vērstas pret Ukrainas valstspiederīgo automašīnām, tās bojājot vai apzīmējot.

Tāpat konstatētas arī atsevišķas sadzīviska rakstura konfliktsituācijas starp personām, kurās figurē Ukrainas valstspiederīgie. Kopumā skatoties, visu šo nodarījumu raksturs un intensitāte nav īpaši izceļama uz visa Latvijā reģistrēto notikumu fona un ir mēreni nemainīga.

Piecu mēnešu periodā Valsts policijā sākti kopumā 112 kriminālprocesi, vairāk nekā 250 administratīvā pārkāpuma procesi un ir aktīvas teju 190 resoriskās pārbaudes.

Jūlijā reģistrētie notikumi saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā kopumā parāda, ka dažāda veida likumpārkāpumi bijuši vērsti gan pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, gan pret Ukrainas karogiem, tomēr kā nemainīga saglabājas tendence, ka visbiežākie likumpārkāpumi saistāmi tieši ar agresorvalsts, militārās agresijas un totalitārā režīma slavinošu simbolu atainošanu vidē - uz infrastruktūras objektiem vai tos klaji demonstrējot pie apģērba vai transportlīdzekļos.

Policija konstatējusi vairākas personas, kas nēsājušas vai izvietojušas savā transportlīdzeklī georga lenti vai totalitārā režīma aizliegto simboliku - sirpi ar āmuru, arī konstatēts gadījums, kad vīrietis publiskā vietā skaļi izsaucis slavinājuma vārdus Krievijas prezidentam.

Jūlijā konstatēti arī nodarījumi, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu - kādai sievietei nozagts mobilais telefons, bet kādam vīrietim - velosipēdi, bez tam aizvien ir gadījumi, kad bojātas tiek tieši automašīnas ar Ukrainas valsts numurzīmēm.

Piemēram, Rīgā jūlijā sākti vairāki kriminālprocesi, kuros šobrīd turpinās izmeklēšana un iespējamo vainīgo personu skaidrošana.

10.jūlijā Rīgā, Dzērvju ielā konstatēts "BMW" markas transportlīdzeklis, kuram izsists loga stikls un nozagta stūre. Savukārt 14.jūlijā Rīgā, Maskavas ielā, konstatēts, ka Ukrainas valsts piederīgā lietošanā esošai automašīnai "Opel" ir pārdurtas visas riepas.

Tāpat reģistrēts gadījums, kad 17.jūlijā Jūrmalā, Meža prospektā, automašīnas īpašnieks konstatēja, ka viņa transportlīdzeklis "Mercedes Benz" ir apķēpāts ar melnu krāsu - aizkrāsota priekšējā numurzīme un uz vējstikla uzzīmēts Krievijas kara Ukrainā simbols "Z".

Visiem augstākminētajiem nodarījumiem policija pievērš pastiprinātu uzmanību un attiecīgi veic informācijas pārbaudes un izmeklēšanu, vienlaikus vērtējot, vai notikumos ir saskatāmas naida nozieguma pazīmes.

Tāpat pēdējo mēnešu laikā novērota sabiedrības viļņošanās jautājumos, kas skar nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu, kā arī savstarpējo attieksmi starp dažādām sabiedrības grupām.

Atsevišķas konfliktsituācijas arī guvušas plašu rezonansi sabiedriskajā telpā, kas pirmšķietami rada sajūtu, ka šāda veida konflikti saasinās, tomēr Valsts policijas ieskatā pēc šiem gadījumiem nevarot raksturot kopējo situāciju ar pieaugošu tendenci.

Dažādu veidu konfliktsituācijas ir bijušas vienmēr un visbiežāk tieši kaimiņu starpā, kas lielākoties sākotnēji izcēlušies par kādiem citiem sadzīviska rakstura jautājumiem, bet papildu kontekstu piešķir nacionalitātes vai valodas lietojuma dēļ.

Jebkurā gadījumā katras šādas situācijas tiek rūpīgi izskatītas, pieņemot atbilstošus procesuālos lēmumus, tostarp rūpīgi vērtējot, vai konkrētajos gadījumos ir saskatāmas naidā motivētas pazīmes - policija jau iepriekš paudusi nulles toleranci tostarp nacionalitātes vai rasu naidā motivētiem noziedzīgiem nodarījumiem un ir stingra savā attieksmē.

"Šajā saistībā aicinām arī iedzīvotājus nepakļauties dažādām provokācijām, saglabāt mieru un ziņot policijai, ja saskaras ar likumpārkāpumiem," norādīja policijā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu