Video ⟩ Rīgas dome informē par jaunumiem saistībā ar "uzvaras pieminekļa" demontāžas procesu

TVNET
Rīgas dome informē par jaunumiem saistībā ar "uzvaras pieminekļa" demontāžas procesu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Zane Bitere / LETA

Ceturtdien, 4. augustā, Rīgas domes vadība informēja par jaunumiem saistībā ar pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas procesu.

Preses brīfings notika plkst. 11.00 Rīgas rātsnama 2. stāvā, mēra kabineta priekštelpā. Brīfingā piedalījās Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, pilsētas izpilddirektors Jānis Lange un sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa.

Plkst.15 paredzēta Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas slēgtā sēde, kurā deputāti lems par finansējuma piešķiršanu pieminekļa Uzvaras parkā nojaukšanai. Šim mērķim plānots atvēlēt ap 2,1 miljonu eiro. Sēde būs slēgta, jo tās laikā var tikt izskatīta ierobežotas pieejamības informācija.

TVNET jau informēja, ka pēc demontāžas nav plānots saglabāt nevienu no padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā daļām.

Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis stāstīja, ka pieminekļa demontāža veidojot vien ap 10% no visa projekta izmaksām, jo pēc tam kompleksa teritoriju plānots pārvērst par parku. Darbu veikšanai būvnieks ir izraudzīts, bet pašvaldība to pirms laika neatklās, tāpat kā par darbu sākšanu drošības nolūkos paziņos ļoti neilgi pirms demontāžas.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē "rigaspieminekli.lv", "Piemineklis Padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais