T, 22.03.2023.

TVNET NO NOTIKUMA VIETAS ⟩ Video: Ovāciju pavadībā nogāzts padomju pieminekļa obelisks

TVNET
Video: Ovāciju pavadībā nogāzts padomju pieminekļa obelisks
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 118
Foto: TVNET

Šodien pēcpusdienā Pārdaugavā, Uzvaras parkā, nogāzts Latvijā un Baltijā lielākais padomju laika piemineklis, demontējot tā kompleksa pēdējo elementu - 79 metrus augsto obelisku, kura virsotni rotā zvaigznes.

Video: kā tika demontēts pieminekļa obelisks 

Foto: Ovāciju pavadībā nogāzts padomju pieminekļa obelisks 

Obelisks tika nogāzts pēc aptuveni septiņas stundas ilga darba, krītot izraisot skaļu blīkšķi un augstas ūdens šļakatas no blakus esošā baseina. Sanākušie vērotāji padomju armijai veltītā obeliska krišanu sagaidīja ar ovācijām.

Pēc obeliska nogāšanas policija ātri atjaunoja transporta satiksmi pa tuvējām ielām, bet gājēju pārvietošanās joprojām ir būtiski ierobežota un pietuvoties pieminekļa drupām nav iespējams.

Arī vairums interesentu īsi pēc obeliska krišanas devās prom. Savukārt policijas spēki lielā skaitā joprojām uzturas objekta apkārtnē.

Pieminekļa kompleksa demontāža notikusi trīs dienas. Otrdien, 23.augustā, nogāzta trīs karavīru bronzas statuja, trešdien, 24.augustā, no rīta kritusi sievietes tēla figūra, bet ceturtdienas rītā sākti sagatavošanas darbi, lai sagatavotos pēdējam pieminekļa demontāžas posmam - augstā obeliska gāšanai.

Darbi ceturtdien noritēja apmēram no plkst.10. Kā norādīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP), lēmums par obeliska demontāžu tieši tagad un šādos apstākļos pieņemts trešdienas vakarā pēc konsultācijām ar būvniekiem un drošības dienestiem.

Foto: Padomju armijai veltītā obeliska Pārdaugavā nojaukšanai ievelkoties, cilvēku interese par notiekošo neatslābst

Foto: Pārdaugavā sākusies pieminekļa obeliska demontāža

Video: pie pieminekļa tiek nolaisti karogi

Video: pie pieminekļa dežurē žurnālisti, reportieri un operatori

Kā 24. augusta rītā norit sievietes statujas demontāža:

Jau ziņots, ka otrdien, 23. augustā, tika demontēts postaments, kā arī tika  nogāztas visas trīs padomju karavīru statujas. Otrdien tika demontētas arī kāpnes, kā arī uzslietas sastatnes pieminekļa tuvumā. Tāpat tika sākta sievietes tēla demontāža.

Otrdienas vakarā pie demontējamā pieminekļa Pārdaugavā pulcējās vairāki desmiti cilvēku, aizturētas 19 personas. Savukārt Krievijas Galvenā izmeklēšanas pārvalde otrdien ierosinājusi krimināllietu par padomju okupācijas karaspēkam veltītā pieminekļa demontāžu Rīgā.

Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa, notiek aizturēšanas:

Kā otrdien portālu TVNET informēja Rīgas domes pārstāvji - saistībā ar demontāžas darbiem līdz 12. septembrim tiek slēgta transportlīdzekļu satiksme Uzvaras parka stāvlaukumā. Tāpat norādītajā periodā tiek slēgta gājēju kustība Bāriņu ielas posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai, kā arī Uzvaras bulvāra posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai.

"Ierobežojumu teritorija un termiņš var tikt mainīts atkarībā no darbu gaitas un operatīvās situācijas parka apkārtnē, par ko tiks ziņots atsevišķi," tā Rīgas domes pārstāvji.

Atgādinām, ka gatavošanās pieminekļa demontāžai parkā ar attiecīgās būvtehnikas ierašanos sākās pirmdien. Tika uzstādīts būvdarbu žogs un 1,5 kilometru garumā - drošības žogs, kas ierobežo gājēju kustību.

Kā informēja Rīgas domē, pieminekļa kompleksa demontāžas darbi norit pēc grafika.  

Pirmdien, reaģējot uz sāktajiem demontāžas darbiem, pieminekļa apkārtnē savācās pāris desmiti cilvēku, no kuriem policija vairākus aizturēja.

Pirmdienas vakarā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs nāca klajā arī ar paziņojumu, ka no valsts izraidīs ārvalstniekus, kas veiks pretlikumīgas un nesankcionētas darbības pie pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas laikā.

Pārdaugavā 22. augustā notiek gan atbalstītāju aktivitātes, gan protesti pret pieminekļa nojaukšanu:

Jau ziņots, ka 5.augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.

Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tika izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokāciju riskiem.

Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro. Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro.

Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Video: kā pirmdien, 22. augustā, sāka pieminekļa demontāžu:

Video: kā 23. augustā jauca nost karavīru skulptūras: