Obeliska demontāžas laikā aizturētas četras personas

TVNET/LETA
Foto: TVNET

Situācija Uzvaras parkā padomju armijai veltītā obeliska demontāžas laikā bija vērtējama kā mierīga un bez būtiskiem starpgadījumiem, tomēr četras personas tika aizturētas par nepakļaušanos policijas darbinieku prasībām,  informēja Valsts policija.

No aizturētajām divas personas publiski pauda Krieviju un tās agresiju slavinošus saukļus. Sākti administratīvā pārkāpuma procesi, kuros tiks vērtēti šo personu iespējamie pārkāpumi.

Tāpat par nepakļaušanos policijas prasībām aizturēta kāda sieviete, kura bija mēģinājusi kāpt pāri Uzvaras parku norobežojošajai sētai.

Likumsargi viņu pamanīja, lika pārtraukt pārkāpumu, bet sieviete to nedarīja. Personai jau piemērots 100 eiro sods. Visi pārkāpumi ir savstarpēji nesaistīti.

Valsts policijas drona video, kurā redzama obeliska krišana:

Pēdējo dienu laikā sākti 27 administratīvā pārkāpuma procesi un trīs resoriskās pārbaudes par dronu pilotēšanas noteikumu pārkāpumiem. Kopumā šajās dienās pārkāpumus veikuši 20 dronu pilotētāji.

Policija ar partnerdienestiem situāciju gan šodien, gan iepriekšējās dienās Uzvaras parka teritorijā kontrolē un kopumā vērtē kā mierīgu ar atsevišķiem incidentiem, kuri ātri tika novērsti, nepieļaujot to tālāku attīstību, teikts policijas paziņojumā.

Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa Pārdaugavā, notiek aizturēšanas:

Turpinoties atlikušajam drupu demontāžas procesam, arī turpmāk Valsts policija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju un partnerdienestiem turpinās uzraudzīt sabiedrisko kārtību un drošību un "ir augstā gatavībā reaģēt uz jebkuru situāciju".

Jau ziņots, ka šodien pēcpusdienā Pārdaugavā, Uzvaras parkā, tika nogāzts Latvijā un Baltijā lielākais padomju laika piemineklis, demontējot tā kompleksa pēdējo elementu - 79 metrus augsto obelisku, kura virsotni rotā zvaigznes.

Obelisks tika nogāzts pēc aptuveni septiņas stundas ilga darba, krītot izraisot skaļu blīkšķi un augstas ūdens šļakatas no blakus esošā baseina. Sanākušie vērotāji padomju armijai veltītā obeliska krišanu sagaidīja ar ovācijām.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē "rigaspieminekli.lv", "Piemineklis Padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu.

Cilvēki 25. augustā sanākuši klātienē vērot obeliska nojaukšanu:

Valsts policijas video, kurā redzama obeliska drupināšana no putna lidojuma:

TVNET video ar obeliska krišanas brīdi:

Aculiecinieka video: kā Uzvaras parkā nokrita obelisks:

Rīgas pašvaldības policijas video, kurā redzama obeliska drupināšana tuvplānā:

Valsts policijas drona foto ar nokritušo obelisku: 

Aktuālais šodien