Latvijā atklāts piektais pērtiķu baku gadījums

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Pērtiķu bakas
Pērtiķu bakas Foto: CDC/BRIAN W.J. MAHY

Latvijā atklāts piektais pērtiķu baku gadījums, atsaucoties uz Latvijas Radio rīcībā esošo informāciju, ceturtdien, 15. septembrī, vēsta portāls "LSM.lv".

Kā Latvijas Radio pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvji - pašlaik četri gadījumi jau ir noslēgti, bet viens ir aktīvs. 

Šie konstatētie gadījumi, kā medijam pastāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja, ievesti no ārvalstīm un Latvijā iekšējā slimības transmisija nenotiek.

Vaicāta par to, cik daudzi līdz šim vakcinējušies pret pērtiķu bakām, viņa pastāstīja, ka līdz šim vakcināciju saņēmuši ir seši cilvēki.

Jau ziņots, ka vakcīnu pret pērtiķu bakām iedzīvotāji var saņemt desmit Latvijas slimnīcās.

Kopš augusta Latvijā ir pieejama vakcīna pret pērtiķu bakām. Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām vakcinācija rekomendējama pērtiķu baku slimnieku kontaktpersonām, kuras nosūta uz vakcināciju ar e-nosūtījumu. Nosūtījumam jābūt izrakstītam no SPKC epidemiologa, pamatojoties uz informāciju, kas iegūta epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā, vai ārsta, saņemot informāciju no pacienta par ciešu kontaktu ar pērtiķu baku slimnieku un izvērtējot inficēšanās risku.

Tāpat vakcīna rekomendējama personām ar augstu inficēšanās risku, kas tiek nosūtītas uz vakcināciju ar e-nosūtījumu, kuru sagatavo ārsts, ja ir konstatēts augsts inficēšanās risks personai ar diagnosticētu HIV/AIDS vai seksuālās transmisijas infekciju (STI).

Vienlaikus SPKC iesaka vakcinēties pret pērtiķu bakām arī ārstniecības personām un laboratorijas darbiniekiem, kuri veicot darba pienākumus nonāk ciešā kontaktā ar pērtiķu baku pacientu un/vai izmeklējamo pērtiķu baku pacienta materiālu.

Riska grupu pacientiem, kuri dzimuši līdz 1980.gadam ir jāsaņem viena vakcīnas deva, bet pārējiem jāsaņem divas devas ar vismaz 28 dienu intervālu. Vakcinācija ir valsts apmaksāta.

Patlaban vakcīnu pret pērtiķu bakām iedzīvotāji var saņemt Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā.

SPKC atgādina, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Pērtiķu baku gadījumi cilvēkiem bija reģistrēti arī ārpus Āfrikas saistībā ar starptautiskiem ceļojumiem vai importētiem dzīvniekiem. Pērtiķu baku laiks no inficēšanās līdz simptomiem ir no piecām līdz 21 dienai.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu