Valsts pirmā lēdija mudina ziedot Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra izveidei

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Foto: Zane Bitere/LETA

Mūsdienu bērni saskaras ar daudz un dažādām krīzes situācijām, tāpēc Latvijā ir nepieciešams Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centrs, atklājot ziedošanas kampaņu Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra izveidei, uzsvēra Valsts prezidenta kundze Andra Levite.

Kā informēja Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra komunikācijas speciāliste Elīna Kresa, Levite turpināja, ka problēmu simptomi var būt ļoti dažādi - var izpausties kā nesavaldāma agresija vai dziļa nomāktība, anoreksija vai nekontrolēta ēšana ar sekojošu aptaukošanos, pašievainošanās vai citu cilvēku jeb citu dzīvu radību ievainošana un mocīšana.

Prezidenta kundzes ieskatā pēdējā desmitgadē aug paaudze, kura apzināti ir piedzīvojusi vienu krīzi pēc otras, kas psihiskās veselības problēmas nenoliedzami saasina. Sākot ar Covid-19 pandēmiju, kas iesākās pirms diviem gadiem un pilnībā vēl nav beigusies.

Levite atzīmēja, ka Covid-19 pandēmiju raksturo mentālai veselībai negatīvi apstākļi: mājsēde, sociāla izolācija no radiem un draugiem, attālinātas skolas mācības, šaurie dzīves apstākļi, īpaši ģimenēs ar pieticīgiem ienākumiem, nopietna saslimšana ar vīrusu un arī nāves gadījumi. Tāpat kopš februāra nākusi klāt baiļu un nedrošības sajūta sakarā ar karu Ukrainā, Krievijas agresiju pret Ukrainas civiliedzīvotājiem, tai skaitā arī pret bērniem un jauniešiem.

Pēc Levites paustā, sākoties rudenim, bērni un jaunieši mājās dzird un jūt vecāku bažas par gaidāmo finansiālo slodzi sakarā ar enerģijas un pārtikas dārdzību. Un kopš vairākiem gadiem, visam pāri stāv rūpes par nelabvēlīgām globālā klimata izmaiņām, kuras viņi, bērni un jaunieši, savā dzīves laikā droši piedzīvos.

Viņa atzīmēja, ka visas šīs krīzes nodarbina bērnus un jauniešus līdztekus citām dabiskajām pārmaiņām - fiziskām, emocionālām un hormonālām izmaiņām katra jaunieša pubertātes gados. Īpaši jaunieši šajās krīzes situācijās glābiņu meklē alkoholā, narkotikās un dažādās psihotropās vielās.

"Tāpēc, lai varētu bērniem un jauniešiem ar visdažādākajām psihiskās veselības problēmām palīdzēt, mūsdienīgā psihiatriskā palīdzība ir kļuvusi daudzveidīgāka. Tajā piedalās vesels ciems ar augsti izglītotiem speciālistiem - tie ir psihiatri, psihoterapeiti, psihologi, ergoterapeiti, audio logopēdi, fizioterapeiti, uztura speciālisti, mākslas un mūzikas terapeiti, medicīnas māsiņas," pauda Valsts prezidenta kundze.

Levite akcentēja, ka visi šie speciālisti ir vajadzīgi, lai individuāli un multidisciplināri gan ambulatori, gan stacionāri bērniem un jauniešiem sniegtu konsultāciju un terapiju. Viņa uzsvēra, ka šiem speciālistiem ir vajadzīgas pievilcīgas, mājīgas telpas un moderni materiāli. Tāpat viņiem ir jābūt pieejamiem bez ilgas gaidīšanas.

Valsts prezidenta kundzes ieskatā viņiem jābūt pieejamiem arī netradicionālos veidos, kā "Facetime" un "Whatsapp" grupās. Tas nozīmē, ka medicīniskā personāla resursus noteikti būs jāattīsta atbilstoši šīm vajadzībām, un visā šajā procesā noteikti ir jāiesaista arī bērnu un jauniešu vecāki, ģimenes, kuras ir svarīgi partneri problēmu risināšanā.

"Šodien Bērnu slimnīcas fonds uzsāk ziedošanas kampaņu, lai īstenotu nepieciešamību pēc Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra. Saku lielu paldies katram ziedotājam par dāsnumu un ieguldījumu centra iekārtošanā un vienlaikus Latvijas nākotnē," pauda prezidente.

TVNET jau rakstīja, ka Bērnu slimnīcas fonds (BSF) šodien uzsāka ziedošanas kampaņu Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra iekārtošanai.

Kā liecina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) dati, Covid-19 pandēmija ir būtiski ietekmējusi bērnu, īpaši pusaudžu psihisko veselību. Pandēmijas laikā strauji audzis bērnu skaits, kuri meklējuši palīdzību ēšanas traucējumu vai garastāvokļa svārstību dēļ, bet paškaitējumu nodarījušo bērnu skaits ir palielinājies pat divkārt. Kopumā, salīdzinot ar 2020.gadu, bērnu psihiatri pērn stacionārā snieguši par 185% vairāk konsultāciju.

Lai vienuviet nodrošinātu visaptverošu ārstēšanu gados jaunajiem pacientiem un veidotu arvien jaunus pakalpojumus, BKUS teritorijā šobrīd norisinās Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra būvniecība. Pēc būvdarbu pabeigšanas plānots veidot īpaši aprīkotas telpas, vadoties pēc labākajiem Eiropas bērnu slimnīcu paraugiem. Efektīvam speciālistu darbam ar pacientiem kritiski svarīgi nodrošināt gan modernas tehnoloģijas un inventāru specializētām terapijām, gan arī bērniem un jauniešiem patīkamas atpūtas un uzgaidāmās zonas, norādīja, fonda pārstāve Linda Anna Dāldere.

Ar patlaban pieejamajiem finanšu resursiem nav iespējams segt visas vajadzības, tādēļ BSF sadarbībā ar atbalstītājiem uzsāks ziedošanas kampaņu Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra iekārtošanai nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu