Video TVNET studijā - "Latvijas Gāzes" vadītājs Aigars Kalvītis (30)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: TVNET

Otrdien, 4. oktobrī, 13:00 TVNET studijā viesojās "Latvijas Gāzes" vadītājs Aigars Kalvītis, lai atbildētu uz aktuālajiem jautājumiem saistībā ar gāzes tarifiem, iepirkumiem un rezervēm, kā arī uzņēmuma darbību. Kalvīti tiešraidē izvaicāja SSE Riga profesors un TVNET moderators Arnis Sauka. 

Kalvītim tika uzdoti arī TVNET lasītāju iesūtītie jautājumi.

Atgādinām, ka Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par dabasgāzes rezervju neizveidošanu saistīto lietotāju jeb mājsaimniecību apgādei ar gāzi 2022./2023.gada sezonā, proti, par dabasgāzes publiskā tirgotāja AS "Latvijas gāze" (LG) rīcības atbilstību Enerģētikas likuma prasībām.

Paralēli prokuratūrā saņemtajos iesniegumos minēto faktu izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai par kriminālprocesa sākšanu iesniegumi nosūtīti arī Valsts drošības dienestam, bet daļā par iespējamu sankciju apiešanu - Finanšu izlūkošanas dienestam.

TVNET jau 1.septembrī rakstīja, ka LG apgalvo, ka tai piederošais gāzes krājumu apmērs Inčukalnā ir 0,2946 teravatstundas (TWh). Tādējādi LG norādījusi, ka tai nepietiek dabasgāzes mājsaimniecību nodrošināšanai un tā nespēj izpildīt Enerģētikas likumā noteikto par konkrētām rezervēm, kam 31.augustā bija jāsasniedz 1,15 TWh. Vienlaikus kompānija kā publiskais tirgotājs turpinot darbu pie risinājumiem par saistīto lietotāju nodrošināšanu ar gāzapgādi 2022./2023. gada apkures sezonai.

Savukārt Ekonomikas ministrija iepriekš izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka uz LG vārda Inčukalna gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze lielākā apmērā, nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai. Arī vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") apliecinājis, ka LG dabasgāzes krājumu apmērs ir pietiekams.

Pretēji LG apgalvojumiem, ka kompānijai piederošās dabasgāzes apmērs Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir mazāks nekā valdības rezervētās 1,15 TWh, "Conexus" norādījis, ka LG dabasgāzes krājumu apmērs patlaban ir lielāks, nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtie noteikumi par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā.

Jau ziņots, ka dabasgāzes apmērs saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā veido 1,15 TWh, tādējādi ar valdības lēmumu LG ir uzlikts pienākums līdz 30.septembrim minēto dabasgāzes apmēru uzglabāt Inčukalna krātuvē. Savukārt no 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apmēram, kas atbilst starpībai starp 1,15 TWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apmēru no 2022.gada 1.oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.

"Conexus" gan norādījis, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē glabātās gāzes īpašumtiesību jautājumi ir sistēmas lietotāju kompetencē, un "Conexus" ir pienākums nodrošināt ierobežotas pieejamības informācijas aizsardzību, kuru "Conexus" ir saņēmis no sistēmas lietotājiem, un nav tiesīgs to izpaust.

Savukārt LG valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis 31.augustā Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" norādīja, ka minētā dabasgāze pieder citiem komersantiem. Vairāki komersanti, redzot gāzes cenas, esot uzdevuši LG iegādāties dabasgāzi jau pavasarī, lai glabātu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

LG ielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Komentāri (30)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu