P, 25.09.2023.

Prognozēt vēlēšanu aktivitāti pēc pirmās dienas nevar, pauž Rajevskis

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Vēlēšanas.
Vēlēšanas. Foto: LETA/LETA

Balstoties uz vēlētāju aktivitāti 14. Saeimas vēlēšanu pirmajā dienā, kad balsi varēja nodot glabāšanā, nevar prognozēt balsotāju aktivitāti vēlēšanās kopumā, pauda politologs un sabiedrisko attiecību speciālists Filips Rajevskis.

Viņš sacīja, ka vēlētāju aktivitāti pirmajā balsošanas dienā viņš vērtē ar piesardzīgu optimismu. Rajevskis norādīja, ka, kopš valstī ir ieviesta iespēja nodot savu balsi glabāšanā pirms vēlēšanu dienas, ir tendence uztvert pirmo dienu aktivitāti kā ļoti pozitīvu signālu, taču vēlāk ir izrādījies, ka šie cilvēki ir tie paši, kas parasti dodas vēlēt vēlēšanu dienā.

Tas, ka iedzīvotāji piedalās vēlēšanās pirmajās dienās, ir pozitīvi, taču tas nav vērtējams kā signāls, ka vēlēšanās kopumā būs liela aktivitāte, uzskata Rajevskis. Viņš paļaujas uz socioloģiskajiem pētījumiem, kuros tiek prognozēts, ka vēlētāju aktivitāte svārstīsies robežās starp 40 un 50%.

Kā ziņots, pirmajā dienā, kad atsevišķos vēlēšanu iecirkņos bija iespēja nodot glabāšanā balsi 14.Saeimas vēlēšanās, šo iespēju ir izmantojuši 0,73% jeb 11 316 vēlētāji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati.

Līdz ar to šajās parlamenta vēlēšanās pirmajā dienā, kad iespējams balsi nodot glabāšanā, aktivitāte ir bijusi augstāka nekā 12.un 13.Saeimas vēlēšanās.

12.Saeimas vēlēšanās pirmajā dienā savu balsi glabāšanā nodeva 6730 pilsoņi jeb 0,43% no balsstiesīgajiem, bet 13.Saeimas vēlēšanās šādu iespēju izmantoja 7868 cilvēki jeb 0,51% no toreizējā vēlētāju kopskaita.

14.Saeimas vēlēšanās pirmdien Rīgas vēlēšanu apgabalā savu balsi nodevuši glabāšanā 5142 cilvēki jeb 0,91% balsstiesīgo. Vidzemē pirmajā dienā nobalsojuši 3352 cilvēki jeb 0,85% balsstiesīgo, Kurzemē - 1003 cilvēki jeb 0,56% balsstiesīgo, bet Zemgalē 1054 cilvēki jeb 0,51% balsstiesīgo. Viszemākā aktivitāte bijusi Latgalē, kur nobalsojuši 765 cilvēki jeb 0,39% balsstiesīgo.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais