Pirmais solis problēmas risināšanā – runāšana
51% iedzīvotāju, kas cietuši no vardarbības ģimenē, nevienam par to nav teikuši, liecina IKEA veiktā aptauja*, tāpēc ir īpaši svarīgi pamanīt vardarbību sev blakus un neklusēt par to. Tie, kuri ir piedzīvojuši vardarbību mājās, aptaujā norāda, ka tā ir sistemātiska darbība un 57% gadījumu vardarbība ģimenē atkārtojās atkal un atkal. Vairāk nekā trešdaļā situāciju (37%) vardarbīga uzvedība ir atkārtota dažas reizes, savukārt tikai 4% norāda, ka vardarbības epizode notikusi vienu reizi.
“Eksperti uzskata, ka pirmais solis uz drošāku un labāku dzīvi, pirmais solis prom no vardarbības ir ar kādu par to runāt. Taču arī sabiedrībai ir jābūt tam gatavai. Tāpēc mēs dalāmies ar ekspertu padomiem, ko darīt, ja dzirdat vai pamanāt vardarbību,” saka IKEA Latvija vadītājs P. Grīnbergs.
Atbalstot kampaņu, ikviens IKEA veikalā Rīgā var iegādāties īpašas somas un nozīmīti, kas ikdienā nēsājot atgādinātu, ka nedrīkst pievērt acis uz būtisko. Uz mākslinieka Kristiana Brektes somām ir simbolisks vēstījums – grafiski attēlotas acis un asaras, un frāze “Viss labi”, aiz kuras cilvēki nereti cenšas maskēt sāpes. Somas lences atgādina drošības jostas un simbolizē no vardarbības cietušo neaizsargātību. Iegādājoties somas, visa peļņa tiks ziedota, lai uzlabotu apstākļus ģimenes krīzes centros.
Atbalsts vardarbībā cietušajiem
Ja meklē palīdzību vai nepieciešams atbalsts, vērsies šeit: atbalsta tālrunis vardarbībā cietušajiem: 116 006 (katru dienu plkst. 12.00–22.00); diennakts krīzes tālrunis emocionālajam un psiholoģiskajam atbalstam: 116 123 un 27722292. Ja Tev ir tieši draudi vai pamani vardarbību, zvani 110. Lai uzzinātu vairāk par to, kā atpazīt vardarbību ģimenē, ienāc www.cietusajiem.lv.
*Tiešsaistes aptauju 2021.gada decembrī veica IKEA sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat. Pētījuma laikā tika aptaujāti 500 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.