Brīdinājums!

Apstiprinu, ka esmu vismaz 18 gadus vecs!

6 iemesli, kāpēc par seksu ir jārunā biežāk, brīvāk un tiešāk

Egoiste
6 iemesli, kāpēc par seksu ir jārunā biežāk, brīvāk un tiešāk
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: FUN FACTORY GmbH

Seksuālās izglītības trūkums, no iepriekšējām paaudzēm mantotā attieksme un neracionāls kauns ir daži no iemesliem, kāpēc atklāta saruna par seksu aizvien ir tabu. Taču seksualitātei ir izšķiroša nozīme tajā, kas mēs esam. Tā ne tikai ietekmē cilvēka fizisko un mentālo veselību, bet dzīves kvalitāti kopumā, un tās loma nemazinās, ja par to nerunā. Atklāta saruna dažādās situācijās un sabiedrībā kopumā joprojām ir vienīgais veids, kā veselīgu seksuālo dzīvi iegūt un uzlabot, bet “zelta” klusēšana nodara vairāk ļauna nekā laba.

Lūk, vismaz seši būtiski iemesli, kāpēc runāt par seksu ir svarīgi!

Lai risinātu veselības problēmas

Ja jautājumi par seksu pie ginekologa vai urologa var šķist neērti, jāpatur prātā, ka seksuālo dzīvi var ietekmēt ne tikai erektilā disfunkcija, vaginālā disbakterioze vai citas dzimumorgānu funkciju tieši ietekmējošas kaites, bet arī dažādas saslimšanas un medikamentu lietošana. Tāpēc, ja intīma rakstura jautājumi radušies, ārstējot kuņģi, sirdi vai salauztu kāju, nevajadzētu kautrēties tos uzdot speciālistam, līdzīgi kā ārstēšanās laikā vaicājam par diētu, fiziskām aktivitātēm vai miegu.

Lai justos emocionāli labi

Veselīga seksuālā dzīve ir priekpilna, droša un apzināta. To apliecina arī Pasaules Veselības organizācijas paustais, ka seksuālā veselība “nav tikai slimības, disfunkcijas vai nespējas neesamība”. Tai nepieciešama arī “pozitīva un cieņpilna pieeja seksualitātei un seksuālajām attiecībām, kā arī iespēja gūt patīkamu un drošu seksuālo pieredzi”.

Sekss ne tuvu nav tikai fiziska darbība, tas ietver arī attiecības, emocijas, spēju atbrīvoties, uzticēties un izbaudīt.

Tas atstāj iespaidu uz cilvēka garīgo veselību un otrādi. Tikpat pašsaprotamai vajadzētu būt sarunai par seksu, kas ir mentālās veselības būtiska daļa.

Foto: Krists Luhaers

Lai izglītotu un pasargātu jauniešus

Bērnībā iemācītās “čuriņas” un stāsti par stārķiem, kuri atnes bērnus, ir, maigi sakot, īstermiņa skaidrojums. Fakti liecina, ka

2021. gadā Latvijā dzemdējusi 101 meitene vecumā līdz 17 gadiem, un stārķiem ar to pilnīgi noteikti nav bijis nekāda sakara.

Pilnvērtīga seksuālā izglītība nav tikai vienreizēja saruna vai prezervatīva ieslidināšanu sava pusaudža kabatā, bet gan regulāra iespēja sniegt kompetentas un nenosodošas atbildes uz jautājumiem par seksa fizioloģiskajiem, drošības, sociālajiem un emocionālajiem aspektiem.

Atklātas sarunas par seksu gan skolā, gan mājās var samazināt neplānotu grūtniecību un seksuāli transmisīvo slimību skaitu, ļauj atpazīt un aizkavēt seksuālo vardarbību un, galu galā, izveidot veselīgas partnerattiecības nākotnē.

Lai uzlabotu attiecības un seksuālo dzīvi

Spēja empātiski un atklāti komunicēt par seksa biežumu, vēlmēm, fantāzijām, norādīt uz to, kas patīk vai nepatīk, nemaz nerunājot par veselības vai grūtniecības plānošanas jautājumiem, vairo partneru savstarpējo uzticēšanos, padara attiecības ciešākas, ļauj vienam otru vēl labāk iepazīt. Spēju runāt par seksu var uztrenēt.

Sarunas par seksu nepadara to mazāk romantisku vai mazāk kaislīgu, tieši pretēji, tās var iedvesmot kopīgiem eksperimentiem un patīkamiem atklājumiem.

Viens no veidiem, kā piešķirt attiecībām dzirksteli un uzzināt ko jaunu, ir apmeklēt pāru konsultāciju vai meistarklasi seksualitātes bagātināšanai. Nav pārsteigums, ka arī pētījumi rāda – partneri, kuri par seksu komunicē, vērtē to kā labāku. Labs iemesls sarunas uzsākšanai var būt arī erotiskais adventes kalendārs, kas ik dienu priecē ar patīkamiem pārsteigumiem!

Foto: Krists Luhaers

Lai izvairītos no pārpratumiem

“Tinderis” un citas iepazīšanās lietotnes mainījušas randiņu kultūru un veidu, kā un kāpēc cilvēki satiekas. Jebkāds attiecību modelis ir pieņemams, kamēr vien tajā valda atklātība. Ja intereses netiek izrunātas jau no paša sākuma, paveras ceļš virknei nepatīkamu situāciju, pārpratumu un pat pārkāpumu. Piekrišana, pirmkārt, ir spēja nospraust savas mentālās un fiziskās robežas, apzināties savas vēlmes un vajadzības un komunicēt par tām.

Sabiedrības lielāka izpratne par piekrišanas būtību lielai daļai cilvēku, īpaši sākot seksuālās attiecības, būtu aiztaupījusi daudz nepatīkamu mirkļu, kuru iespaids var saglabāties vēl ilgi pēc tam.

Savukārt sajūta, ka par seksu vispār drīkst runāt, ļautu vērsties pie cilvēka, kam piedzīvoto uzticēt.

Lai kliedētu mītus un uzzinātu daudz noderīga

Popkultūrā sekss bieži tiek romantizēts – tas notiek skaisti, bez jebkādas aizķeršanās un vainagojas ar svētlaimīgu orgasmu. Otra galējība – pornogrāfija, kas sniedz tikpat maldīgu priekšstatu par seksa tehniku, ilgumu, intensitāti un iznākumu. Tieši tāpēc

brīva saruna par seksu, kāds tas ir īstajā dzīvē - ģimenē, ar draugiem un, galu galā, sabiedrībā - ir neaizstājama. Daudzi kautrējas no savām vēlmēm, vajadzībām, pieredzēm vai grūtībām, pat nenojaušot, ka citi jūtas tāpat.

Daļu nomāc apkārtējo spiediens. Atklātība mazina kaunu un ceļ pašapziņu. Turklāt seksualitātes apspriešana ar draugiem un domubiedriem var būt ne tikai vērtīga pieredzes apmaiņa, bet arī laba iespēja uzlabot garastāvokli. Pārvarot sākotnējo mulsumu, tā satuvina, paplašina redzesloku un iedvesmo. Savukārt, mazinot stigmu līdzcilvēku vidū, sabiedrība kļūst informētāka, pieņemošāka un iekļaujošāka.

Raksts tapis sadarbībā ar "SexyStyle".

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu