C, 21.09.2023.

Domes deputāts Osītis: Mārupes mēram saistībā ar krimināllietu būtu jāatkāpjas no amata

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence
Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence Foto: Ieva Leiniša / LETA

Mārupes novada domes priekšsēdētājam Andrejam Encem (LRA) saistībā ar krimināllietu būtu jāatkāpjas no amata, uzskata Mārupes novada domes opozīcijas deputāts Aivars Osītis (LA).

TVNET jau ziņoja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret kādreizējā Babītes novada pašvaldības uzņēmuma "Babītes siltums" kapitāla daļu turētāja pārstāvi, bijušo novada mēru Enci par iespējamu 37 561 eiro nelikumīgu izmaksāšanu atvaļinājuma kompensācijā.

Osītis atzina, ka ar citiem opozīcijas deputātiem šo jautājumu nav apspriedis, bet, viņaprāt, tieši pašam Encem ir jāpieņem lēmums par turpmāko rīcību, piemēram, vismaz uz laiku sevi atstādinot no amata.

Mārupes domē opozīcijai esot septiņas balsis no 19, un ar to neesot pietiekami, lai panāktu mēra nomaiņu.

Tieši tāpat nupat tika rosināta viena Ences vietnieka Mārtiņa Bojāra (ZZS) atstādināšana no amata. Opozīcijai to panākt neizdevās.

Osītis pauda cerību, ka, ievērojot labas pārvaldības principus valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās, ievērojot principu, ka pašvaldības un to iestādes strādā iedzīvotāju labā, Encem būtu saprātīgi pašam spert attiecīgus soļus.

Ence ar pašvaldības Sabiedrības iesaistes un mārketinga nodaļas starpniecību pavēstīja, ka pašlaik neko nevarot komentēt.

TVNET jau ziņoja, ka 17.novembrī KNAB rosinājis Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrības valsts amatpersonu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, aģentūru LETA informēja KNAB.

KNAB uzskata, ka tā savāktie pierādījumi liecina, ka amatpersona, atsaucot no amata šīs kapitālsabiedrības valdes locekli, bez tiesiska pamata nolēma izmaksāt neizmantoto atvaļinājumu kompensāciju, proti, ignorēja kapitālsabiedrību valdes locekļu darbību reglamentējošo normatīvo regulējumu, kas neparedz valdes locekļu tiesības uz atvaļinājumu un neizmantotā atvaļinājuma kompensēšanu.

Tādā veidā valsts amatpersona Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrībai nodarījis mantisko zaudējumu 37 561 eiro apmērā.

KNAB kriminālprocesu sāka 2021.gada 4.novembrī.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija "Babītes siltums" reģistrēta 1993.gadā. Uzņēmums pilnībā tagad Mārupes novada domei. "Babītes siltums" laikā no 2017. līdz 2020.gadam strādājis ar zaudējumiem. Pērn apgrozīti 1 205 031 eiro un strādāts ar 35 058 eiro peļņu.

LETA arhīvs liecina, ka pērn Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicināja toreizējo Babītes novada domi novērst pārkāpumus uzņēmumā "Babītes siltums".

Ministrija lūdza Babītes novada domi informēt ministriju par veikto un plānoto rīcību, lai novērstu pārkāpumus SIA "Babītes siltums", kas tika identificēti pašvaldības pasūtītājā auditā par 2017.-2019.gadu.

Kā norāda VARAM, auditori "Babītes siltuma" darbībā un tā pārraudzībā ir konstatējuši būtiskus pārkāpumus, piemēram, nav izstrādāta vidēja termiņa darbības stratēģija, uzņēmumā netiek veikta budžeta plānošana un kontrole, netiek nodrošināta informācijas atklātība.

Nebija izstrādāta iepirkumu uzraudzības kārtība, kā arī tika pieļauta virkne citu pārkāpumu. Ministrija no auditoru ziņojuma ir secinājusi, ka pārkāpumus laika periodā no 2017.-2019.gadam ir pieļāvusi ne tikai kapitālsabiedrības valde un kapitāla daļu turētājs - tā brīža domes priekšsēdētājs Ence, bet arī Babītes novada dome kā kapitālsabiedrības dalībnieks.

Babītes novada dome arī nolēma veidot komisiju, kas vērtēs pašvaldības SIA "Babītes siltums" valdes un uzņēmuma kapitāla daļu turētāja, bijušā Babītes novada domes priekšsēdētāja Ences darbības efektivitāti un tiesiskumu.

Mārupes novads ir Latvijas 2021.gada administratīvi teritoriālās reformas gaitā 2021.gada 1.jūlijā izveidota Latvijas pašvaldība, kurā tika apvienots Mārupes novads un Babītes novads.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais