Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju Lietuvā pārņem Polija (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: SIPA/Scanpix

Polija no Ungārijas pārņems NATO patrulēšanas misijas Baltijas valstu gaisa telpā vadību Šauļu aviobāzē, paziņoja Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Misiju no Šauļu aviobāzes atbalstīs Francijas Gaisa spēki, kas uz Baltijas valstīm nosūtīs savus spēcīgākos iznīcinātājus.

Oficiālā misijas vadības nomaiņas ceremonija Lietuvas Gaisa spēku bāzē Šauļos paredzēta ceturtdien.

Polijas Gaisa spēki, kas kopš 1.oktobra ir pastiprinājuši patrulēšanas misiju Baltijas valstu gaisa telpā, līdz 31.martam paliks Lietuvā ar četriem iznīcinātājiem F-16, no Ungārijas pārņemot misijas vadību.

Savukārt Francija pirmo reizi uz Lietuvu nosūtīs četrus iznīcinātājus "Rafale". Francija NATO misijā Baltijas valstīs piedalīsies nākamos deviņus mēnešus.

Ungārijas spēki misiju veica ar četriem iznīcinātājiem "JAS-39 Grippen". Misijā bija iesaistīti apmēram 150 karavīri, arī piloti, tehniķi, mediķi, atbalsta, sakaru un citu speciālisti.

Pašlaik Igaunijā misiju no gaisa spēku bāzes Emari pastiprina Beļģija, bet no Polijas Gaisa spēku bāzes Malborkā - Itālija.

NATO dalībvalstis Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpas patrulēšanu rotācijas kārtībā veic no 2004.gada marta, kad Baltijas valstis tika uzņemtas aliansē. Kopš 2004.gada patrulēšana notiek no Šauļu aviobāzes Lietuvā, bet kopš 2014.gada atbalsta misija tiek veikta arī no Emari bāzes Igaunijā.

Krievijai turpinot karu Ukrainā, Baltijas valstīs izvietotie sabiedroto iznīcinātāji ne tikai reaģē uz Krievijas militāro lidaparātu nelikumīgu ielidošanu Baltijas valstu gaisa telpā, bet arī patrulē gaisa telpā Krievijas un Baltkrievijas robežas tuvumā.

Reaģējot uz Krievijas visaptverošo iebrukumu Ukrainā NATO kopš marta ir pastiprinājusi gaisa telpas aizsardzību, palielinājusi karavīru un iznīcinātāju skaitu.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais