Taupot ūdeni, nevajadzētu aizmirst par legionellu

TVNET/LETA
Taupot ūdeni, nevajadzētu aizmirst par legionellu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Baktērijas
Baktērijas Foto: pixabay.com

Taupot silto ūdeni, nedrīkst aizmirst par piesardzības pasākumiem pret legionellu, uzsver SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP), skaidrojot, ka šī iemelsa dēļ joprojām turpina ūdens uzsildīšanu līdz pat +55 grādiem.

Legionellas baktērijas vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī, norāda KRNP pārstāve Una Grenevica.

"Inficēšanās riski ar legionellas baktēriju ir pastāvējuši arī līdz šim, jo siltā ūdens lietošanas paradumi ir ļoti individuāli. Riski pieaug mājokļos, kur reti tiek izmantoti ūdens krāni vai dušas, kā arī netiek veikti profilakses pasākumi katrā mājoklī, norāda Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Anita Segliņa.

VM aicina ievērot speciālistu sagatavotos ieteikumus legionellas izplatības risku mazināšanai, tādējādi pasargājot sevi un līdzcilvēkus.

Neraugoties uz to, ka ar Ministru kabineta lēmumu laika periodā no šā gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir tiesības nedaudz vai īslaicīgi samazināt karstā ūdens temperatūru, RNP, izvērtējot visus riskus un ieguvumus no temperatūras mazināšanas siltā ūdens uzsildīšanas mezglā, pieņēma lēmumu visās mājās turpināt nodrošināt ūdens uzsildīšanu siltuma mezglā līdz pat +55 grādiem, jo pie šīs temperatūras legionellas baktērijas nevairojas un ilgstošā šādas temperatūras ietekmē tās iet bojā.

Legioneloze jeb leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcijas slimība, kura bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Slimībai raksturīgs straujš sākums, ķermeņa temperatūrai paaugstinoties līdz 39- 40,5 grādiem, novēro sausu klepu, sāpes krūtīs, elpošanas traucējumus. Ja tiek novēroti šādi simptomi, iedzīvotāji tiek aicināti nekavējoties vērsties pie sava ģimenes ārsta. Infekcijas avots ir baktēriju legionellu saturošs ūdens.

Cilvēki inficējas, ieelpojot baktērijas saturošas aerosolizētas ūdens daļiņas, kas veidojas no sīkiem ūdens pilieniņiem, kad ar legionellām piesārņotais ūdens atsitas pret cietām virsmām. Jo sīkāki ir aerosolizētie ūdens pilieniņi, jo lielāks ir inficēšanās risks.

Saistībā ar augstajām energoresursu cenām, kas Krievijas iebrukuma ietekmē ir daudzkārt pieaugušas, viens no šā gada aktuālajiem jautājumiem ir kā taupīt siltumenerģiju. Nenoliedzami efektīvākais veids ir ēkas energoefektivitātes paaugstināšana, pareiza ēkas vēdināšana, siltumenerģijas taupīšana. Pie pēdējā jāmin arī taupīga siltā ūdens lietošana.

Tomēr būtiski atcerēties par katra lietotāja individuālajiem profilakses pasākumiem legionellas izplatības mazināšanai, jo retāka ūdens krānu, dušas un citu santehnikas iekārtu lietošana veicina legionellas vairošanos.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu