Sv, 5.02.2023.

Gāzts un aizturēts Peru prezidents Kastiljo

TVNET/LETA/AFP
Gāzts un aizturēts Peru prezidents Kastiljo
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Peru kreisais prezidents Pedro Kastiljo trešdien tika gāzts, Kongresam nobalsojot par viņa impīčmentu, un vēlāk tika aizturēts.

Kongress nobalsoja par Kastiljo impīčmentu, ignorējot viņa paziņojumu par Kongresa atlaišanu un ārkārtējā stāvokļa un komandantstundas izsludināšanu.

Dažas stundas pēc tam Peru pirmā viceprezidente Dina Boluarte deva prezidenta amata zvērestu, kļūstot par pirmo sievieti Peru prezidenta amatā. Viņa būs prezidente līdz 2026.gada jūlijam, kad beigtos Kastiljo prezidentūras termiņš.

101 no 130 Kongresa deputātiem atbalstīja Kastiljo impīčmentu, pamatojot to ar viņa "morālu nespēju" īstenot savas pilnvaras.

Reaģējot uz Kastiljo mēģinājumu atlaist Kongresu, Peru bruņotie spēki un policija kopīgi paziņoja, ka Kastiljo nav likumīgu pilnvaru šādi rīkoties un armija un policija viņu neatbalstīs.

Kastiljo trešdienas vakarā aizturēja policija, un pret viņu notiek izmeklēšana par dumpi, pavēstīja ziņu avots ģenerālprokuratūrā.

Kastiljo kļuva par trešo Peru prezidentu, kurš kopš 2018.gada ir atcelts no amata par "morālu nespēju" īstenot savas pilnvaras.

Peru konstitūcija pieļauj impīčmenta procedūru arī politisku iemeslu dēļ, tāpēc šī procedūra tiek piemērota samērā bieži.

Kastiljo 2021.gada jūnijā uzvarēja prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, iegūstot 50,12% balsu. Viņa sāncense bija labējā politiķe Keiko Fuhimori.

Kastiljo ilgus gadus bija lauku skolotājs un kļuva pazīstams tikai 2017.gadā, kad viņš vadīja nacionālo streiku. Viņš mēģināja sevi parādīt kā pazemīgu tautas kalpu, tomēr pret viņu tiek veiktas sešas izmeklēšanas, tostarp par korupciju, tiesvedības traucēšanu un plaģiātu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu