Sv, 5.02.2023.

NEPLP: lēmums anulēt "Doždj" apraides atļauju tika pieņemts vienbalsīgi

TVNET/LETA
NEPLP: lēmums anulēt "Doždj" apraides atļauju tika pieņemts vienbalsīgi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš
NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš Foto: Zane Bitere / LETA

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" uzsvēris, ka lēmums anulēt apraides atļauju Krievijas neatkarīgajam televīzijas kanālam pieņemts vienbalsīgi.

Skaidrojot notikumu attīstību, Āboliņš norādīja, ka NEPLP sākotnēji palīdzēja "Doždj" tikt pie apraides atļaujas, palīdzot, piemēram, ar

juristu konsultācijām un vienojoties par latviešu valodas celiņa nodrošināšanu, kas ārvalstu medijiem Latvijā jānodrošina atbilstoši regulējumam.

Viņš uzsvēra, ka NEPLP pilnībā uzņemas atbildību, ka sākotnēji šis celiņš netika nodrošināts, taču vienošanās paredzēja, ka tas tiks ieviests līdz septembrim. Pēcāk "Doždj" pārstāvji pauduši, ka latviešu valodas skaņu celiņu neplāno ieviest agrāk par 2024.gadu.

"NEPLP, pirmkārt, ir regulators, kura uzdevums ir uzraudzīt, kā mediji ievēro likumu, un šis ir viens no nopietnākajiem likuma pārkāpumiem, ko vispār medijs var pieļaut," sacīja Āboliņš, piebilstot, ka valodas celiņš ir viens no apraides atļaujas pamata nosacījumiem.

Tāpat viņš sacīja, ka NEPLP varēja "TV Rain" uzlikt sodu 10 000 eiro apmērā par katru dienu līdz tā darbības izbeigšanai, jo prasība netika īstenota ar demonstratīvām atrunām, ka "viņi to nedarīs".

Otrs pārkāpums, kā norādīja Āboliņš, bija Krimas atspoguļošana kartē Krievijas teritorijas sastāvā, par ko tika ierosināta arī administratīvā lieta.

"Doždj" galvenais redaktors Tihons Dzjadko NEPLP esot norādījis, ka, viņa ieskatā, tā ir neliela tehniska kļūda, kuru nav nepieciešams labot.

Tikmēr par trešo pārkāpumu, kas saistīts ar "Doždj" aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai, pēc Āboliņa teiktā, NEPLP paskaidrojumus vairs nav prasījis.

"Kritiskā masa un viss šis te pārkāpumu kopums bija sasniedzis tādu līmeni, ka lēmums vairs nevarēja būt savādāks un arī šajā gadījumā likums mums neprasīja viņiem prasīt vairs neko," norādīja Āboliņš.

Pēc viņa teiktā, arī Valsts drošības dienests vēstulē NEPLP norādījis, ka konkrētā raidījuma saturs rada apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai kopumā.

Āboliņš sacīja, ka šādas darbības liecina par sistēmisku Latvijas likumu ignorēšanu, turklāt medija attieksme pret savām kļūdām un pārkāpumiem nav pieņemama. Vienlaikus NEPLP vadītājs uzsvēra, ka Latvijas ir tiesiska valsts un "Doždj" var vērsties tiesā, lai lēmumu apstrīdētu.

Komentējot jau esošās tiesvedības, Āboliņš pauda, ka NEPLP saņēmis vēstuli, ka "Doždj" pārsūdzējis tiesā lēmumu par valodas celiņa nenodrošināšanu, pamatojoties uz šaubām par to, vai Latvijas likumi tiešām prasa šāda skaņu celiņa ieviešanu, kā arī norādot, ka prasība pēc šāda valodas celiņa ieviešanas nostāda mediju ekonomiski neizdevīgā situācijā.

Viņš arī sacīja, ka neiebilst pret tiesvedību, taču šādi precedenti liecina par plašāku attieksmes problēmu. Ar citiem ārvalstu medijiem Latvijā šādas problēmas neesot.

Taujāts par to, vai apraides anulēšana varētu tikt pārskatīta, ja tiesa atzīs skaņu celiņa neesamību par mazbūtisku, Āboliņš šādu iespējamību noraidīja. "Ja katrs no šiem pārkāpumiem būtu izdarīts kā atsevišķa vienība, tā būtu pilnīgi cita situācija, bet mēs pašlaik runājam par pārkāpumu kopumu īsā laikā," uzsvēra NEPLP priekšsēdētājs.

Vaicāts par "Doždj" pieejamību platformā "Youtube", Āboliņš norādīja, ka NEPLP ir izsūtījis vēstuli ar aicinājumu uzlikt ģeobloku, kas liegtu piekļuvi kanālam Latvijā, taču "Youtube" lēmuma pieņemšanas procesu un īstenošanas gaitu padome ietekmēt nevar.

Jau vēstīts, ka NEPLP nolēma anulēt apraides atļauju "Doždj". Lēmums stājās spēkā naktī uz ceturtdienu, kad "TV Rain" bija jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Taču, kā novēroja aģentūra LETA, ceturtdienas rītā "TV Rain" kanāls un tā saturs platformā "Youtube" Latvijas teritorijā vēl bija pieejams.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu