S, 30.09.2023.

Kosovas premjers: Spriedzi attiecībās ar Serbiju uzkurina Krievija

LETA/THE GUARDIAN
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Kosovas premjerministrs Albins Kurti
Kosovas premjerministrs Albins Kurti Foto: AFP/SCANPIX

Krievija uzkurina spriedzi Kosovas un Serbijas starpā, Maskavas karam pret Ukrainu ievelkoties, brīdināja Kosovas premjerministrs Albins Kurti.

Kosovas serbi valsts ziemeļos, kur viņi ir vairākums, pirms nedēļas uz ceļiem saslējuši barikādes, liedzOt Kosovas varasiestāžu brīvu pārvietošanos. ASV un Eiropas Savienības (ES) mudina barikādes nojaukt.

Kā sacīja Kurti, viņam ir bažas, ka situācija var eskalēties, labumu gūstot Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Kurti piebilda, ka viņš piekritis atvēlēt NATO vadītajiem Kosovas spēkiem (KFOR) vairāk laika, lai pārliecinātu cilvēkus uz barikādēm Kosovas ziemeļos piekāpties, vienlaikus premjers uzstāja, ka ilgi vilcināties nedrīkst.

Viņš barikādes raksturoja kā soli uz 2008.gadā neatkarību no Serbijas pasludinājušās Kosovas sadalīšanu.

"Mūsu bažas ir, ka šo barikāžu nojaukšanas procesā nevar izslēgt upurus," viņš sacīja. "Un tas ir iemesls, kāpēc mēs gribam būt tik uzmanīgi, cik vien iespējams, lai garantētu, ka nenotiek destabilizācija un ka saglabājas relatīvs miers un stabilitāte. Tomēr mēs nevaram ļaut šiem likumības un konstitucionalitātes pārkāpumiem turpināties mūžīgi. Tātad jā - tam ir jābeidzas, un jo ātrāk, jo labāk."

"Gan ES, gan ASV piekrīt, ka barikādes ir jānojauc. Bet viņi arī uztraucas, ka Belgrada to var izmantot un izmantot ļaunprātīgi."

"Es uzskatu, ka viņu lielākās bažas ir tieši šis - tagad, kad Krievija Ukrainā pēc tās iebrukuma un agresijas ir smagi ievainota, viņi ir ieinteresēti konflikta iziešanā ārpus līdzšinējām robežām. Viņi ir ieinteresēti savus kara kurināšanas centienus nodot ārpakalpojumā Balkānos, kur viņiem ir klients, kas ir Belgradā."

Kremlis norādījis, ka grib, lai Kosovā "situācija tiktu atrisināta ar diplomātiskiem līdzekļiem", vienlaikus uzsverot, ka iestājas par to, lai "visas serbu tiesības tiktu garantētas".

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais