T, 29.03.2023.

Krievijas režīms vairs neslēpj savu zvērīgo seju, atzīst Rinkēvičs

Ikgadējās ārpolitikas debates Saeimā
TVNET/LETA
Krievijas režīms vairs neslēpj savu zvērīgo seju, atzīst Rinkēvičs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Foto: Paula Čurkste/LETA

Krievijas režīms vairs neslēpj savu zvērīgo seju, ceturtdien, 26. janvārī, uzrunājot Saeimas deputātus, sacīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Šodien Saeimā notiek ikgadējās ārpolitikas debates, kuru laikā ārlietu ministrs ziņo par paveikto un iecerēto darbību valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības jautājumos.

Krievija joprojām ir nopietnākais un tiešākais drauds NATO, uzsvēra politiķis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka Rietumu reakcija uz Krievijas agresiju ir labāka sagatavotība un noturība, kā arī stingra atturēšana un aizsardzība.

Ministrs vērsa uzmanību, ka Baltkrievija turpina īsteno hibrīdaktivitātes uz valsts robežas. Aleksandra Lukašenko neleģitīmais režīms saviem mērķiem izmanto trešo valstu pilsoņus, veicinot to nelikumīgu robežas šķērsošanu.

"Mēs turpināsim apņēmīgi rīkoties, lai nodrošinātu Latvijas, NATO un visas Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas drošības, ievērojot humānos apsvērumus, palīdzot tiem cilvēkiem, kam tas patiešām ir nepieciešamas," sacīja Rinkēvičs.

Tāpat viņš uzsvēra, ka jāsamazina Latvijas ievainojamība, palielinot ieguldījumus aizsardzībā. Pēc ministra paustā, Latvija turpinās investēt militāro spēju un infrastruktūras attīstībai, lai stiprinātu NATO Austrumu flangu un ir pateicīga sabiedrotajiem par to klātbūtni mūsu valstī.

"Jau pirmajās Krievijas agresijas dienās pret Ukrainu tika pieņemti sabiedroto lēmums stiprināt mūsu drošību. Paldies mūsu draugiem un sabiedrotajiem, kas ļoti īsā laikā ir papildus izvietojuši sabiedroto spēkus arī pie mums Latvijā," teica ministrs.

Viņš atzīmēja, ka Latvija stiprinās savu aizsardzību un tiks darīts viss, lai Latvijā būtu ilgstoša sabiedroto klātbūtne. Tāpat Latvija sniegs Ukrainai visu iespējamo atbalstu - politisku, militāru, ekonomisku, juridisku. Noritēs arī darbs pie Krievijas un Baltkrievijas tālākas starptautiskās izolācijas, paplašinot sankciju politiku.

Rinkēvičs uzsvēra, ka pagājušā gada 24. februāra rītā līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, sabruka miers Eiropā un starptautiskajai kārtībai tika dots smags trieciens.

"Eiropā plosās karš. Mūsu morālā un politiskā izvēle ir skaidra - tas ir atbalsts Ukrainai līdz tās galīgai uzvarai. Tikai tā var panākt ilgstošu mieru Eiropā un nostiprināt mūsu valsts drošību," sacīja ministrs.

Viņš akcentēja, ka patlaban pret Krievijas agresiju cīnās, cieš badu, salst, tiek deportēti un mirst ukraiņi - neatkarīgās un brīvās Ukrainas karavīri un civiliedzīvotāji. Tas notiek tāpēc, ka liela daļa Krievijas sabiedrības tic, ka tā var atgriezties imperiālisma un koloniālisma periodā. Tā tic savai izredzētībai un nesodāmībai.

"Tagad mēs nedrīkstam nedz pagurt, nedz mīļā miera vārdā nodot mūsu vērtības un mūsu principus. Tas ir mūsu pašu un visas brīvās un demokrātiskās pasaules sabiedrības dēļ. Diemžēl pasaulē un arī Eiropā ir valstis, kas pēc pilna mēroga neizprovocētā Krievijas Iebrukumu Ukrainā turpina izpatikt agresoram - Krievijai. Šādi centieni ir amorālu un nejēdzīgi," teica Rinkēvičs.

Viņš atzīmēja, ka beztiesiskums, terors, vardarbība, kas nāk kopsolī ar šovinistisku imperiālismu, ir 21.gadsimta Krievijas režīma Molotova kokteilis un tā vizītkarte pasaulē. Ārlietu ministrs norādīja, ka Latvija nekad neatzīs Ukrainas teritorijas daļu nelikumīgo aneksiju no Krievijas puses.

Rinkēvičs atzīmēja, ka Ukrainai kā jebkurai valstij ir leģitīmas tiesības uz pašaizsardzību. Ukrainai ir tiesības ar militāru spēku atjaunot savu teritoriālo integritāti tās starptautiski atzītajās robežās. Ministrs sacīja, ka mēs visi vēlamies ātru Ukrainas uzvaru un Krievijas sagrāvi, tomēr jāsaprot, ka cīņa būs gara, nežēlīga un ilgstoša.

"Mēs nedrīkstam atslābt un pagurt. Mēs turpināsim atbalstīt Ukrainu. Pašlaik tā ir Latvijas un visas Eiropas aizsardzības pirmā līnija. Krievijas iebrukums Ukrainā ir skaudrs atgādinājums mums pašiem. Ja turpmāk vēlamies aizstāvēt brīvu, demokrātisku un starptautiskajās tiesībās balstītu pasaules kārtību, mums ir skaidri jāiestājas par šiem principiem un tiesībām. Un šo interešu un vērtību vārdā ir arī dārgi jāmaksā šī vārda visplašākajā nozīmē," teica ārlietu ministrs.

Viņš akcentēja, ka Latvija aicina sabiedrotos un partnerus sniegt visa veida palīdzību Ukrainai. Tāpat Latvija aicina demokrātiskās lielvaras apgādāt Ukrainu ar tankiem, pretgaisa aizsardzības iekārtām un munīciju - ar visu, kas ir nepieciešams Ukrainai. Rinkēvičs pauda pateicību ASV un Vācijai par vakar pieņemto lēmumu nosūtīt "Abrams" un "Leopard" tankus Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

"Mēs sakām lielu paldies tiem, kas jau ir daudz darījuši, gan Latvijā, gan ārpus tās, apbruņojot un ekipējot Ukrainas armiju, bet ir karš un tas prasa lielus resursus. Tas ir nežēlīgs, tādēļ palīdzība būs jāturpina," sacīja ārlietu ministrs.

Viņš arī norādīja, ka teju katru reizi uzstājoties Saeimā ar ārpolitikas ziņojumu ministrs ir teicis, ka Latvijas ārpolitiskās intereses ir nemainīgi skaidras. Tās ir Latvijas valsts neatkarības nodrošināšana, valsts suverenitātes stiprināšana un sabiedrības labklājība.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu