T, 22.03.2023.

Video ⟩ Atcelta sankcijām pakļautā Avena izstāde Ogrē

TVNET
Atcelta sankcijām pakļautā Avena izstāde Ogrē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: Zanda Ozola-Balode/Latvijas Televīzija

Trešdien, 1. februārī, plānotā porcelāna kolekcijas izstādes atklāšana Ogrē nenotika. Ideja izstādīt porcelānu, kas pieder sankcijām pakļautajam Krievijas miljardierim Pjotram Avenam, bija radusies pašvaldības vadītājam Egīlam Helmanim (NA). Tikmēr pret šādu izstādi iebilst gan Nacionālās apvienības valdes priekšsēdētājs Raivis Dzintars, gan Ārlietu ministrija, gan daudzi citi, vēsta LTV.

Ogres Vēstures un mākslas muzejs, kur izstāde tika plānota, no pēdējā brīdī atceltās izstādes norobežojas, norādot, ka kolekcijas īpašnieka dēļ paši to rīkot nevēlējās.

Taču muzejs pieder pašvaldībai un saņem tās finansējumu. Mēra lēmuma dēļ nācās atcelt arī iepriekš ieplānotu citu izstādi.

"Laikā, kad notiek nežēlīgais Krievijas iebrukums Ukrainā, muzejam nav pieņemams aicinājums mākslu nejaukt ar politiku," LTV norādīja muzejs.

Visu Avenam piederošās porcelāna kolekcijas izstādes sagatavošanu uzņēmusies Ogres novada pašvaldība. Savukārt muzeja uzdevums bija sagatavot telpu un inventāru.

Helmanis pats pieņēmis lēmumu arī par izstādes atcelšanu tās atklāšanas dienā.

Helmanis gan pats joprojām uzskata, ka, neredzot šo mākslu, mēs vēršam sankcijas pret savu kultūru.

Šis viedoklis arī plakāta veidā pielikts pie ieejas muzeja izstāžu zālē.

Foto: Zanda Ozola-Balode/Latvijas Televīzija

Ogres mērs personīgi vērsies Pjotra Avena fondā, lai sarīkotu izstādi. To ir apstiprinājis fonda direktors Igors Bass.

"Mūsu problēma ir, ka mums patīk bieži vien kādu nomētāt ar akmeņiem. Veidot kaut kādu histēriju. Neskatoties, cik tas ir izdevīgi pašiem mums kā nacionālai valstij. Man ir stingra pārliecība, ka mūsu dižgaru mākslas darbi ir mūsu pamatvērtības. Tās būtu jāredz," sacīja Helmanis.

Savukārt Valsts drošības dienests (VDD) pauž pretēju viedokli, norādot, ka izstāde, kas ir saistīta ar sankcijām pakļautu personu, nav atbilstoša Latvijas nacionālās drošības interesēm.

"Tas gan Latvijas, gan starptautiskajā sabiedrībā varētu radīt maldīgu priekšstatu par atbalsta paušanu Krievijas noziedzīgajam režīmam pietuvinātai personai," komentē VDD.

Dienests arī norādīja, ka sankcijām pakļautajām personām ir aizliegts tieši vai netieši darīt pieejamus finanšu līdzekļus vai saimnieciskos resursus.

Tātad gadījumā, ja porcelāna kolekcija tiktu atvesta uz muzeju, varētu vērtēt, vai netiek pārkāpta Eiropas Savienības regula, par kuras pārkāpšanu var draudēt kriminālatbildība. 

Vairāk skaties LTV sižetā!

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu