Mīlu to, jo tikai mana, jeb parunāsim par sirds veselību!

Egoiste
Foto: Shutterstock

Sirds un asinsvadu slimības ir galvenie sieviešu nāves iemesli pasaulē un arī Latvijā - 2021.gadā no asinsrites slimībām mirušas 9846 sievietes (un 7066 vīrieši)*. Pētījumā uzrāda, ka 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens, 61% sieviešu ir paaugstināts "sliktā" jeb ZBL holesterīna līmenis, 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, 29% sieviešu ir liekais svars, bet 30% ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30), savukārt 15,2% sieviešu ikdienā smēķē. Dati runā paši par sevi, kāpēc sievietēm ir pastiprināti jāpievērš uzmanība savas sirds veselībai, kā arī stiprais dzimums nedrīkst būt vienaldzīgs. Par to, kā izpatikt mūsu sirsniņai un neiedzīvoties sirdskaitēs, šoreiz rakstā!

*Dati no "Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījuma." 

Sirds ir vienīgais cilvēka muskulis, kas strādā nepārtraukti, – katru dienu tā saraujas ap 100 000 reižu, kad atrodamies miera stāvoklī.

Sirds veselības skaitļi, kam jāpievērš uzmanība:

Par ideālu asinsspiedienu visos vecumos tiek uzskatīts - 120/80 mmHg. Par paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju var liecināt šādi skaitļi: =140/90 mmHg, mērot pie ārsta; =135/85 mmHg, mērot mājās

Ieteicamais pulss miera stāvoklī: 60-75 reizes/minūtē

Kopējam holesterīna līmenim jābūt zem 5mmol/l

Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.

Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.

Ja sirds un asinsvadu slimību risks tiek vērtēts kā mērens/vidēji paaugstināts, ieteicamais ZBLH līmenis ir zem 2,6 mmol/l.

Veseliem cilvēkiem bez sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem ZBLH līmenim ir jābūt zem 3,0 mmol/l.

Optimālais glikozes ("cukura") līmenis tukšā dūšā: zem 5,5 mmol/l.

                                                                   (Avots: Go Red For Women )

Asinsvadu un sirds slimību veicinošie apstākļi

Bieži vien sirds un asinsvadu slimības attīstās nemanāmi un par tām uzzina, kad jau kaite ir ielaista. Tāpēc pirmkārt, ir jāatceras par regulārām asinsspiediena, holesterīna un sirds pārbaudēm!

Reizi gadā būtu vēlams veikt elektrokardiogrammu, noteikt holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī vismaz reizi pāris gados ieteicams veikt arī veloergometriju. Ja ir atklāti sirds ritma traucējumi, ieteicams veikt Holtera monitoringu.

Kas ietekmē sirds saslimšanas slimību veidošanos?  Mazkustīgs dzīvesveids, palielināts jeb neatbilstošs ķermeņa svars, regulāri paaugstināts asinsspiediens, neatbilstošs holesterīna līmenis asinīs, smēķēšana, paaugstināts cukura līmenis asinīs un nepilnvērtīga tā kontrole.

Vieni no būtiskākajiem sirds slimību riska faktoriem ir paaugstināts holesterīns un asinsspiediens, tāpēc par tiem arī runāsim.

Holesterīna līmenis jāvaktē jau kopš 20 gadu vecuma

Holesterīns ir lipīds, proti, taukveida viela, kas organismā tiek ražots aknās un ko papildus uzņemam, lietojot atsevišķus pārtikas produktus, piemēram, treknu gaļu, sviestu un dzīvnieku valsts subproduktus. Ar pārnesēju – lipoproteīnu – palīdzību holesterīns nokļūst šūnās, un ir iespējams izšķirt „labo” un „slikto” holesterīnu. „Labais” holesterīns ir augsta blīvuma lipoproteīni, kas piedalās šūnu uzbūves procesos, hormonu un D vitamīna sintēzē, palīdz ražot žultsskābi un pārstrādāt taukus, savukārt „sliktais” holesterīns nogulsnējas uz asinsvadu iekšējām sieniņām, sašaurinot un nosprostojot asinsvadus un tādējādi traucējot asinīm apgādāt sirdi ar skābekli un barības vielām. Paaugstināts holesterīna līmenis var izraisīt sirds išēmisko slimību jeb koronāro sirds slimību, miokarda infarktu un insultu, perifēro asinsvadu saslimšanas, kā arī veicināt trombu veidošanos.

Holesterīna līmeni asinīs ieteicams pārbaudīt regulāri, vismaz reizi piecos gados, turklāt tam nepieciešams sekot līdzi jau no 20 gadu vecuma. Kopējā holesterīna līmenis nedrīkst pārsniegt 5 mmol/l, tomēr analīžu rezultāti jāvērtē individuāli – holesterīna kaitīgumu ietekmē arī tādi faktori kā vecums, svars un citas saslimšanas, piemēram, paaugstināts asinsspiediens, diabēts vai nieru darbības traucējumi.

„Lai samazinātu holesterīna līmeni asinīs, nepieciešams mainīt ikdienas ieradumus un ēdienkarti. Jārūpējas par to, lai ķermeņa svars būtu normas robežās, jāvelta pietiekami daudz laika fiziskām aktivitātēm, jāsamazina stresa līmenis un jāatsakās no smēķēšanas. Ieviešot korekcijas uzturā, holesterīna līmeni iespējams samazināt pat par 10 %. Ēdienkartē jāierobežo gaļas, olu, saldkrējuma sviesta un citu dzīvnieku tauku patēriņš, bet vairāk jāēd treknas zivis, olīveļļa, rieksti un avokado. Holesterīna izvadīšanos veicina šķiedrvielām bagātie pākšaugi – pupiņas, lēcas un zirņi, savukārt augļi un auzu klijas satur pektīnu, kam piemīt spēja izvadīt „slikto” holesterīnu. Zivis un zivju eļļa satur vērtīgās Omega-3 taukskābes, kas uzlabo asinsvadu elastību bet augļu, dārzeņu un ogu sastāvā ir fitosteroli, kas palīdz izvadīt holesterīnu. Fitosterolus iespējams lietot arī uztura bagātinātāju veidā,” stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Foto: Shutterstock

Paaugstinātam asinsspiedienam sākotnēji var nebūt simptomu

Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz artēriju sieniņām, kas ļauj apgādāt organismu ar nepieciešamajām barības vielām un skābekli, un gadījumā, ja artērijas ir sašaurinātas, tām trūkst elastības, asinsspiediens paaugstinās. Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija ietekmē ne viens sirds veselību, bet visu organisma darbību kopumā, negatīvi iespaidojot smadzeņu, nieru, acu un citu orgānu darbību, kaitējot atmiņai un koncentrēšanās spējai, kā arī veicinot insulta un infarkta risku.

Hipertensiju veicina virkne dažādu faktoru – mazkustīgs dzīvesveids, neveselīgs uzturs, smēķēšana, iedzimtība, vecums, citas saslimšanas un regulārs stress. Tāpat asinsspiediena paaugstināšanos var izraisīt atsevišķi medikamenti, piemēram, pretsāpju līdzekļi, antidepresanti, preparāti pret saaukstēšanos, atsevišķi ārstniecības augi un pārmērīgs kofeīna patēriņš. Par paaugstinātu asinsspiedienu var signalizēt galvassāpes, spiediena sajūta galvā, reiboņi, nespēks, sirdsklauves un sāpes sirds apvidū, taču nereti hipertensija sākotnēji norit bez simptomiem, tādējādi to iespējams diagnosticēt, vien regulāri veicot asinsspiediena mērījumus.

„Ilgstoši paaugstināts asinsspiediens paātrina asinsvadu novecošanos, veicinot to deformāciju un palielinot miokarda infarkta un galvas smadzeņu insulta risku. Paaugstināts asinsspiediens tāpat izraisa sirds sieniņu sabiezēšanos, kas nākotnē var izraisīt sirds mazspēju. Ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no vecuma, asinsspiediens būtu jāmēra vismaz reizi gadā. Pat tad, ja vēl dažus mēnešus iepriekš asinsspiediens ir bijis normas robežās, situācija ātri vien var būtiski mainīties stresa, pārslodzes un citu faktoru ietekmē. Konstatējot hipertensiju, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta, kurš veiks nepieciešamās pārbaudes un nozīmēs terapiju,” uzsver farmaceite Ivanda Krastiņa.

Kā skaidrot asinsspiediena mērījumu rezultātus?

120/80 mmHg – asinsspiediens ir normas robežās; ja pašsajūta un ikdienas ieradumi nepasliktinās, atkārtotu mērījumu ieteicams veikt pēc gada.

Līdz 130/85 mmHg – robežspiediens, asinsspiediens ir normas robežās, taču rādītājus iespējams uzlabot, vairāk laika atvēlot fiziskām aktivitātēm un rūpīgāk sekojot līdzi ēdienkartei. Jāierobežo alkohola patēriņš, bet smēķētājiem jāatmet šis kaitīgais ieradums.

130 līdz 139/85 līdz 89 mmHg – augsti normāls asinsspiediens, nepieciešams regulāri veikt asinsspiediena mērījumus un, ja rādījumi neuzlabojas, vērsties pie ģimenes ārsta.

140 līdz 159/90 līdz 99 mmHg – viegla hipertensija.

160 līdz 179/100 līdz 109 mmHg – mērena hipertensija.

180/110 un vairāk mmHg – stipra hipertensija

Foto: Shutterstock

Kā rūpēties par sirds veselību?

Ne vienmēr sirds vecums ir tieši tāds pats kā cilvēka bioloģiskais vecums. Tā var būt gan jaunāka, gan vecāka. To ietekmē divi galvenie faktori – ģenētika un tas, kāds dzīvesstils tiek piekopts ikdienā. Ja ģenētiku ietekmēt mēs varam mazāk - tikai savu veslību pieskatot, tad dzīvesveidu uzlabot mēs varam katrs!

„Sirds veselības priekšnoteikums ir veselīgi ikdienas ieradumi, pārdomāta ēdienkarte un regulāra kustība. Lai stiprinātu sirds un asinsvadu veselību, noderēs koenzīms Q10, kas nodrošina šūnas ar enerģiju. Sirds un asinsvadu slimību pacientiem tā koncentrācija nereti ir pazemināta, tāpēc ir svarīgi to iekļaut uzturā vai uzņemt uztura bagātinātāju veidā. Normalizēt sirdsdarbību un asinsspiedienu palīdzēs arī kālijs un magnijs. Lai laikus novērstu potenciālos veselības riskus, nepieciešams regulāri veikt asinsspiediena un holesterīna mērījumus. To iespējams ērti paveikt arī vairākās Apotheka aptiekās,” piemin Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.

Eiropas kardiologu vadlīnijas sniedz sekojošas sirds un asinsvadu veselības rekomendācijas:

  • regulāras mērenas fiziskās aktivitātes (aeroba slodze 30 minūtes 5-7 dienas nedēļā);
  • sabalansēts uzturs. Sāls daudzuma un dzīvnieku tauku ierobežošana uzturā, dienā ieteicams uzņemt vismaz 400 līdz 500 gramu dārzeņu, riekstu, nepiesātināto taukskābju, maztauku piena produktu.
  • Tāpat vēlams divas reizes nedēļā uzturā iekļaut zivju ēdienus un katru dienu uzņemt ~1000-1500 ml šķidruma;
  • smēķēšanas un alkohola ierobežošana;
  • ķermeņa svara kontrole. Ieteicams izvairīties no aptaukošanās, veselīgs ĶMI 20-25 kg/m2 un vidukļa apkārtmērs <94 cm vīriešiem un <80 cm sievietēm kardiovaskulāro slimību risku mazināšanai;
  • Paaugstināts stress var saīsināt sirds mūžu, tāpēc, lai stabilizētu sirdsdarbību stresa apstākļos, ieteicams lietot līdzekļus, kuru sastāvā ir tādas sastāvdaļas kā vilkābele, baldriāni, māteres vai sarkanais āboliņš. Par piemērotāko līdzekļu lietošanu ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Raksts tapis sadarbībā ar Apotheka. 

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu