O, 28.03.2023.

Kāpēc nederīgos medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos un ko ar tiem darīt?

Egoiste
Kāpēc nederīgos medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos un ko ar tiem darīt?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: Publicitātes foto

Kā rāda dažādu aptauju dati, joprojām salīdzinoši maz iedzīvotāju šķiro nederīgos medikamentus. "Iemetot medikamentus klozetpodā vai miskastē, tiek riskēts ar bumeranga efektu, jo tīša dabas piesārņošana agri vai vēlu atstās ietekmi arī uz pašu cilvēku," brīdina "Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Rūpējoties par vidi, ik gadu iedzīvotāji arvien lielāku uzmanību pievērš atkritumu šķirošanai. To apliecina dažādu veikto pētījumu rezultāti. Piemēram, saskaņā ar AS “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar pētījumu centru SKDS 2022. gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātiem atkritumus Latvijā šķiro 79 % iedzīvotāju, kas nozīmē, ka lielākā daļa sabiedrības ir izglītoti par sadzīves atkritumu šķirošanu. Vienlaikus gan kāda cita pētījuma, ko veica Ziemeļvalstu Ministru Padomes birojs un Vides reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar SKDS, rezultāti parāda, ka nederīgos medikamentus Latvijā šķiro tikai 13 % iedzīvotāju, kas, iespējams, norāda uz nepietiekamām zināšanām par to, ka

nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi, kurus nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteineros, jo tādējādi var tikt nodarīts kaitējums ne tikai videi, bet arī pašiem cilvēkiem.

"Salīdzinājumā ar 2021. gadu, pērn iedzīvotāji nodevuši par 5 % vairāk nederīgo medikamentu. Savukārt, ja raugāmies uz datiem ilgākā laika periodā, tad redzam, ka piecu gadu laikā "Apotheka" aptiekās nodoto nederīgo medikamentu apjoms ir gandrīz divkāršojies: 2017. gadā tika nodotas 3,2 tonnas, tad 2022. gadā jau 5,9 tonnas. Tomēr, kā rāda dažādu aptauju dati, salīdzinoši maz iedzīvotāju šķiro nederīgos medikamentus. Ja zāles tiek izmestas sadzīves atkritumos, tās var izraisīt saindēšanos dzīvniekiem, kuri tās atrod.

Nepareizi utilizētas zāles rada potenciālo risku videi – ūdens un augsnes ķīmisku piesārņojumu, antibiotiku rezistences, dzīvnieku un augu hormonālo izmaiņu un mutāciju veidošanos,"

norāda farmaceite Amanda Ozoliņa.

Regulāra zāļu skapīša satura pārskatīšana

Zāles kļūst nederīgas, ja beidzies to derīguma termiņš, nav zināms zāļu pielietojums, nav salasāms zāļu nosaukums, bojāts zāļu iepakojums, kā arī gadījumos, ja zāles ir nepareizi uzglabātas un mainījies zāļu izskats, smarža vai garša. Šādos gadījumos zāles lietot nedrīkst, un tās būtu utilizējamas drošā veidā.

Ikvienai mājsaimniecībai būtu ieteicams zāļu skapīša saturu pārskatīt vismaz reizi gadā. “Pirmkārt, noteikti jāpārliecinās par medikamentu derīguma termiņu – tas dažādiem medikamentiem var ievērojami atšķirties, un zāles var būt derīgas no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem.

Biežs klupšanas akmens ir derīguma termiņš tādiem medikamentiem kā sīrupi, suspensijas un pilieni.

Pirms šo medikamentu lietošanas noteikti rūpīgi jāpārliecinās par derīguma termiņu pēc iepakojuma atvēršanas, jo var būt situācijas, ka neatvērts medikaments ir derīgs vairākus gadus, bet pēc tā atvēršanas vien dažus mēnešus. Piemēram, sīrupā pēc noteikta laika var sākties rūgšanas procesi un to vairs lietot nedrīkst. Tāpat ir būtiski medikamentu novērtēt vizuāli.

Ja derīguma termiņš nav beidzies, bet redzamas izmaiņas, piemēram, nogulsnes sīrupā, mainījusies tabletes struktūra vai krāsa, medikamentu lietot nedrīkst. Iemesli izmaiņām var būt dažādi, piemēram, bojāts iepakojums vai neatbilstoši uzglabāšanas apstākļi.

Nereti medikamenti tiek glabāti nepareizā temperatūrā, pārāk lielā mitrumā, piemēram, vannas istabā vai tiešos saules staros

lai arī zāles atrodas kārbiņā un gaisma tām klāt netiek, saules staru ietekmē būtiski paaugstinās temperatūra, stāsta farmaceite.

Kā nodot nederīgos medikamentus?

Rūpējoties par vides saudzēšanu, jau vairākus gadus

visās "Apotheka" aptiekās iespējams bez maksas nodot nederīgos medikamentus. Iznīcināšanai var nodot visu veidu zāles – tabletes, ampulas, sīrupus, dažādus citus šķidrumus un krēmus.

Pirms zāļu nodošanas tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm, taču tās nav jāizņem no zāļu plāksnītēm jeb blisteriem. Visi medikamenti jāsaliek maisiņā, un tas jāievieto speciāli nederīgajiem medikamentiem paredzētā kastē vai jāatdod farmaceitam aptiekā. Aptiekās var nodot arī nederīgos dzīvsudraba termometrus, bet tos nedrīkst ievietot kopējā maisiņā ar citām nederīgajām zālēm, tie jānodod atsevišķi farmaceitam aptiekā. Aptieku saraksts un darba laiks apskatāms šeit!

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu