O, 28.03.2023.

Urīna nesaturēšanas izraisīts dermatīts

Piedāvā Apotheka
Urīna nesaturēšanas izraisīts dermatīts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Foto: SIA ESSITY LATVIA

Cilvēkiem, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, ir lielāks risks saskarties ar dermatītu – ādas iekaisumu, ko izraisa ilgstoša ādas saskare ar urīnu vai fēcēm. Dermatīts var būt akūts, kas ilgst no dažām dienām līdz dažām nedēļām, ar apsārtumu, tūsku, pūšļiem, audu atmirumu bojātajā vietā vai arī hronisks, kas ilgst mēnešus, pat gadus un būt saistīts ar ādas sabiezējumu, sacietējumu, raupjumu, lobīšanos, plaisām. Papildus iepriekš minētajiem simptomiem bieži vien pievienojas nieze un dedzinoša sajūta.

Dermatīta novēršana ir ārkārtīgi svarīga, jo tā rada ievērojamu diskomfortu pašam cilvēkam, kā arī ir galvenais spiediena čūlu rašanās riska faktors. Izgulējumu jeb spiediena čūlu ārstēšana ir ne tikai dārga un laikietilpīga, bet infekcijas gadījumā var kļūt arī bīstama veselībai un dzīvībai. Pareiza ādas kopšana un ādas veselības uzturēšana var samazināt dermatīta risku, ievērojami uzlabojot dzīves kvalitāti cilvēkiem, kuri cieš no urīna nesaturēšanas, kā arī cilvēkam, kurš viņu aprūpē,” stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Urīna nesaturēšanas izraisīta dermatīta riska faktori

1. Aptaukošanās jeb liekais svars

Cilvēki, kuriem ir liekais svars, visbiežāk saskaras ar:

 • noplūdēm uz drēbēm un gultas veļas slikti pieguļošu uzsūcošo izstrādājumu dēļ;

 • grūtībām veikt personīgo higiēnu, jo nav iespējams aizsniegt visas ķermeņa zonas;

 • ādas bojājumiem, ko izraisa kustību traucējumi un liekais ķermeņa svars;

 • spēcīgu svīšanu, kas izraisa berzi un nobrāzumus (īpaši ādas krokās);

 • nepietiekamu uzturu un diabētu, kas vēl vairāk palielina ādas bojājumu risku.

Cilvēka ar lieko ķermeņa svaru ikdienas aprūpē svarīgi iekļaut regulāru ādas stāvokļa pārbaudi, īpaši ādas kroku stāvokli. Ādas krokām ir jābūt tīrām un sausām. Ādas berzes risku var samazināt kvalitatīvi un lietotājam atbilstoši uzsūcošie izstrādājumi un ādas kopšanas līdzekļi.

2. Fēču nesaturēšana

Ilgstošs kontakts ar fēcēm ir galvenais riska faktors, jo tās satur kodīgus fermentus un savienojumus, kas var ļoti ātri veicināt nopietnus ādas bojājumus.

Padomi, kā rīkoties, ja cilvēks cieš no fēču nesaturēšanas:

 • Lai izvairītos no šķidra vēdera vai aizcietējumiem, jānodrošina regulāras un kvalitatīvas maltītes.

 • Mobilus pacientus mudināt izmantot tualeti pēc ēšanas, īpaši pēc brokastīm, kad reflekss ir spēcīgāks. Jānodrošina pareizu sēdēšanu uz poda.

 • Gulošiem pacientiem uzreiz pēc fēču izdalīšanās, laicīgi nomainīt izstrādājumu un viņus nomazgāt. Lai izvairītos no fēču baktēriju iekļūšanas urīnizvadkanālā, jāpārliecinās, ka fēces tiek noslaucītas virzienā no priekšpuses uz aizmuguri. Svarīgi sekot līdzi fēču izvadei, jo ilgstoša ādas saskare ar fēcēm var veicināt neatgriezeniskus ādas bojājumus.

3. Nekvalitatīva urīna nesaturēšanas aprūpe

Ādas labas veselības nodrošināšanai ir svarīga kvalitatīva urīna nesaturēšanas aprūpe. Ilgstoša ādas saskare ar urīnu vai fēcēm rada lielāku risku cilvēka ādai tikt kairinātai un veidoties iekaisumam. Arī neatbilstoša izmēra vai neatbilstošas uzsūktspējas izstrādājumu lietošana var izraisīt nopietnus ādas bojājumus un nobrāzumus. Tāpat ādas veselību ietekmē ilgstoša atrašanās mitros vai netīros uzsūcošajos izstrādājumos, kā arī nepiemērotu mazgāšanas līdzekļu izmantošana.

Lai novērstu urīna noplūžu rašanos, ir svarīgi izvēlēties lietotājam atbilstošāko uzsūcošo izstrādājumu.

Izstrādājuma veidu parasti izvēlas atkarībā no cilvēka mobilitātes – ja pacients ir sociāli aktīvs un kustas patstāvīgi, piemērotākās ir uzsūcošās TENA Pants bikses vai TENA Flex jostiņbikses. Ja pacients ir gulošs vai kustās minimāli un ir vajadzīga aprūpētāja palīdzība, var izvēlēties TENA Flex jostiņbikses vai TENA Slip autiņbikses ar klipšiem.

Izstrādājuma izmērs lielākoties atbilst lietotāja drēbju izmēram (S, M, L, XL, XXL). Lai pacients jutos ērti, nerastos urīna noplūdes un ādas iekaisumi, ir svarīgi, ka izstrādājums cieši pieguļ ķermenim un cirkšņu zonai.

Ne mazāk svarīga ir izstrādājuma uzsūktspēja. Pirms izstrādājuma uzsūktspējas izvēles, ir svarīgi rast atbildes uz šādiem jautājumiem:

 • Vai un cik bieži aktīvs vai mazkustīgs pacients var patstāvīgi veikt tualetes apmeklējumus? – Jo biežāk pacients patstāvīgi apmeklē tualeti, jo mazākas uzsūktspējas izstrādājumi nepieciešami.

 • Cik bieži plānota uzsūcošā izstrādājuma nomaiņa mazkustīgam vai gulošam pacientam? – Ja nomaiņa tiek veikta trīs vai vairāk reižu dienā, tad dienā ieteicams izvēlēties mazākas uzsūktspējas izstrādājumus, bet uz nakti – lielākas uzsūktspējas izstrādājumus. Ja nomaiņa tiek veikta divas reizes, tad nepieciešami lielākas uzsūktspējas izstrādājumi.

 • Vai pacients lieto ātras iedarbības urīndzenošos medikamentus? – Ja šādi medikamenti tiek lietoti, tad nepieciešami lielākas uzsūktspējas izstrādājumi.

Noderīgi var būt arī citi palīglīdzekļi komfortablākai pacienta aprūpei. Lai pasargātu gultu, krēslu, ratiņkrēslu vai citas virsmas no mitruma, var palīdzēt atbilstoši aizsargpalagi, piemēram, var izmantot TENA Bed. Ir svarīgi regulāri tīrīt un kopt ādu. Ņemot vērā, ka parastās ziepes trauslo ādu lielākoties var sausināt un karināt, ieteicams izvēlēties līdzekļus, kas attīra, mitrina un saglabā ādas dabisko aizsargslānīti, piemēram, var izmantot TENA Wash cream mazgāšanas krēmu kopā ar TENA Wash gloves cimdiem, kā arī noderīgas var būt TENA Wet Wipes mitrās salvetes un TENA Wet Wash gloves mitrie cimdiņi.

Veicot ikdienas ādas stāvokļa, īpaši kroku, pārbaudi un apkopi, svarīgi izvēlēties piemērotus ādas kopšanas līdzekļus, tādējādi pasargājot ādu no bojājumiem. Lai pasargātu ādu no mitruma, var izmantot, piemēram, TENA Barrier Cream ProSkin aizsargkrēmu, savukārt, lai palīdzētu dziedēt ādu - TENA Zinc cream Cinka krēmu.

4. Dubultais polsterējums

Dubultais polsterējums jeb papildu ieliktņa ievietošana uzsūcošajās biksēs, jostiņbiksēs vai autiņbiksēs var šķist labs veids, kā nodrošināt papildu aizsardzību, taču patiesībā tas samazina funkcionalitāti un ir saistāms ar vairākiem riskiem:

 • Mitruma saskari ar ādu. Ja cilvēks izvada vairāk šķidruma, nekā spēj uzsūkt ieliktnis, urīns var netikt novadīts caur šī ieliktņa pamatni uz autiņbiksēm. Tā vietā pārpildītais papildu ieliktnis liks mitrumam saskarties ar ādu, kā rezultātā āda tiks pārmērīgi mitrināta, izraisot tās bojājumus.

 • Noplūdes uz apģērba un gultas. Urīns, ko papildu ieliktnis nespēj uzsūkt, noplūst uz sāniem. Dubultā polsterējuma dēļ autiņbikses nav pienācīgi piespiestas pie cirkšņa un tās nespēj uzsūkt noplūstošos šķidrumus, kas rezultātā nonāk uz apģērba un gultas.

 • Ādas kairinājums un spiediena radītas čūlas. Dubultais polsterējums ir ne tikai lietotājam neērts, bet rada ādai arī stipru berzi. Lietojot dubulto polsterējumu, autiņbikšu izvēlētais izmērs, lai ievietotu vēl ieliktni, noteikti būs lielāks nekā lietotājam tas nepieciešams, un tas radīs papildu noplūdes un ādas kairinājumu. Pastāv arī berzes risks brīdī, kad dubultais polsterējums (papildu ieliktnis) tiek no autiņbiksēm izņemts.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu