Pk, 22.09.2023.

Noskaties! ⟩ Virtuālajā randiņā ar ginekologu ārstes vieš skaidrību par kontracepciju

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Publicitātes foto

Informācija par dažādām kontracepcijas metodēm ir pieejama tik daudz un plaši kā nekad agrāk, tomēr Latvijas sieviešu zināšanas par drošu kontracepciju ir visai viduvējas, liecina pētījums.* Tāpēc sievietes tika aicinātas uz “Virtuālo randiņu ar ginekologu”, kura laikā ikvienai bija iespēja uzdot savus jautājumus un saņemt ārstu atbildes par tādām tēmām kā pirmā kontracepcija un kontracepcija reproduktīvajā vecumā, pēc dzemdībām un brieduma gados.

79% seksuāli aktīvo sieviešu Latvijā atzīst, ka bērnus pagaidām neplāno, tomēr 40% no šīm sievietēm kā kontracepcijas metodi izvēlas tik neuzticamu pieeju kā pārtrauktais dzimumakts. Prezervatīvus kopumā lieto 51% seksuāli aktīvo sieviešu, taču vairāk nekā trešdaļa to dara neregulāri. Tikai katra piektā jeb 21% izvēlas kontracepcijas tabletes, vēl mazāk – citus hormonālās kontracepcijas risinājumus.

Pareizi izvēlēta kontracepcijas metode palīdz ne tikai izsargāties no nevēlamas grūtniecības, bet arī uzlabo sievietes dzīves kvalitāti. Lai aktualizētu mūsdienīgas kontracepcijas lietošanu un rosinātu kontracepcijas jautājumos vērsties pie speciālista, Rūta Dvinska uzdeva sieviešu iesūtītos jautājumus ginekoloģēm.

  • Dr. Natālija Bērza un Dr. Alise Vigule atbildēja uz jautājumiem par pirmās kontracepcijas izvēli un kontracepciju reproduktīvajā vecumā.
  • Dr. Natālija Bērza un Dr. Alise Vigule sniedza komentārus uz sieviešu jautājumiem par kontracepciju pēc dzemdībām.
  • Dinsbergas klīnikas ginekoloģe Dr. Inta Dinsberga un Veselības centru apvienības ginekoloģijas dienesta vadītāja, Rīgas Stradiņa Universitātes docētāja Dr. Karlīna Elksne stāstīja par kontracepciju brieduma gados un menopauzi.

“Laba efektivitāte, izsargājoties no nevēlamas grūtniecības, un vienkārša lietošana ir vieni no galvenajiem ieguvumiem, kāpēc sievietes kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas hormonālās kontracepcijas tabletes. Ne mazāk svarīgi ir arī nekontraceptīvie ieguvumi, un reizēm tieši tādēļ ārsti iesaka kontracepcijas tabletes. Tomēr savā darba ikdienā bieži sastopam sievietes, kuras ir nobažījušās par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu. Šīm sievietēm vēlos teikt: tāpat kā daudzas citas medicīnas un zinātnes jomas, arī hormonālā kontracepcija piedzīvo nozīmīgu evolūciju. Piemēram, Latvijā tagad pieejamas hormonālās kontracepcijas tabletes ar estetrolu, dabisku estrogēnu, ko ražo augļa aknas, tāpēc tas organismam ir pazīstams, maigs un saudzējošs. Galvenais ir nebaidīties uzdot jautājumus ārstam, kuram uzticaties, un saņemt zinātnē balstītas atbildes,” skaidro ginekoloģe Natālija Bērza.

58% sieviešu, kuras izvēlas kontracepcijas tabletes, kā lielākos nekontraceptīvos ieguvumus izceļ menstruālā cikla regulēšanu. Tāpat sievietes atzīmē, ka kontracepcijas tabletes atvieglo sāpīgas mēnešreizes, mazina asins zudumu to laikā, uzlabo ādas stāvokli un mazina dažādas hroniskas veselības problēmas, ar ko visbiežāk saskaras sievietes: akni (40%), migrēnu (19%), mazasinību (18%).

“Ikviena sieviete vēlas būt skaista un starojoša, bet skaistums iet rokrokā ar labu pašsajūtu un drošību par savu veselību. Dzīvojam brīnišķīgā laikā, kad zinātne ir tiktāl attīstījusies, ka var piedāvāt vienkāršu un drošu risinājumu, kas ļauj sievietei plānot savu dzīvi un turklāt uzlabot tās kvalitāti. Mēs taču jau sen

esam atteikušās no veselībai kaitīgām un pat bīstamām skaistumkopšanas metodēm viduslaiku garā. Ir pienācis laiks atmest viduslaiku aizspriedumus arī kontracepcijas jomā, un šis pasākums ir lieliska iespēja spert pirmo soli,” aicina Rūta Dvinska.

* Sabiedrības līdzdalības un izglītošanas platformā Skrinings.lv 2022. gada janvārī veikts tests, ko izpildīja 1586 sievietes ar vidējo vecumu 27 gadi.

Raksts tapis sadarbībā ar Gedeon Richter.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!