Lai izvērtētu, vai nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie ārsta, ir jānosaka apdeguma pakāpe. Pēc audu bojājuma dziļuma apdegumus iespējams iedalīt trīs pakāpēs. Pirmās pakāpes apdegums ir virspusējs ādas bojājums, kam raksturīgs apsārtums un sāpes, iespējama neliela tūska. Otrās pakāpes apdeguma rezultātā ir radušies dziļāki audu bojājumi, novērojams stiprs apsārtums ar bullām, pacients jūt spēcīgas sāpes, un ārstēšanas process būs sarežģītāks. Savukārt trešās pakāpes apdegums ir dziļi audu bojājumi, brūce var sniegties pat līdz kaulam. Šajā gadījumā ārstēšana ir komplicēta un ilgstoša, tā notiek ārstu uzraudzībā. Ja apdegums nepārsniedz cietušā plaukstas lielumu un ir novērtējams kā pirmās vai otrās pakāpes apdegums, ārstēties iespējams mājās, bet pārējos gadījumos būs nepieciešama ārsta konsultācija. Ja apdegumu ieguvis bērns, vienmēr jāvēršas pie ārsta.
Grieztas brūces gadījumā svarīgi apturēt asiņošanu
Ja, strādājot ar asu priekšmetu, piemēram, nazi, cirvi vai zāģi, vai saduroties uz stikla, iegūta asiņojoša brūce, pats svarīgākais ir operatīvi apturēt brūces asiņošanu. Uz cietušās vietas stingri jāpiespiež tīrs audums vai pārsienamais materiāls un pāris minūtes jāpatur. Ja iegriezums nav dziļš, pēc tam, kad apturēta asiņošana, brūci var izskalot zem tekoša ūdens un pārsiet. Zem pārsēja iespējams likt sietiņu, kas piesūcināts ar hlorheskidīnu, vai antiseptisku gelu, kas veicinās brūces sadzīšanu.
„Ja brūce ir dziļa, tai jāuzliek piespiedošs pārsējs un nekavējoties jādodas uz traumpunktu. Ja brūcē iekļuvis svešķermenis, piemēram, stikla atlūza, neizvelc to un nepieļauj tā iespiešanu dziļāk brūcē, apturi dzīvībai bīstamu asiņošanu, piespiežot blakus svešķermenim uz asiņojošās vietas, un dodies uz traumpunktu. Tāpat svarīgi pārliecināties, vai cietušajam nav jušanas vai kustību traucējumi – tie var liecināt par to, ka, iegūstot brūci, skartas cīpslas, nervi vai asinsvadi. Arī šajā gadījumā nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta,” piekodina Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.