Vieni vitamīni – ūdenī šķīstoši, citi – taukos: kā tos atšķirt un pareizi lietot

Egoiste
Foto: ra2 studio/Shutterstock

​Vitamīnu klāsts mūsdienās ir ļoti daudzveidīgs – tabletes, kapsulas, šķīstošās tabletes, pilieni, pulveri, sīrupi, želejkonfektes. Tam, kādu formu labāk izvēlēties, nav izšķirošas nozīmes. Taču jāņem vērā, ka vitamīni jālieto pareizi, jo tā palīdzēsi organismam labāk uzņemt un izmantot nepieciešamās vielas. “Svarīgi zināt, ka vieni vitamīni ir ūdenī šķīstoši, citi - taukos šķīstoši, un katrai grupai ir atšķirīgi lietošanas nosacījumi,” stāsta “Aphoteka” farmaceite Laila Zālīte.

Kā pareizi lietot taukos šķīstošos vitamīnus

Taukos šķīstošie vitamīni ir A, D, E un K.

Laila Zālīte skaidro, ka šobrīd tik aktuālo taukos šķīstošo vitamīnu D ir ieteicams lietot no rīta.

Viens no iemesliem – tas palielina mūsu darba spējas un dod enerģiju, kā arī piedalās kalcija absorbcijā. Savukārt, tā kā vitamīnu rezerves tiek uzglabātas aknās, citus šīs grupas vitamīnus – A, E, K – speciālisti iesaka uzņemt ēdienreizē kopā ar vakara maltīti. Turklāt, lai palīdzētu organismam tos labāk absorbēt, lietot kopā ar produktiem, kas satur piesātinātos taukus vai eļļas (piena, gaļas u. c. produktos).

Vēl vakarā iesaka lietot magnija preparātus, jo magnijs uzsūcas kuņģa zarnu traktā, veicina veselīgu miegu un palīdz izvairīties no nakts krampjiem.

Kā pareizi lietot ūdenī šķīstošos vitamīnus

Šai grupai pieder vitamīns C un lielākā daļa B grupas vitamīnu – B1, B2, B3, B6 un B12.

“Lielāko daļu ūdenī šķīstošo vitamīnu ir ieteicams lietot no rīta 30 minūtes pirms ēdienreizes vai divas stundas pēc ēšanas. Piemēram, B grupas vitamīnus labāk lietot no rīta tukšā dūšā, jo tie sniedz enerģiju un mazina stresu, uzlabo garastāvokli,” iesaka farmaceite.

Tā kā C vitamīna iespējamie blakusefekti var būt caureja un kuņģa kairinājums, to vislabāk lietot pēc ēdienreizes vai kopā ar maltīti.

Tieši pareiza šī vitamīna lietošana palīdzēs samazināt blakņu iespējamību. Šos vitamīnus organisms uzņem tik, cik tam ir nepieciešams, bet pārējo izvada ar urīnu. Tā kā šie vitamīni organismā neuzkrājas, tos ieteicams lietot kā uztura bagātinātājus katru dienu.

Lai labāk uzsūktos dzelzs, nepieciešama skāba vide, tādēļ to var lietot kopā ar C vitamīnu, arī kopā ar skābu sulu. Rīta kafija tieši neietekmē vitamīnu vai mikroelementu uzsūkšanos, taču spēj paātrināti izvadīt tos no organisma, jo tai piemīt diurētisks efekts, skaidro Laila Zālīte.

Vienīgais B grupas vitamīns, ko speciālisti iesaka lietot vakarā, ir B3 vitamīns jeb niacīns, jo tas piedalās iemigšanas procesos.

Kā pareizi lietot multivitamīnus

“Nevajadzētu lietot vairākus vitamīnu kompleksus vienlaikus, bet izvēlēties vienu, kas konkrētajā brīdī ir aktuāls, piemēram, vitamīni grūtniecei, sirds veselībai vai nervu sistēmas stiprināšanai,” iesaka farmaceite.

Multivitamīnus iesaka lietot pēc pusdienām.

Pirmkārt – pusdienu maltīte parasti ir apjomīgāka nekā brokastis un, otrkārt, daudziem hronisko slimību pacientiem tieši no rīta jālieto nozīmīgi medikamenti (piemēram, asinsspiediena mazināšanai).

Nereti intoksikācijas dēļ grūtnieces no rītiem saskaras ar sliktas dūšas radītām problēmām, tādēļ šajā periodā vitamīnus vislabāk lietot pēcpusdienā. Grūtniecības laikā vitamīnus var lietot arī uz nakti.

Ja vien ārsts nav noteicis citādi, vitamīnus neiesaka lietot bez pārtraukuma – nevajadzētu 5-6 mēnešus dzert vienus un tos pašus vitamīnus. Izņēmums varētu būt vitamīnu komplekss matiem, nagiem un ādai (jo tas jālieto ilgstoši kursa veidā), zivju eļļa un D vitamīns.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu