Sv, 28.05.2023.

Peldkostīma krāsa var glābt dzīvību: drošākā – neona oranža, nedrošākā – sarkana

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Laikam kļūstot siltākam, arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju brīvajā laikā izvēlēsies atpūsties pie dažādām atklātām ūdenstilpēm. Tomēr, kā rāda statistika, Latvija ik gadu ierindojas Eiropas valstu līderpozīcijās noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Tuvojoties oficiālajai peldsezonai, kas sākas 15. maijā, vērts pārdomāt, cik droši uzvedamies pie un uz ūdens, un rīkoties preventīvi, lai novērstu potenciālos nelaimes gadījumus.

Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) datiem, pagājušajā gadā no ūdenstilpēm tika izcelti 94 bojāgājušie, no tiem 48 aktīvajā peldsezonas periodā no 15. maija līdz 15. septembrim. Arī šogad statistika ir skarba – gada pirmajos mēnešos noslīkušo skaits ir jau 40, bet aktīvās peldsezonas sākums vēl tikai priekšā.

Peldkostīma krāsa var glābt dzīvību: drošākā – neona oranža, nedrošākā – sarkana

Nenoliedzami jūra, upes, ezeri un dīķi siltās vasaras dienās ir vilinoši, tomēr vienlaikus pelde atklātā ūdenstilpē var būt arī ļoti bīstama. Atpūšoties pie ūdens, nedrīkst aizmirst par vienkāršiem drošības nosacījumiem, piemēram, nepietiekamas peldētprasmes gadījumā nodrošināties ar peldvestēm. Būtiska loma redzamības palielināšanā un pat dzīvības glābšanā ir arī tam, kādas krāsas peldkostīmu izvēlamies.

Foto: publicitātes

“Balstoties statistikas datos, redzam, cik svarīgi ir atgādināt kā bērniem, tā pieaugušajiem gan par drošu uzvedību pie un uz ūdens, gan savas peldētprasmes objektīvu novērtējumu un uzlabošanu. Tomēr vēl viens būtisks faktors dzīvības glābšanā, par kuru, visticamāk, aizdomājas vien retais, ir peldkostīma krāsas izvēle. Neatkarīgi no tā, vai vasaras mēnešos peldamies tuvējā ezerā, vai peldbaseinos, svarīgi ņemt vērā - jo spilgtāka krāsa, jo labāk peldētājs redzams ūdenī. Spēja ātri pamanīt slīkstošu pieaugušo vai bērnu var būt izšķiroša dzīvības glābšanā. Tāpēc aicinām ikvienu peldētāju izvēlēties peldkostīmu iespējami košākā krāsā. Turklāt vēlams, lai bērna augumu tas nosegtu maksimāli daudz, tādējādi padarot viņu vēl pamanāmāku, jo īpaši pludmalēs, kur vienlaikus uzturas ļoti daudz atpūtnieku. Nenoliedzami, rūpīga bērnu pieskatīšana ūdenstilpju tuvumā ir īpaši svarīga, tomēr tai pašā laikā svarīgi neaizmirst arī par sevi – košs peldkostīms nodrošinās pēc iespējas labāku redzamību kā maziem, tā lieliem,” stāsta biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze.

Kā liecina Amerikas Savienoto Valstu uzņēmuma “ALIVE Solutions Inc.”, kas specializējas ūdens drošības jomā, veiktais pētījums, dažāda veida ūdenstilpēs vispamanāmākā un attiecīgi dzīvībai drošākā peldkostīma krāsa ir neona oranža. Turklāt kopumā tieši košas krāsas kā peldbaseinos, tā atklātās ūdenstilpēs pamanāmas vislabāk:

rozā, dzeltenas, gaiši zaļas vai jau augstāk minētās neona oranžās krāsas peldkostīms būs pareiza izvēle, domājot par drošību.

Atklātā ūdenstilpē par ceturto labāko izvēli tiek uzskatīta balta krāsa, tomēr jāņem vērā, ka saulainā dienā šādas krāsas peldkostīms var tikt sajaukts arī ar mākoņa atspīdumu ūdenī.

Foto: publicitātes

Savukārt, ja plānots izbaudīt ūdens peldes slēgtās telpās, tad jāņem vērā, ka peldbaseina dzidrajā ūdenī balti un gaiši zili peldkostīmi “pazūd” gandrīz pilnībā, tāpēc salīdzinājumā ar atklātām ūdenstilpēm tiek uzskatīti par vissliktāko krāsas izvēli.

Sarkanā krāsa tiek atzīta par visneveiksmīgāko izvēli, jo kā zem, tā arī virs ūdens to pamanīt ir grūti. Visas citas krāsas zem ūdens pazūd vienlīdz ātri.

Drošai vasaras atpūtai pie ūdenstilpēm BALTA un biedrība “Peldēt droši” aicina izvēlēties tikai oficiālās peldvietas, kā arī aicina ņemt vērā dažus vienkāršus padomus, kas palīdzēs izvairīties no traumām un traģiskām sekām.

 • Izvēlies košas krāsas peldkostīmu! Tas būtiski palielina tavu redzamību un var būt izšķirošs dzīvības glābšanā.
 • Ja esi pārkarsis, ūdenī ej lēnām, lai nerastos straujas ķermeņa temperatūras izmaiņas, kas var izraisīt muskuļu krampjus vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
 • Ne mirkli nenovērs uzmanību no bērniem! Ūdenī jāpieskata arī bērni, kuri jau labi prot peldēt, – bērns savas peldēšanas spējas var pārvērtēt, aizpeldēt par tālu vai pēkšņi nobīties.
 • Neesi pārdrošs – neriskē! Dižošanās ar to, ka vari aizpeldēt vistālāk, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību.
 • Atceries, ka piepūšamie peldlīdzekļi (riņķi, matrači, bumbas u. c.) ir tikai rotaļlietas, nevis peldēšanas aprīkojums! Bērnam, kurš neprot vai mācās peldēt, atrodoties ūdenī, jāvelk speciāla peldveste.
 • Jau iepriekš ar bērniem pārrunā, kā rīkoties situācijā, ja notikusi nelaime.
 • Ņem vērā, ka bīstamākās traumas tiek gūtas, lecot ūdenī no tramplīna, laipas, tilta vai krasta, tāpēc, pirms to dari, izvērtē, vai to tiešām vajag. Vislabāk – nelēkt nekad!
 • Vizinoties ar laivu vai nodarbojoties ar ūdenssporta veidiem, velc glābšanas vesti un pārliecinies, ka tā ir pareizi uzvilkta arī bērniem.
 • Vienmēr pieskatiet viens otru, lai nelaimes gadījumā varētu savlaicīgi palīdzēt.
 • Nepeldies viens! Ja ūdenī radīsies problēmas, līdzās nebūs neviena, kas varētu palīdzēt.
 • Nepeldies stiprā vējā, naktī vai negaisa laikā.
 • Nekad nedodies peldēt, ja esi lietojis alkoholu.
 • Atceries – ārkārtas situācijā zvani 112!
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu