LĀB prezidente: obligātā veselības apdrošināšana nerisinās krīzi veselības aprūpē

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece
Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece pauda viedokli, ka obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana nerisinās esošos krīzi veselības aprūpē.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) raidījumā "Krustpunktā" iepriekš bija sacījis, ka tuvāko divu gadu laikā Latvijā varētu virzīties uz vispārējo veselības apdrošināšanas modeli. Taču, Aizsilnieces vērtējumā, tās vēl vairāk palielinās jau tā zemo pieejamību veselības aprūpei.

"Finanšu ministrija saka, ka sociālo nodokli nemaksājot 117 000 iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Esošie aprēķini ir galīgi nepareizi, jo tie ir 15 līdz 29 gadus veci cilvēki, kas nemaksā. Mums jau tā ir zema pieejamība veselības aprūpei, un, ja ieviesīsim veselības apdrošināšanu, būs vēl sliktāk," sacīja Aizsilniece.

Viņa uzsvēra, ka dienā nomirst 13 cilvēki, kuru nāves būtu bijušas novēršamas. Turklāt, ja Latvijai būtu bijis tāds finansējums veselības aprūpei kā Lietuvā un Igaunijā, viņi nemirtu.

Aizsilniece uzskata, ka valdībai vienkārši ir jāpārskata budžets. Šobrīd, salīdzinot ar citām valstīm Eiropas Savienībā un pasaulē, kurām ir tāds pats iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju un budžets, Latvijā jau gadiem tiek novirzīti vismazāk līdzekļu veselības aprūpei. "Tas nozīmē, ka ir jāpārskata budžets, lai saprastu, kur aiziet tā nauda", viņa sacīja. 

Veselības ministrija: Esošais finansēšanas modelis jāpārskata

Ilggadējs nepietiekams veselības aprūpes finansējuma apjoms liek secināt, ka esošais veselības aprūpes finansēšanas modelis ir jāpārskata, komentējot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) ieceri ieviest Latvijā obligāto veselības apdrošināšanu, pauda Veselības ministrija (VM).

Nepaužot konkrētu redzējumu, kā tieši nozares finansēšanas modelis būtu pārskatāms, VM klāstīja, ka ministrijā norit darbs pie veselības aprūpes sistēmas ilgtspējīga finansēšanas modeļa priekšlikumu izstrādes. Darba grupā tiekot analizēts gan bieži piesauktais Igaunijas veselības sistēmas finansēšanas modelis un tā plusi un mīnusi, gan citu valstu pieredze un starptautisko organizāciju ieteikumi.

Tāpat notiek un vēl tiek plānotas diskusijas ar finanšu ekspertiem, kā arī veselības nozari par atbilstošākā modeļa izstrādi un ieviešanu pārskatāmā nākotnē, iespējams, tuvāko divu gadu laikā. VM atzīmē, ka tik būtiskas izmaiņas kā finansēšanas modeļa maiņa, prasīs gan plašu diskusiju ar visām iesaistītajām pusēm, gan pārejas periodu.

Kā ziņots, tuvāko divu gadu laikā Latvijā varētu virzīties uz vispārējo veselības apdrošināšanas modeli, raidījumā "Krustpunktā" sacīja Ministru prezidents Kariņš.

Ministru prezidents norādīja, ka viņa mērķis ir "pārdalīt budžeta pīrāgu par labu veselības nozarei". Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, Latvijā veselības aprūpē kopumā tiek ieguldīti 8% no IKP, tomēr tikai 4% no tā ir publiskais finansējums, kamēr atlikušie - "no iedzīvotāju kabatas". Viņš atzina, ka tie, kuriem ir labs darbs, apdrošināšana, tiek pie plašāka pakalpojumu klāsta, kamēr pārējie ir spiesti gaidīt garās rindās.

Šobrīd ministrijām ir dots uzdevums līdz 26.maijam pārskatīt savus budžeta līdzekļus par labu veselības aprūpei. Kariņš norādīja, ka katru gadu ir vismaz 100 miljoni eiro, kas netiek izmantoti plānotajām programmām, taču tas tiek konstatēts tikai gada beigās.

"Tagad ir grūtāk saprast, kas [no plānotajām programmām] nepildās. Mana prognoze, ka viss nebūs tik vienkārši. Viens ministrs būs pastrādājis mazāk, cits vairāk, bet trešais varbūt vispār nebūs pārskatījis," sacīja Kariņš.

Gadījumā, ja no ministrijām nekas netiks piedāvāts, neatliks nekas cits, kā "vilkt ar pirkstu" līdzi ministriju īstenotajām programmām ar mērķi atrast pārdalāmo finansējumu un piešķirt kaut vai 10 000 eiro.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu