Kas rada nepatīkamo smaku?
Sviedri, izrādās, ir bez smaržas, jo par 98% sastāv no ūdens! Jo vairāk uz ādas būs mikrobu, jo nepatīkamāka būs sviedru smaka, tāpēc pirmkārt jārūpējas par higiēnu.
Tavs ķermenis uz asu ēdienu reaģēs tāpat kā uz karstu, saulainu dienu – tas liek svīst vairāk pat tad, ja ārā ir zema temperatūra.
"Asi, sāļi, piparoti, kalorijām bagāti ēdieni, šokolāde, saldinātie vai alkoholiskie dzērieni, kafija pastiprina sviedru smaku un veicina svīšanu. Arī tad, ja uzturā lietoti ķiploki vai kāpostu dzimtas dārzeņi, kuru sastāvā ir sērs, sviedri būs vairāk saožami," uzsver farmaceite.
Antiperspirants vai dezodorants?
Pirms tiek lietoti pretsviedru līdzekļi, jāparūpējas par higiēnu, lai mazinātu baktēriju vairošanos. Pretsviedru līdzekļu klāsts ir milzīgs, atšķiras to iedarbība un ķermeņa vietas, kurām ir domāti šie līdzekļi. Tradicionālie dezodoranti ir maigas iedarbības līdzekļi, kas pārsvarā paredzēti tikai sasvīduša ķermeņa smaržas īslaicīgai maskēšanai.
Dezodorantu sastāvā ir alkohols, un to vienīgā funkcija ir novērst sviedru smaku, nevis mazināt svīšanu. "Tāpēc, ja nepieciešama labāka aizsardzība, piemērotāki būs antiperspiranti, kas novērsīs gan sviedru, gan nepatīkamā aromāta izdalīšanos. Antiperspirantu iedarbību nodrošina to sastāvā esošie alumīnija sāļi," iesaka Mārīte Šukele. "Ļoti svarīgi atcerēties, ka antiperspirantus drīkst uzklāt tikai veselai, netraumētai un sausai ādai, bet vakarā āda noteikti rūpīgi jānomazgā. Lai arī šis ir efektīvs risinājums svīšanas mazināšanai, ilgstoša sviedru dziedzeru bloķēšana var nojaukt ādas imunitāti."