S, 23.09.2023.

Politiķi un eksperti komentē iespējamās izmaiņas valdībā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Saeimas ēka.
Saeimas ēka. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pēc Valsts prezidenta vēlēšanām valdības koalīcija transformēsies, un paliek jautājums, kā uz iespējamo paplašināšanos, valdībai tuvinoties "Progresīvajiem" un Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS), reaģēs Nacionālā apvienība (NA) un "Apvienotais saraksts" (AS), atzina Rīgas Stradiņa universitātes lektore, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle.

Pēc viņas teiktās, esošā koalīcija prezidenta vēlēšanu procesā nespēja sadarboties, bet ZZS un "Progresīvie" nodemonstrēja izteiktas sadarbības spējas, atbalstot premjera partijas "Jaunā vienotība" (JV) virzīto kandidātu, ilggadējo ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču.

Tas ir aspekts, kas nepieciešamības gadījumā ļaušot JV iniciēt valdības paplašināšanos. Tādā gadījumā ir jautājums, kā uz paplašināšanos reaģēs pārējie koalīcijas partneri - AS un NA, norādīja Metla-Rozentāle.

Viņa norādīja, ka JV parādās jauni atkāpšanās ceļi. Ja iepriekš valdības veidošanas procesā JV faktiski bija iedzīta stūrī - vai nu esošā koalīcija vai palikšana opozīcijā, tagad neesot risku, ka JV var palikt opozīcijā, un šim spēkam jau ir iezīmējušies vairāki sadarbības partneri, ar kuriem varētu strādāt.

"Tāpēc esošo partneru uzdevums ir saprast - vai nu piekrīt paplašinātai koalīcijai un darbojas, vai arī, iespējams, paliek opozīcijā," norādīja eksperte.

Kā ziņots, Rinkēvičs Valsts prezidenta amatā tika ievēlēts gan ar premjera partijas, gan opozīcijā esošo ZZS un "Progresīvo" balsīm.

Iepriekš tas raisījis pieļāvumu, ka šī situācija var novest pie valdības koalīcijas paplašināšanas. AS un NA gan iepriekš pauduši, ka nepievienosies valdībai, kuras kodolu veidotu JV, ZZS un "Progresīvie".

Kariņš no komentāriem pagaidām atturas

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pagaidām nekomentēja iespējamās izmaiņas valdībā. Vaicāts par to, vai Valsts prezidenta vēlēšanas varētu viest kādas izmaiņas valdībā, premjers skaidroja, ka par to izteikties varētu agrākais parīt, kad jau būs "pāršalkušas emocijas".

Līdzīgi "Jaunās vienotības" (JV) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis norādīja, ka viņam nav plašākas informācijas.No viņa un JV puses ir izdarīts nepieciešamais sava izvirzītā kandidāta ievēlēšanai Valsts prezidenta amatā, uzsvēra JV frakcijas vadītājs. Reizē Latkovskis pieļāva, ka sarunas būs un tās vadīs Kariņš. Pašlaik gan neesot skaidrs, par ko tieši tiks runāts.

Pīlēns uzskata, ka koalīcijā izmaiņu nebūs

Prezidenta vēlēšanu rezultātam nevajadzētu ietekmēt koalīciju, pēc vēlēšanu rezultātu pasludināšanas medijiem atzina "Apvienotā saraksta" prezidenta amata kandidāts Uldis Pīlēns.

Portālam "Lsm.lv" Pīlēns norādīja, ka arī visās priekšvēlēšanu diskusijās "Apvienotais sarasts" ir uzsvēris, ka prezidenta vēlēšanas ir suverēns vēlēšanu cikls un tam nav jāietekmē koalīcija.

Politiķis arī atzina, ka no politikas prom neies, bet turpinās darboties "Apvienotajā sarakstā".

"Apvienotais saraksts" pašreizējo koalicīju uzskata par optimālu

Trīs frakciju koalīcija ir optimāla, un nevienā brīdī "Apvienotais saraksts" (AS) nav aicinājis prezidenta ievēlēšanu saistīt ar valdības stabilitāti, sacīja AS Saeimas frakcijas vadītājs Edgars Tavars.

Valdība turpinās strādāt, koalīcijas paplašināšana nevar būt samaksa par atbalstu vienam vai otram prezidenta kandidātam, uzsvēra Tavars.

Ja būs aicinājums iesaistīt koalīcijā no Zaļo un zemnieku savienības vai no "Progresīvo" saraksta ievēlētos Saeimas deputātus, tad arī tiks definēts AS frakcijas viedoklis, sacīja politiķis, bet pašlaik tas nav noticis.

Krauze: Sarunas par izmaiņām valdībā nav bijušas

Pēc partijas "Jaunā vienotība" (JV) virzītā kandidāta, ilggadējā ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā nav bijušas sarunas par izmaiņām valdībā, sacīja opozīcijā esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) priekšsēdētājs, Saeimas sekretārs un deputāts Armands Krauze.

Tādas sarunas par izmaiņām valdībā, kur būtu runāts "par kādām ministrijām", nav bijušas, skaidroja Krauze.

Iepriekš runāts tikai par Valsts prezidenta vēlēšanām un prezidenta kandidātiem ticis prasīts, ka nākotnē, kad būtu tiesības nominēt premjeru, izvēlētos tādu, kurš atbalstītu plašāku, rīcībspējīgāku koalīciju, pastāstīja ZZS priekšsēdētājs.

ZZS jau agrāk atbalstījusi rīcībspējīgāku koalīciju, kurā būtu 60 un vairāk deputātu, skaidroja Krauze.

Opozīcijas politiķis arī atzīmēja, ka pašreizējā modelī valdība ir diez gan rīcībnespējīga ar acīmredzamu balsu trūkumu kādos no balsojumiem Saeimā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais