O, 26.09.2023.

Hiperpigmentācija – kas to ietekmē un kā samazināt pigmenta plankumus?

Piedāvā Apotheka
Facebook LinkedIn Draugiem X
Foto: Publicitātes foto

Hiperpigmentācija (tumšākas krāsas pigmentācijas plankumi) var būt iedzimta un dzīves laikā iegūta dažādu apstākļu ietekmē. Lai gan lielākoties tās izpausmes nav ļaundabīgas un organismā ir radies melanīna trūkums vai pārprodukcija, pigmentācijas plankumus ir rūpīgi jāuzrauga un āda ir jāaizsargā no ārēji ietekmējošiem faktoriem katru dienu.

“Pigmentācija būtībā ir iekaisuma process, kas radies dažādu faktoru ietekmē. Tās ir saules atstātās pēdas, apdegums, iekaisumi, akne, hormonālās pārmaiņas un citi faktori. Ir jālīdzsvaro visi iekšējie procesi organismā, lai PH līmenis organismā ir vienmērīgs, nav pārāk skābs vai sārmains. Tāpat nepieciešams pasargāt ādu ārēji, tai uzklājot saules aizsargkrēmus,” stāsta aptieku tīkla Apotheka konsultante Arta Bogdānova.

Kā veidojas pigmenta jeb tumšie plankumi?

Ādas šūnas, ko sauc par melanocītiem, ražo tumšo pigmentu – melanīnu, kas piešķir ādai krāsu un nodrošina dabisku aizsardzību pret saules gaismu. Kad āda tiek pakļauta saules gaismas ietekmei, melanocīti epidermas zemākajā slānī, sāk sintezēt melanīnu un nogādā to līdz ādas augšējiem slāņiem pa dendrītiem – ādas šūnām. Katru reizi, kad āda tiek pakļauta saules iedarbībai, šis process tiek aktivizēts, neliels daudzums melanīna paliek augšējos ādas slāņos, laika gaitā veidojot plankumus. Būtiski ņemt vērā faktu, ka saules gaismas ietekmei ir uzkrājošs efekts jeb, citiem vārdiem sakot, kaitējuma sekas bērnībā un jaunībā būs jūtamas lielākā vecumā.

Kas veicina pigmenta plankumu veidošanos?

Melanīna veidošanos var izraisīt dažādi iemesli. Saule ir viens no lielākajiem pigmenta plankumus izraisošiem faktoriem, taču hiperpigmentācija var rasties arī citu iemeslu dēļ. Hormonālās svārstības, piemēram, grūtniecība vai hormonterapijas preparātu lietošana var veicināt “grūtniecības plankumu” jeb melazmas veidošanos, savukārt dažādas ādas saslimšanas, piemēram, pinnes, var veicināt pēciekaisuma pigmentāciju.

Kuras ir pigmentācijai visbiežāk pakļautās ādas zonas?

Visbiežāk nevēlama pigmentācija rodas vietās, kur āda vairāk pakļauta nelabvēlīgam saules starojumam, piemēram, seja, pleci, rokas. Lai arī hiperpigmentēta āda parasti ir nekaitīga, tā var radīt raizes un ietekmēt dzīves kvalitāti cilvēkiem, kuri ar to saskaras. Jāatceras, ka nereti zem nevainīga saules plankuma var slēpties arī ādas audzējs, tādēļ pirms jebkuras pigmentācijas terapijas jāveic veidojumu diagnostika pie ārsta.

Kā samazināt un novērst pigmentācijas plankumu veidošanos?

Lai preventīvi pasargātu savu ādu no pigmentācijas plankumu veidošanās, āda rūpīgi jāaizsargā no saules iedarbības ikdienā. Tas ir komplekss pasākumu kopums, kura laikā ir jāveic noteikta ikdienas profilaktiskā rutīna, kas ietver gan saules aizsardzības un pigmentāciju mazinošo līdzekļu lietošanu, gan arī speciālas procedūras dermatologu uzraudzībā klīnikā, piemēram, ķīmiskie pīlingi, lāzerterapija. Dermatologi var arī iepriekš izrakstīt hidrohinonu, kas joprojām tiek uzskatīts par visefektīvāko lokālo līdzekli hiperpigmentācijas mazināšanai. Tomēr to var izmantot ierobežotā laika periodā, jo tas, tāpat kā citi ķīmiskā pīlinga un lāzerterapijas veidi, var kairināt ādu un faktiski izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju, it īpaši cilvēkiem ar tumšāku ādu.

Dermokosmētiskie risinājumi pigmenta plankumu gadījumos

Lai gan vislabākā ir profilakse, tomēr arī pēc pigmenta plankumu parādīšanās var veikt pasākumus, kas palīdz uzlabot ādas izskatu un novērš pigmenta plankumu atkārtotu parādīšanos. Ieteicams lietot ādas kopšanas produktus, kas izstrādāti tieši šīs problēmas risināšanai, ir klīniski un dermatoloģiski pierādīti kā efektīvi, piemēram, Eucerin Anti-Pigment līnijas produkti, tie satur aktīvo vielu – tiamidolu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas pamatcēloni, efektīvi samazinot melanīna ražošanu ādā. Eucerin Anti-Pigment risinājums nav invazīvs, un to var izmantot visu gadu ikdienas ādas kopšanas rituālā, lai mazinātu pigmenta plankumus, kā arī lai uzlabotu dermatoloģisko procedūru rezultātus.

Hiperpigmentācijas ārstēšanai ar atšķirīgu efektivitāti tiek izmantotas arī citas aktīvās vielas, tai skaitā, arbutīns, azelaīnskābe, kojskābe, citi rezorcinola atvasinājumi, piemēram, B-rezorcinols, C vitamīns un tā atvasinājumi.

Kā pareizi kopt ādu, lai efektīvi mazinātu pigmenta plankumus?

Visbiežāk pieļautā kļūda ir pārāk agresīva sejas ādas attīrīšana vai pārāk intensīvu līdzekļu lietošana, nerespektējot ādas stāvokli un neieklausoties tās vajadzībās. Intensīvi attīrot ādu, tādējādi cerot uz ātrāku rezultātu, var sabojāt ādas stāvokli un izraisīt iekaisumus, kas savukārt var izraisīt pigmentāciju.

“Sejas āda ir rūpīgi jāattīra no rītiem un vakaros, lai uz tās neuzkrātos dekoratīvās kosmētikas paliekas, netīrumi vai putekļi, sviedri un dabīgās eļļas. Lai saglabātu ādas dabisko mikrobiomu līdzsvaru un ādas aizsargājošos mikroorganismus, ieteicams izvēlēties ādai saudzīgus attīrīšanas līdzekļus – micelāro ūdeni, gēlus, pieniņus vai eļļas. Reizi nedēļā papildus ikdienas ādas kopšanas rituāliem var izvēlēties maigu pīlingu vai attīrošu masku, kas palīdzēs noņemt atmirušās šūnas no ādas virsmas, atstājot to gludu, mirdzošu un dzīvīgu. Savukārt pēc attīrīšanas nepieciešama ādas mitrināšana ar sejas ādas tipam piemērotu serumu vai krēmu”, iesaka Apotheka konsultante Arta Bogdānova.

Ieteikumi sejas kopšanas ikdienas rituālam

Facebook LinkedIn Draugiem X

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu