Treneris Kaspars Ozoliņš: 5 padomi, kā sagatavoties #BEACTIVE DAY treniņam

Piedāvā Apotheka
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Billijs Locs

Jau 23. septembrī notiks Eiropas mēroga kampaņa #BEACTIVE DAY, lai mudinātu iedzīvotājus pievērsties aktīvākam un veselīgākam dzīvesveidam. Tādēļ šajā dienā vairāk nekā 70 Latvijas sporta un fitnesa klubi piedāvās bezmaksas nodarbības un sertificēta trenera konsultācijas par pareizu vingrojumu izpildi, veselīgu dzīvesveidu un citiem saistošiem jautājumiem. Sev tuvāko sporta klubu meklē www.beactiveday.lv. Taču, ja uz treniņu dosies pirmo reizi vai pēdējā laikā fiziska slodze ir bijusi minimāla vai mērena, ir svarīgi ņemt vērā dažus praktiskus padomus, ar kuriem dalās Kaspars Ozoliņš, “DCH Studija” vadītājs un treneris.

1. Neapjūc piedāvājumā – izvēlies atbilstoši savai fiziskajai sagatavotībai!

Kampaņas ietvaros sporta klubos būs pieejamas ļoti dažādas aktivitātes atšķirīgiem fiziskās sagatavotības līmeņiem. Tādēļ treneris Kaspars Ozoliņš iesaka izpētīt un izvērtēt, kuru sporta klubu varētu apmeklēt arī turpmāk, uzsverot, ka #BEACTIVE DAY mērķis ir ļaut cilvēkiem iepazīt iespējas tuvākajā sporta klubā, lai veicinātu un palīdzētu nostiprināt regulāru fizisko aktivitāšu iekļaušanu ikdienā.

Ne mazāk svarīgi ir arī apjaust savas spējas un saprast, kāda būs vispiemērotākā slodze: “Jāizvērtē sava sagatavotība un jāizvēlas piemērota aktivitāte, nevis jācenšas šo dienu uztvert kā izaicinājumu un sevis pierādīšanu. Piemēram, ja sen nav būts treniņos un sporta klubs piedāvā vairākas nodarbības, no kurām trīs ir ļoti aktīvas un augstas intensitātes, bet viena ir mierīga ar mērenu intensitāti, proti, dziļās muskulatūras treniņš, stabilitātes un līdzsvara vingrojumi, tad viennozīmīgi ir jāizvēlas otrā opcija, lai atmodinātu ķermeni un muskuļus.”

Pats svarīgākais ir iepazīt vidi un palīdzēt iedzīvotājiem atrast to aktivitāti, kura individuāli katram ir vispiemērotākā.

2. Sagatavojies treniņam – ierodies ērtā apģērbā un ar pietiekami daudz ūdens!

Dodoties uz sporta klubu, vajadzīgs brīvs un ērts apģērbs: “Tam nav jābūt jaunam treniņtērpam vai pēdējai kolekcijai. Nebūt ne! Tam jābūt apģērbam, kurā ir viegli kustēties. Tās var būt vecās treniņbikses vai vecais T-krekls. Nevajag arī neko samākslot – ja vienmēr patīk nēsāt šortus, tad nevajag vilkt garās, biezās bikses un otrādāk, vai, piemēram, ja vienmēr salst, tad nevajag domāt, ka sporta klubā būs saunas karstums,” uzsver treneris. Ja treniņš notiek iekštelpās, tad uz to obligāti jāierodas tīros maiņas apavos. Tāpat arī līdzi noderēs dvielītis, ko paklāt, piemēram, uz paklājiņa, jo daudzos sporta klubu iekšējās kārtības noteikumos ir minēts, ka dvielītim vienmēr ir jābūt līdzi.

Ūdens – neatņemama treniņa sastāvdaļa, piekodina Kaspars Ozoliņš: “Jāņem līdzi pietiekami daudz ūdens, vēlams vismaz litru, lai veldzētu slāpes, jo nevar iepriekš paredzēt, cik ļoti gribēsies padzerties.” Ja iecerētā nodarbība notiks ārā, tad vajadzētu pasargāt sevi no tiešiem saules stariem, lietojot SPF aizsargkrēmus.

3. Piedalies un iedrošini piedalīties arī citus!

Šis ir tas īstais brīdis, kad draugus un ģimenes locekļus mudināt pievērsties veselīgākam dzīvesveidam, aicinot doties uz treniņu kopā. “Daļai cilvēku ir nepieciešams pamudinājums un atbalsts, ieviešot savā dzīvē pārmaiņas un uzsākot aktīvāku dzīvesveidu. Tādēļ aicinu ikvienu atbalstīt savējos. Pat ja gribas aiziet uz intensīvu nodarbību, bet draugam ir nepieciešama klātbūtne un palīdzīga roka, tad labāk izvēlēties aizdoties kopā ar draugu uz kādu mierīgāku treniņu, savukārt pašam kārtīgi izsportoties pēc tam. Šī ir laba iespēja, lai palīdzētu saviem tuvajiem un mīļajiem.”

4. Neej uz treniņu pavisam tukšā dūšā!

Ja sen nav vingrots, tad nav ieteicams apmeklēt treniņu tukšā dūšā. “Lai arī ko saka Instagram vai citi interneta avoti par labāku tauku dedzināšanu tukšā dūšā, svarīgākais ir treniņu aizvadīt ar pietiekamu enerģiju, lai pēc tam ir gandarījums par padarīto un vēlme to drīzumā darīt atkal. Tādēļ pāris stundas pirms treniņa vajag ieturēt veselīgu maltīti, piemēram, iecienīto brokastu putru vai omleti, kas satur nepieciešamās barības vielas, bet pēc treniņa – noteikti atcerēties uzņemt olbaltumvielas, lai “pabarotu” nodarbinātos muskuļus. Svarīgi atcerēties, ka to nedrīkst darīt pēdējā brīdī, lai būtu viegli kustēties,” atgādina treneris.

5. Ja nezini, ar ko sākt, izvēlies vingrot trenera uzraudzībā!

Cilvēkiem, kuriem šī būs pirmā reize sporta klubā, ieteicams tomēr vingrot trenera uzraudzībā, piemēram, grupu nodarbībās. “Ja nu gadījumā tomēr nākas doties vienam uz trenažieru zāli bez priekšzināšanām un tajā brīdī treneris nav pieejams visiem vingrot gribētājiem, tad obligāti ir jāatceras par iesildīšanos un atsildīšanos. Tā ir viegla izkustēšanās pirms treniņa, lai sagatavotu ķermeni darbam. To neievērojot, diemžēl var iedzīvoties ļoti nepatīkamās traumās. Savukārt atsildīšanās palīdz atslābināt noslogotās ķermeņa daļas, izstiept muskuļus, atbrīvoties un nomierināties, lai noslogotie muskuļi nebūtu saspringti un neradītu nepatīkamas sāpes. Vislabāk šos vingrinājumus pameklēt pirms treniņa un izmēģināt jau mājās. Parasti gan iesildīšanās, gan atsildīšanās aizņem aptuveni kādas piecas līdz septiņas minūtes,” stāsta Kaspars Ozoliņš.

CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu