NOSKATIES ⟩ Dažādos skandālos iesaistītā “Rīgas karte” nepiedalās krimināllietā pret bijušo valdes locekli Brandavu

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Bijušais "Rīgas kartes" valdes loceklis, kordiriģents un kādreizējais politiķis Aleksandrs Brandavs
Bijušais "Rīgas kartes" valdes loceklis, kordiriģents un kādreizējais politiķis Aleksandrs Brandavs Foto: Sintija Zandersone/LETA

"Rīgas satiksmes" (RS) meitaskompānija "Rīgas karte" (RK) kopš dibināšanas ir iesaistīta dažādos skandālos, gluži tāpat kā tās bijušais valdes loceklis, kordiriģents un kādreizējais politiķis Aleksandrs Brandavs. Nākamnedēļ Ekonomisko lietu tiesa turpinās skatīt lietu, kurā Brandavs apsūdzēts par valsts amatpersonas bezdarbību, RK tehniskais direktors Pāvels Tulovskis – par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, bet sabiedrisko attiecību speciālists Gints Feders – par RK iespējamu apkrāpšanu un naudas atmazgāšanu. Lai gan prokuratūra uzskata, ka RK nodarīti 43 tūkstošu eiro zaudējumi, uzņēmums tiesvedībā cietušā statusā nepiedalās, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "de facto".

2018.gada vasarā starp Gintam Federam piederošo un viņa vadīto SIA "Baltijas komunikāciju centrs" (BKC) un uzņēmumu "Rīgas karte" tika noslēgts vispārīgs sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgums. Parakstītāji bija Feders un Pāvels Tulovskis – RK tehniskais direktors un tobrīd arī valdes loceklis. Šādi līgumi tika parakstīti vēl dažus nākamos mēnešos, pēdējais – 2018.gada decembrī. 2019.gada 1.februārī Federa firma no RK saņēma pēdējo maksājumu, bet kopumā pa šo periodu BKC saņēma 43 tūkstošus eiro.

Tomēr gan aģentūras LETA arhīvs, gan paša uzņēmuma RK mājaslapa neliecina, ka šajā periodā "Rīgas kartei" bija kāda publicitāte. Nav atrodama neviena preses relīze, un arī ziņās tolaik RK pieminēta tikai divreiz. Proti, 2018.gada augustā Konkurences padome pārmeta Rīgas domei, ka tā nepamatoti uzspiež "Rīdzinieka kartes" īpašniekiem izmantot pašvaldības norēķinu sistēmu. Savukārt decembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs noliedza, ka būtu veicis kratīšanas pie "Rīgas kartes" valdes locekļa Brandava "Rīgas satiksmes" iepirkumu lietas ietvaros.

Kāpēc RK bija izdomājusi, ka tai vajadzīgi īpaši sabiedrisko attiecību pakalpojumi, turklāt tieši no Federa? Kādreizējais RS preses sekretārs Viktors Zaķis tā laika notikumus atminas vien aptuveni, tomēr uzsver, ka tāds rīkojums meitassabiedrībai netika dots. "Es Gintu Federu diezgan sen pazīstu. Savulaik man strādājot arī citos amatos, viņš diezgan bieži piedāvāja savus pakalpojumus sabiedriskajās attiecībās, un man kaut kā vienmēr ir laimējies no tiem tikt vaļā un nebūt iesaistītam. Arī šajā "Rīgas satiksmes" gadījumā viņš diezgan bieži nāca pie mums un piedāvāja dažādus pakalpojumus. Mēs vienmēr pateicām "nē". Līdz brīdim, kad bija šī situācija. Kaut kā sakrita, ka vajadzēja gan "Rīgas kartei" šo palīdzību, un Gints Feders kaut kā tajā brīdī nāca ar savu piedāvājumu. Un es teicu – ja jūs gribat darīt kaut kādas lietas, tā ir jūsu darīšana; es neesmu šajā procesā iekšā, es neesmu iesaistītā persona," klāsta Zaķis.

"de facto" zināms, ka Feders vai ar viņu pastarpināti saistītas personas izplata versijas, ka viņa uzņēmums RK uzdevumā ir palīdzējis atspoguļot SIA "Liepājas autobusu parks" šoferu protesta akcijas pret zemajām algām. Iemesls esot bijis liepājnieku nevēlēšanās ieviest RK maksājumu sistēmu un publiska vēršanās pret RK – runa esot par dažām intervijām, kur pieminēta "Rīgas karte".

Patiesībā gan "Liepājas autobusu parks" 2018.gada vasarā daudz izteiktāk vērsās pret RS iepirkumu par pārvadājumiem ar mikroautobusiem, vairākkārt sūdzoties par to Iepirkumu uzraudzības birojā. Tomēr galu galā vienīgais pretendents šai iepirkumā palika SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS), ar kuru arī tika noslēgts līgums. Šis uzņēmums ilgstoši ir bijis cieši saistīts ar RK valdes locekli Aleksandru Brandavu, kurš ir bijis arī RMS patiesais labuma guvējs.

Vaicāts par versiju, ka 2018.gada notikumi varētu būt saistīti ar autobusu pārvadājumu kompānijām, kurām ir saikne ar Brandavu, prokurors Vladislavs Andrejevs atbild: "Šeit es vienīgi varu komentēt to, ka dažos dokumentos parādās šie uzņēmumi, ka attiecīgie darbi ir veikti attiecībā uz jūsu minētajiem uzņēmumiem. Bet šie attiecas tieši uz to [apsūdzības] daļu, ka tie nav veikti SIA "Rīgas karte” interesēs."

Prokurors Andrejevs apsūdzību cēlis, jo uzskata, ka Federa firmas BKC norādītie darbi atsevišķos gadījumos neesot veikti vispār, citos – nav veikti norādītajā apjomā vai arī veikti kādās citās interesēs. Detalizētāk par to runāt līdz tiesas debatēm prokurors negrib. Federam inkriminēta arī naudas atmazgāšana, jo daļu no naudas, kas saņemta no RK – 25 tūkstošus eiro – BKC samaksājis Federa Mērsraga privātmājas būvniekam.

Brandavam, kurš "Rīgas kartē" bija arī tirgzinības direktors, tiek pārmests tas, ka viņš, būdams par līgumu izpildes uzraudzību un kontroli atbildīgā amatpersona, apstiprināja Federa firmas iesniegtos rēķinus, neveicot savus pienākumus kā krietns un rūpīgs saimnieks. Savukārt Tulovskis saskaņā ar apsūdzību parakstīja kādu rēķinu, pārkāpjot savu pilnvarojumu. Visi apsūdzētie savu vainu tiesā, kur piedalījās attālināti, noliedza.

Noprotams, ka Federa aizstāvības pozīcija balstīsies uz to, ka viņš esot darījis vien to, ko viņam licis klients, proti, RK amatpersonas. Ja kaut kādas aktivitātes arī esot nākušas par labu RMS vai par sliktu tās konkurentiem, tā neesot viņa atbildība. "de facto" zināms, ka Feders tiesā varētu mēģināt pierādīt, ka, piemēram, viņš esot nodrošinājis fotogrāfa pakalpojumus kāda advokāta portretam viedokļrakstā, kas bija vērsts pret "Liepājas autobusu parka" mēģinājumiem pārsūdzēt RS mikroautobusu iepirkuma nolikumu.

Tikmēr RK tiesas procesā kā cietušais nepiedalās, un 43 tūkstošus eiro lielo kaitējuma kompensāciju prasa prokurors. "Šajā tiesas sēdē es pieteicu kaitējuma kompensāciju kā prokurors pašvaldības interesēs. "Rīgas kartei" bija pirmstiesas kriminālprocesā dota iespēja pieteikt kaitējuma kompensāciju. Viņi nebija pieteikuši kaitējuma kompensāciju, norādīja, ka mantiskais zaudējums nav nodarīts. Līdz ar to tika konstatēts, ka RK nav atzīstama par cietušo šajā kriminālprocesā. Bet tai šīs tiesības bija nodrošinātas un arī bija dota visa iespējamā informācija, lai viņi šo jautājumu izlemtu," pēc pirmās tiesas sēdes augustā "de facto" teica prokurors Andrejevs.

RK valdes locekle Diāna Šmite gan prokurora teiktajam īsti nepiekrīt, jo uzņēmums sākotnēji bija iesniedzis lūgumu kļūt par cietušo, tomēr neesot varējuši saprast, kāda kompensācija būtu jāpiesaka: "Prokuratūra norādīja, ka bija pakalpojumi, kas faktiski netika veikti, netika veikti norādītajā apjomā vai netika veikti "Rīgas kartes" interesēs. Un šie formulējumi bez pierādījumiem, lai mēs saprastu, kas tad tieši netika veikts vai netika veikts norādītajā apmērā, vai netika veikts SIA interesēs – bez šiem pierādījumiem mēs nespējām norādīt šo mantiskā zaudējuma apmēru."

Šmite noliedz, ka sava loma tajā varētu būtu apstāklim, ka apsūdzētais Tulovskis joprojām ir RK tehniskais direktors: "Mēs joprojām strādājam kopā ar Pāvelu Tulovski. Nu skaidrs, ja es teikšu un jebkurš ja teiks, ka tas neatstāj nekādu iespaidu uz tām sajūtām – strādāt uzņēmumā – es domāju, ka katrs melos. Nu skaidrs, ka gan vienam, gan otram tas rada nepatīkamas sajūtas. Bet tai pašā laikā katram ir jāapzinās vēl viena lieta – ja tu esi izdarījis pārkāpumu, tev par to pārkāpumu ir jāatbild. Tieši tāpat tas atteicas arī uz Pāvelu Tulovski. Ja tiesa atzīs, ka viņš ir izdarījis pārkāpumu, nu Pāvelam par šo pārkāpumu būs jāatbild."

Brandavam šis process ir pirmā reize uz apsūdzēto sola, taču, ļoti iespējams, ne pēdējā. Prokuratūrā jau ir lieta, kas saistīta ar RMS izdevīgiem Rīgas domes saistošajiem noteikumiem. Brandavam lietā tiek inkriminēta kukuļa lielā apmērā piedāvāšana un apsolīšana. Šī apsolījuma pieņēmēji prokuratūras ieskatā ir tagadējie eiroparlamentārieši, bijušais Rīgas domes vadītāju duets Nils Ušakovs ("Saskaņa") un Andris Ameriks (GKR).

Taču ar to Brandava problēmas varētu nebeigties. Jūnijā Eiropas prokuratūra jeb EPPO paziņoja, ka ir veikusi kratīšanas 16 objektos un arestējusi mantu 6 miljonu eiro apmērā kriminālprocesā par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Valstij nodarītie zaudējumi nenomaksāta PVN veidā esot 15 miljoni eiro. "de facto" zināms, ka kratīšanas šai lietā notika arī "Rīgas kartes" piegādātāju "Burlat" un "BMS Tehnoloģija" biroju ēkā Rīgā.

Kā "de facto" savulaik ziņoja, šīs firmas, no kurām ir atkarīga Rīgas sabiedriskā transporta elektronisko norēķinu sistēma, ir saistītas ar partijai "Gods kalpot Rīgai" pietuvināto uzņēmēju Andreju Blažko. Biznesa saites viņam bijušas arī ar Brandavu, kurš ir viens no centrālajiem intereses objektiem EPPO lietā.

RK valdes locekle Šmitu par EPPO lietu ir informēta: "Katrā gadījumā tas, ko es varu apliecināt, ka "Rīgas kartē" nav bijušas kratīšanas, taču mums ir sadarbība ar Eiropas prokuratūru un mēs sniedzam visu informāciju, ko Eiropas prokuratūra mums lūdz." "de facto" zināms, ka šajā EPPO izmeklēšanā notiek darbs pie tā, lai celtu vairākas apsūdzības un nodotu lietu tiesai.

Savukārt lieta par "Rīgas kartes" apmaksātajiem sabiedrisko attiecību pakalpojumu līgumiem nav pārāk apjomīga – tai ir četri sējumi, aicināti tiks seši liecinieki. Turklāt tiesa pēc apsūdzētā Brandava lūguma atļāva viņam turpmāk lietas iztiesāšanā nepiedalīties. Līdz ar to īpaši ievilkties šim tiesas procesam nevajadzētu.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais