/nginx/o/2023/09/28/15619715t1hba90.jpg)
Tuvojoties rudens saaukstēšanās sezonai, arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kā izvairīties no elpceļu infekcijām. Lai gan ierasts domāt, ka panākumu atslēga meklējama spēcīgā imunitātē un pareizā higiēnā, tomēr no svara tāpat ir arī pastāvīgas rūpes par deguna gļotādu – nozīmīgu aizsardzības mehānismu, kas nepieciešams, lai novērstu infekcijas un pasargātu degunu no bojājumiem. Ko iespējams darīt, lai parūpētos par deguna gļotādas higiēnu ikdienā, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ilona Sinkeviča.
„Deguna gļotāda pastāvīgi ir pakļauta dažādiem kairinājumiem un kaitīgām vielām, kas atrodas ieelpotajā gaisā un apdraud tās veselību un spēju pretoties infekcijām. Lai jutīgā gļotāda tiktu pasargāta, tai ir iedarbīga pašattīrīšanās sistēma, ko dēvē par mukociliāro klīrensu . Deguna gļotādu sedz skropstiņepitēlijs – sīkas skropstiņas, kas kustas pretēji gaisa virzienam, tādējādi to attīrot. Tāpat gļotādā izvietoti arī gļotu dziedzeri, kas veido sekrētu, kam piemīt aizsargājošas īpašības. Dziedzeru izstrādātās gļotas uztur gļotādas mitruma līmeni un aiztur mikrobus un putekļus. Kad ārā ir auksts un sauss gaiss, organisms pats parūpējas, lai deguna ejās veidotos vairāk gļotu, kas ieelpoto gaisu palīdz sasildīt un mitrināt. Lai pašaizsardzības mehānisms darbotos kā nākas un pasargātu degunu no alergēniem vai mikrobu infekcijām, ir svarīgi, lai gļotāda būtu veselīga un pašattīrīšanās mehānisms funkcionētu pareizi. To iespējams panākt, rūpējoties par pareizu deguna higiēnu ikdienā,” uzsver Apotheka sertificētā farmaceite Ilona Sinkeviča.
HUMER aerosols ar termālo ūdeni – noderīgs palīgs deguna gļotādas veselībai
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā stiprināt deguna gļotādas dabisko aizsardzību un nodrošināt tai atbilstošu ikdienas higiēnu, ir regulāra gļotādas mitrināšana, izmantojot maigas iedarbības aerosolu. HUMER aerosols deguna dobuma ikdienas higiēnai nodrošina maigu deguna dobuma tīrīšanu, mitrina sausu deguna gļotādu, šķidrina deguna sekrētus un atbrīvo no piesārņojuma, piemēram, alergēniem, putekļiem un putekšņiem. Aerosola 100 % dabīgajā sastāvā apvienots avota termālais ūdens un jūras ūdens, kas labvēlīgi iedarbojas uz deguna gļotādas veselību.
Kas ir termālais ūdens?
Lietum līstot, lietus ūdens nonāk zemē, lai pēc tam atkal atgrieztos virszemē. Šī procesa laikā ūdens uzņem minerālvielas un oglekļa dioksīdu, tādējādi kļūstot par vērtīgu pazemes minerālūdeni jeb termālo ūdeni. Tas ir bagāts ar dažādiem mikroelementiem, taču nesatur piesārņojumu un baktērijas. Termālo ūdeni jau tūkstošiem gadu pielieto, lai ārstētu artrītu, locītavu sāpes un apdegumus, kā arī izmanto dažādu ādas slimību simptomu atvieglošanai. Termālais ūdens palīdz mitrināt ādu un gļotādas, un, pateicoties tā dziednieciskajām īpašībām, tas arvien plašām tiek pielietots dažādu kosmētisko produktu, piemēram, mitrinošo krēmu, masku, skrubju un lūpu balzamu, izgatavošanā. Šo ūdeni izmanto arī reimatisko, elpošanas, epidermas, asinsrites un citu saslimšanu ārstēšanas kūrēs.
„Lai izvairītos no elpceļu saslimšanām, tāpat nepieciešams arī pastāvīgi stiprināt imunitāti, uzņemot sabalansētu uzturu, regulāri sportojot un atvēlot pietiekami daudz laika miegam un atpūtai. Lai mazinātu deguna gļotādas sausumu, ieteicams arī mitrināt telpu gaisu apkures sezonā, kā arī vēdināt telpas, tā atbrīvojoties no putekļiem. Vīrusu sezonā ir svarīgi bieži un rūpīgi mazgāt rokas un izvairīties no augšējo elpceļu aizskaršanas ar rokām – no nemazgātām rokām vīruss vai baktērija var tikt pārnesta uz augšējiem elpceļiem, kas ir tiešais kanāls, lai tie nokļūtu tālāk organismā un izraisītu saslimšanu,” norāda Apotheka farmaceite.