Sv, 10.12.2023.

“Hospiss LV”: Beidzot sperts pirmais solis hospisa aprūpes ieviešanā Latvijā

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Šodien Saeimā pieņemti grozījumi Ārstniecības likumā un Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas ievieš paliatīvās aprūpes un hospisa aprūpes jēdzienus arī Latvijas tiesību aktos un nosaka, ka hospisa pakalpojums tiks nodrošināts no valsts budžeta līdzekļiem. Labdarības organizācijas “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule norāda, ka beidzot sperts pirmais solis hospisa aprūpes ieviešanā Latvijā, kas līdz šim ir bijusi vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kam nebija ne regulējuma šajā jomā, ne reāli pieejamu hospisa pakalpojumu.

Labdarības organizācija “Hospiss LV” pērn 21. novembrī Saeimā iesniedza 13 454 iedzīvotāju parakstītu iniciatīvu “Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā". Savukārt šodien, desmit mēnešus pēc iniciatīvas iesniegšanas, Saeima 3. lasījumā pieņēma grozījumus gan Ārstniecības likumā, gan Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā.

Turpina “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule: “Būtiski uzsvērt: lai arī Saeima šodien ir pieņēmusi nozīmīgu lēmumu, tas ir tikai pirmais solis droša un skaidra hopisa pakalpojuma ieviešanā Latvijā. Latvijas iedzīvotāji gadiem ilgi ir bijuši nepieņemamā situācijā, dzīvojot vienīgajā Eiropas Savienības valstī, kam līdz pat šim brīdim nebija ne regulējuma šajā jomā, ne pakalpojuma. Ļoti ceru, ka, turpinot ciešu sadarbību, mēs kā valsts beidzot spēsim to labot.”

Viņa papildina, ka minētie grozījumi likumos uzdod Ministru kabinetam izstrādāt noteikumus, kur būs ietverts detalizēts pakalpojuma apraksts, prasības pakalpojuma sniedzējiem. Tāpat būs konkretizēts, kuriem pacientiem šis pienākas kā valsts apmaksāts pakalpojums, kuriem ne; tiks noteikta apmaksas kārtība.

“Nodibinājums “Hospiss LV” ir vienmēr iestājies un turpinās iestāties par mirstoša cilvēka un viņa tuvinieku tiesībām uz valsts apmaksātu pakalpojumu, par pakalpojumu, kas nediskriminē jau tā lielam cilvēktiesību ierobežošanas riskam pakļautos pacientus. Esam pateicīgi ikvienam, kas parakstījās par iniciatīvu platformā “Manabalss.lv”, kuras rezultātā ir pieņemti augstāk minētie grozījumi likumos,” norāda I.Zosule.

Jau ziņots, ka 2022. gada 11. novembrī digitālās demokrātijas platformā “ManaBalss.lv” nodibinājums “Hospiss LV” sāka parakstu vākšanu iniciatīvas “Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi. Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā” atbalstam. Dažu dienu laikā to parakstīja vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku, un 21.novembrī tā tika iesniegta Saeimā (tā kā parakstu vākšana turpinās, šobrīd par iniciatīvu parakstījušies 18 384 iedzīvotāju).

Iesniedzot iniciatīvu, “Hospiss LV” lūdza Saeimu to izskatīt un rast finanšu resursus valsts apmaksāta hospisa aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai mazaizsargātiem cilvēkiem ar neārstējamām slimībām to terminālajā fāzē, kur paredzamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, cieņpilnas nāves nodrošināšanai pacienta mājvietā vai speciāli tam izveidotās vietās hospisa stacionāros. Tāpat arī ieviest izmaiņas normatīvajos aktos un definēt hospisa aprūpi kā vienu no sociālās aprūpes pakalpojuma veidiem, definēt hospisa aprūpes principus un uzdevumus, kā arī prasības šī pakalpojuma sniedzējiem.

2022.gada 14.decembrī notika Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde, kas šo iesniegumu atbalstīja un nolēma to virzīt tālāk nodošanai atbildīgajai – Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai. “Hospiss LV” aktīvi iesaistījās visos normatīvo aktu izstrādes procesos kā nevalstiskā organizācija, piedaloties komisijas sēdēs, iesniedzot priekšlikumus, lūdzot skaidrojumus, uzdodot jautājumus.

TVNET turpinās sekot līdzi hospisa pakalpojuma ieviešanas procesam Latvijā. 

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais