"Jaunā vienotība" rosina grozījumus, kas ļautu atņemt pilsonību pretvalstiskiem naturalizētiem pilsoņiem

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Paula Čurkste/LETA

"Jaunā vienotība" (JV) sagatavojusi grozījumus Pilsonības likumā, kas ļautu atņemt Latvijas pilsonību bijušās PSRS pilsoņiem, kuri pārkāpuši naturalizācijas jeb Latvijas pilsonības iegūšanas laikā doto solījumu un rīkojušies pret Satversmē nostiprināto demokrātisko valsts iekārtu.

Kā informēja JV pārstāve Anna Ūdre, Saeimas deputāti sagatavojuši grozījumus, lai pilnveidotu Pilsonības likumā paredzēto Latvijas pilsonības atņemšanas tiesisko regulējumu. Šodien ar tiem JV deputāti iepazīstinās koalīcijas sadarbības partnerus.

Atbilstoši likumam, ja persona izdarījusi pārkāpumu pret Latvijas Republiku un tas grauj pilsoņa un valsts izveidojušās tiesiskās attiecības, personai atņem Latvijas pilsonību ar nosacījumu, ka persona nekļūst par bezvalstnieku. Sagatavotie grozījumi paredz iespēju atņemt Latvijas pilsonību personām, kuras ir pārkāpušas naturalizācijas laikā doto solījumu un izdarīja kādu no likumā minētajām nepieļaujamām darbībām.

"Ņemot vērā, ka bijušās PSRS pilsoņiem ir iespēja iegūt PSRS tiesību pārņēmējas - Krievijas Federācijas - pilsonību, iecerētie grozījumi neradīs situāciju, ka persona kļūs par bezvalstnieku," skaidro Saeimas Juridiskās komisijas un Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV).

Līdz ar to JV sagatavotie grozījumi nebūtu tieši saistīti ar starptautiskās Konvencijas par bezvalstniecības samazināšanu nosacījumu, ka pilsonību nevar atņemt personai, kurai nav kādas citas valsts pilsonības.

Naturalizācijas kārtībā iegūstot Latvijas pilsonību, personas dod svinīgu solījumu būt lojāliem valstij un godprātīgi pildīt Satversmi un likumus. Kļūstot par pilsoni naturalizācijas kārtībā, personas dotais solījums par uzticību Latvijai rada pilsoņa un valsts savstarpēji saistīto tiesību un pienākumu kopumu, skaidro partiju apvienībā.

Šo saistību neievērošana no pilsoņa puses var būt pamats arī valstij pārskatīt savas saistības, ja pilsoņa rīcība vērsta pret Latvijas Satversmē nostiprināto demokrātisko valsts iekārtu, vai radušies citi likumā minētie gadījumi, kas var būt par iemeslu pilsonības atņemšanai.

Ņemot vērā, ka, atņemot Latvijas pilsonību, personai var būt nepieciešams laiks, lai saņemtu PSRS tiesību pārņēmējas valsts pilsonību apliecinošus dokumentus un lai nepieļautu situāciju, ka persona nav reģistrēta pilsonībā, lai nodrošinātu personai tiesisko statusu, likumprojekts paredz iespēju šai personai atjaunot Latvijas nepilsoņa statusu līdz brīdim, kad ir saņemta informācija par minētās personas uzņemšanu vai reģistrēšanu citās valsts pilsonībā, bet ne ilgāk kā uz diviem gadiem.

JV Saeimas deputāti cer uz partneru atbalstu grozījumiem Pilsonības likumā attiecībā uz Latvijas pilsonības atņemšanas gadījumiem, norāda Ūdre.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu