Izraudzīta Mūzikas akadēmijas rektora pienākumu izpildītāja

TVNET/LETA
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Senāta vadītāja Ilona Meija piedalās JVLMA rīkotajā preses konferencē, kurā iepazīstina ar rektora pienākumu izpildītāju.
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Senāta vadītāja Ilona Meija piedalās JVLMA rīkotajā preses konferencē, kurā iepazīstina ar rektora pienākumu izpildītāju. Foto: Zane Bitere/LETA

Līdz rektora vēlēšanām Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektora amata pienākumus pildīs līdzšinējā JVLMA Senāta vadītāja Ilona Meija, medijus informēja akadēmijas vadība.

Rektora amata pienākumus viņa sāks pildīt 1.maijā. Par saviem galvenajiem uzdevumiem Meija izvirzījusi drošas mācību vides un mācību procesa nepārtrauktības nodrošināšanu, kā arī augsto muzikālo standartu saglabāšanu un attīstību.

Pēc tam, kad janvārī kļuva zināms par pasniedzēju iespējamu vardarbīgu attieksmi pret JVLMA studējošajiem, Meija rosinājusi izveidot anonīmo studentu aptauju, kas atklājusi problēmas lielākus apmērus.

JVLMA padome vistuvākajā laikā izsludinās starptautisku konkursu uz rektora vietu. Rektoru izraudzīsies JVLMA Satversmes sapulce, rīkojoties pēc rektora vēlēšanu nolikuma.

Līdzšinējais JVLMA rektors Guntars Prānis pirms nedēļas paziņoja, ka atkāpjas no amata, jo palikšana amatā pēc notikušā seksuālās uzmākšanās skandāla augstskolā apgrūtināšot akadēmijas darbu. Viņš darbu kā rektors turpinās līdz 30.aprīlim. Prānis saglabā amatu JVLMA kā profesors un pētnieks.

Kā sākotnēji vēstīja Latvijas Televīzija, JVLMA ir saņēmusi iesniegumus par iespējamu tās pasniedzēju seksuālu uzmākšanos studentēm. Līdz šim disciplinārsods piemērots vienam pasniedzējam, vēl viens pasniedzējs atstādināts bez iespējām sazināties ar studentiem.

Meija nevarēja atbildēt, vai turpinās sadarbību ar pasniedzēju, kurš uz laiku atstādināts. "Man ir ļoti grūti atbildēt uz šo jautājumu, jo vēl neesmu stājusies amatā un varbūt nezinu visas likuma regulas. Pilnīgi noteikti varu teikt, ka būšu ļoti stingra, cik nu būs manos spēkos," uzvēra rektora amata pienākumu izpildītāja.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu saistībā ar izskanējušo informāciju par JVLMA pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm. Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību.

Pēdējo iesniegumu JVLMA saņēmusi marta beigās. JVLMA padomes priekšsēdētājam Timuram Tomsonam nav zināms, vai pēc tam saņemti vēl kādi, jo studējošie ziņo vairākās vietās, tostarp Tiesībsargam un policijai. "Man tādas informācijas nav. Es ceru, ka tas nozīmē, ka šādu iesniegumu nav bijis," medijiem sacīja Tomsons.

JVLMA Ētikas komisija turpina izskatīt saņemtos iesniegumus. Tomsons procesu vērtē kā ļoti sarežģītu un diezgan apjomīgu. Saņemti arī anonīmi ziņojumi, kurus Ētikas komisija neizskata, tāpēc tie nodoti rektoram. Ar ziņojumos nosauktajiem pasniedzējiem tiek veiktas pārrunas. "Preventīvi mēs varam nodrošināt, ka šādi gadījumi vairs neatkārtojas pat, ja viņi ir bijuši," sacīja Tomsons.

JVLMA turpina strādāt pie drošas mācību vides nodrošināšanas. 18.martā notika pirmā sēde par drošas vides rīcības plānu. Tajā piedalījās ne tikai padome, bet arī rektorāts, pārstāvji no vispārējā personāla, studējošo pašpārvaldes un Senāta.

Plānā iekļauti astoņi punkti, piemēram, apmācības personālam un studējošajiem - secināts, ka dažādi izprot, kas ir droša vide un kā to nodrošināt. Būtu jāuzlabo arī ziņošanas mehānisms, iekļaujot anonīmu ziņojumu izskatīšanu, kā arī jāpilnveido studējošo un personāla atbalsta sistēma. Akadēmija saredz vajadzību arī precizēt normatīvo regulējumu. JVLMA apņēmusies regulāri izvērtēt situāciju, piemēram, aptaujājot studējošos, lai laikus atklātu iespējamus nevēlamus gadījumus.

Studējošo pašpārvalde kā ātrāko situācijas risinājumu saredz, ka pasniedzējs, ienākot vēlu vakarā akadēmijā, neredz, kurā kabinetā atrodas students. Tomsons piekrīt, ka ir jādomā, kā uzlabot infrastruktūru, piemēram, telpas aprīkojot ar videonovērošanu vai logu ievietošanu durvīs. Vienlaikus ne visi studenti vēlas, lai viņus novērotu kameras mēģinājumos vai datu drošības dēļ.

Tomsons pieļauj, ka pagaidām varētu fokusēties uz dažām "drošas vides istabām", pirms pieņemt lēmumu par "ārkārtīgi smagiem un finansiāli ietilpīgiem risinājumiem".

Savukārt Meija apņēmusies atjaunot uzticību akadēmijas vadībai personāla vidū, jo "uzmanība šobrīd tiešām visu laiku [pievērsta] uz skandālu" un netiek domāts, kā jūtas pasniedzēji. Vairākus pasniedzējus aizvainojis februārī saņemtais rektora rīkojums, kurā "tika samests viss, sākot no dāvanu pasniegšanas, beidzot ar seksuālo uzmākšanos".

JVLMA vadība ir pārliecināta, ka notikušais neietekmēs gaidāmo uzņemšanu. Pagājušajā nedēļā JVLMA notika atvērto durvju diena, un topošo studentu interese nebija mazinājusies.

Aktuālais šodien
Svarīgākais