Valdība jau otrdien varētu lemt par Dombrovska virzīšanu eirokomisāra amatam (12)

TVNET/LETA
Papildināts 20:12, 10. jūnijs, 2024
Valdis Dombrovskis.
Valdis Dombrovskis. Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas valdība jau otrdien, 11. jūnijā, varētu lemt par Eiropas Parlamentā atkārtoti ievēlētā esošās Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieka Valda Dombrovska (JV) virzīšanu eirokomisāra amatam, pēc koalīcijas pārstāvju tikšanās žurnālistiem paziņoja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Viņa informēja, ka pirmdien notikušajā koalīcijas pārstāvju tikšanās reizē šis jautājums ticis konceptuāli izrunāts.

Ekonomikas ministrs, viens no valdošajā koalīcijā ietilpstošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) līderiem Viktors Valainis žurnālistiem pauda, ka ZZS ilgstoši sadarbojusies ar Dombrovski un tai nav pretenziju viņa atkārtotai virzīšanai eirokomisāra amatam. "Tā būtu vispareizākā izvēle, ja mēs jau rīt valdībā stiprinātu šo kandidatūru un virzītos uz priekšu," sacīja Valainis.

Savukārt "Progresīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Šuvajevs sacīja, ka partija neliks šķēršļus Dombrovska kandidatūrai eirokomisāra amatam, vienlaikus uzsverot, ka politiskajam spēkam ir būtiski tikties ar Dombrovski, lai viņš varētu uzklausīt "Progresīvo" vēstījumu par to, kas viņiem šķiet būtiski risināms Eiropā, tostarp fiskālos un budžeta jautājumus. "Progresīvo" un Dombrovska tikšanās paredzēta otrdien, 11.jūnijā.

Dombrovskis šajās EP vēlēšanās Latvijā startēja uzvarējušās "Jaunās vienotības" (JV) sarakstā kā pirmais numurs un guva vislielāko vēlētāju atbalstu, pēc provizoriskajiem datiem, saņemot 91 873 plusus un 2250 svītrojumus.

Pēc ievēlēšanas Dombrovskis pauda, ka vēlēšanu rezultāti dod politisko un demokrātisko leģitimitāti viņa atkārtotai virzīšanai darbam EK, tomēr virzību uz šo lēmumu viņš gaidīja no partijas biedres Siliņas.

Kā informēja JV valde, politiskais spēks atbalsta Dombrovska izvirzīšanu komisāra amatam. JV norāda, ka vēlēšanu rezultāti parāda, ka Latvijas sabiedrība novērtē Dombrovska līdzšinējo pieredzi, paveiktos darbus, kompetenci Eiropas līmeņa jautājumos, kā arī ietekmi.

Aģentūras LETA aptaujātie eksperti jau īsi pēc provizorisko vēlēšanu rezultātu paziņošanas prognozēja, ka Siliņa varētu virzīt Dombrovski atkārtotai iecelšanai eirokomisāra amatā.

Kā ziņots, EP vēlēšanās Latvijā uzvarējusi JV, kura ietilpst visā Eiropā vēlēšanās uzvarējušās Eiropas Tautas partijas politiskajā grupā. Otrajā vietā vēlēšanās Latvijā palikusi Nacionālā apvienība (NA). Šie abi politiskie spēki pamatīgi atrāvušies no sekotājiem un katrs ieguvuši pa diviem deputātu mandātiem EP, bet pieci citi politiskie spēki tikuši katrs pie viena mandāta.

No JV Eiroparlamentā ievēlēts Dombrovskis un Sandra Kalniete, bet no NA - Roberts Zīle un Rihards Kols. "Latvijas attīstībai" Eiroparlamentā pārstāvēs Ivars Ijabs, "Apvienoto sarakstu" - Reinis Pozņaks, "Progresīvos" - Mārtiņš Staķis, "Saskaņu" - Nils Ušakovs, bet partiju "Latvija pirmajā vietā" - Vilis Krištopans.

Aktuālais šodien
Svarīgākais