Foto Valkas – Valgas 440. gadadienas svētkos atklāts tēlnieka Anda Blūma veidotais vides objekts “Tas jāredz”

TVNET
Foto: Dace Puce

Šā gada 7. jūnijā par godu Valkas-Valgas Dvīņu pilsētas 440. gadadienas svētkiem, uz Latvijas – Igaunijas valsts robežas tika atklāts jauns vides objekts “Tas jāredz”. Objekta idejas un dizaina autors ir tēlnieks Andis Blūms. Diemžēl šis bija viņa mūža pēdējais garadarbs.

Devīzes "Tas jāredz" pamatā izvēlēts īpašas skatīšanās, labākas redzamības un padziļinātas pētīšanas instruments - šai gadījumā brilles. Objekta tēla oriģinālais siluets veidots no Valkas un Valgas pilsētu nosaukumu pirmajiem burtiem “V”, kas kopā veido “W” - vēsturisko pilsētas vārdu Walk. Brilles simbolizē abu pilsētu kopīgu skatu nākotnē, pārliecību un lepnumu par paveikto, košas nākotnes cerību krāsas.

Objekta izvietojums un dizains veidots, lai, skatoties caur brillēm, apmeklētājs redz vienas vai otras pilsētas daļu un tās nosaukumu vienlaicīgi. Briļļu kājas pagrieztas 25° uz iekšu, lai labāk organizētu uzrakstu lasāmību caur brillēm. Rezultātā Objektam ir tikai viens skatu punkts, kurā redzamas abas pilsētas ar abiem nosaukumiem reizē, pārējos skatu punktos redz vai nu vienu, vai otru pilsētu. Šāds dizains aicina skatītāju meklēt skatupunktus, apstaigāt objektu un, skatoties caur brillēm uz apkārtni, pamanīt un atšķirt tās.

Vides objektu pēc A. Blūma dizaina izstrādāja metalurģijas uzņēmums SIA “First Service” no Liepājas. Tā realizēšanai izmantoti Lielā Labdarības Robežtirgus ietvaros iegūtie līdzekļi.

Foto: Vides objekta "Tas jāredz" atklāšana Valkā

Darbīgā mūža garumā Andis guvis panākumus dažādos dizaina konkursos visā Latvijā un savu māksliniecisko talantu ieguldījis arī vairākos citos objektos, kas rotā Valkas pilsētvidi.

Viens no atpazīstamākajiem A. Blūma veidotajiem darbiem pilsētā ir objekts “Burti VALKA”, kas tika atklāts 2017. gada 22. jūnijā un priecē iedzīvotājus un viesus. Tas ir unikāls ar to, ka vārds “Valka” ir izlasāms, braucot abos virzienos.

Andis veidojis mākslinieciskus un praktiskus pilsētvides objektus. Pilsētas centrā pie Rīgas-Raiņa ielas krustojuma skvēra atrodas 2014. gada 7. jūnijā atjaunotais Valkas pilsētas pulkstenis. Pulksteņa atjaunošana bija iespējama, pateicoties Valkas novada iedzīvotāju un uzņēmēju ziedojumiem.

Valkā redzami Blūma veidotie afišu stendi, kas kalpo, lai informētu iedzīvotājus un viesus par gaidāmajiem notikumiem novadā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais