Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Latvijas vēstniece Eiropas Padomē kritizē Krievijas pilsoņu vai dubultpilsoņu nodarbināšanu organizācijā

Latvijas vēstniece Eiropas Padomē Agnese Vilde ierodas pie Valsts prezidenta akreditācijas vizītes laikā Rīgas pilī.
Latvijas vēstniece Eiropas Padomē Agnese Vilde ierodas pie Valsts prezidenta akreditācijas vizītes laikā Rīgas pilī. Foto: Zane Bitere/LETA

Eiropas Padome bija pirmā organizācija, kas izslēdza Krieviju uzreiz pēc tās uzsāktā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, bet ir nepieņemami, ka Krievijas pilsoņi vai dubultpilsoņi joprojām tiek nodarbināti šajā organizācijā, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda jaunā Latvijas vēstniece Eiropas Padomē Agnese Vilde.

Vilde uzsvēra, ka tas ir Eiropas Padomes reputācijas jautājums. Vēstnieces ieskatā, šāda situācija būtu jānovērš, tāpēc šo jautājumu viņa turpinās uzturēt darbakārtībā.

Runājot par aktuālākajiem izaicinājumiem Latvijai Eiropas Padomē, Vilde atzīmēja, ka tāpat ir svarīgi skaidrot un veicināt izpratni par Latvijas vēsturisko pieredzi un politiku mazākumtautību aizsardzības jomā, kā arī par latviešu valodas statusa Latvijā un Latvijas iedzīvotāju latviešu valodas prasmes stiprināšanu, jo īpaši pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā.

Taujāta par plāniem un prioritātēm, stājoties jaunajā amatā, vēstniece skaidroja, ka Eiropas Padomes mērķis ir sekmēt cilvēktiesību, demokrātijas un likuma varas aizsardzību Eiropā. Viņa klāstīja, ka lielu daļu savas līdzšinējās karjeras ārlietu dienestā jaunā vēstniece veltījusi tieši darbam ar daudzpusējās diplomātijas un cilvēktiesību jautājumiem. Tagad viņa iecerējusi turpināt šo pieredzi piemērot Latvijas interešu pārstāvībā Eiropas Padomē.

Vēstniece atzīmē, ka viņas uzdevums būs pārstāvēt Latvijas valsts intereses un stiprināt Latvijas ieguldījumu Eiropas kopējo demokrātisko vērtību aizsardzībā. "Latvija arī turpmāk Eiropas Padomē stingri iestāsies par noturīgu atbalstu Ukrainai un zaudējumu reģistra darbībai, kā arī iesaistīsies Eiropas Padomē notiekošajās diskusijās par kompensāciju mehānisma un speciālā tribunāla par agresijas noziegumu veidošanu. Jāstrādā, lai tiktu rasti praktiski risinājumi Krievijas nelikumīgi deportēto Ukrainas bērnu atgriešanai mājās," pauda vēstniece.

Viņa skaidroja, ka Eiropas Padomes paspārnē esošā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir "unikāls juridisks personas tiesību aizsardzības instruments". Vēstniece norādīja, ka organizācijas politiskajā darbakārtībā ir dažādi ar cilvēktiesību īstenošanu saistīti jautājumi, jo īpaši saistībā ar dalībvalstu pienākumu izpildīt ECT spriedumus. Vilde plāno iestāties par ECT autoritātes un pieņemto spriedumu izpildes uzraudzības stiprināšanu. Tāpat viņa iecerējusi sniegt atbalstu Latvijas delegācijām Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā, Pašvaldību kongresā un citās struktūrās, kas sniedz pienesumu organizācijas darbakārtībā un stiprina Latvijas starptautisko ietekmi.

TVNET jau vēstīja, ka Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs 1.augustā Rīgas pilī pasniedza akreditācijas vēstules Latvijas vēstniekam Spānijā Jānim Zlametam, vēstniekam Ungārijā Jurijam Pogrebņakam, vēstniekam Turcijā Bahtijoram Hasanam un vēstniecei Eiropas Padomē Agnesei Vildei.

Kā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), vēstniece Vilde ĀM strādā no 2003.gada. Savā diplomātes karjeras laikā ministrijā viņa strādājusi Valsts protokolā, Starptautisko operāciju un krīžu noregulējuma nodaļā, Humanitāro jautājumu nodaļā, Starptautisko organizāciju nodaļā, vēlāk kļūstot par tās vadītāju. 2021.gadā Vilde tika iecelta par Starptautisko organizāciju un cilvēktiesību departamenta direktori. Viņa ir sniegusi ieguldījumu Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā 2023.gadā sagatavošanā un īstenošanā.

Profesionālo pieredzi Vilde uzkrājusi, strādājot Latvijas pastāvīgajā pārstāvniecībā ANO, EDSO un citās starptautiskajās organizācijās Vīnē un Latvijas pastāvīgajā pārstāvniecībā ANO Ņujorkā. No 2021.gada Vilde ir arī Latvijas pārstāve ANO Drošības padomes rezolūcijas "Sievietes, miers un drošība" starptautiskajā tīklā. Vilde Latvijas Universitātē (LU) ieguvusi maģistra grādu politikas zinātnē.

Aktuālais šodien
Svarīgākais