Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Kā uzlabot ādas stāvokli pavasarī: soli pa solim – no pelēkas līdz mirdzošai

Raksta foto
Foto: Ekaterina Jurkova/Shutterstock

Pavasarī āda nereti izskatās blāva, sausa un jutīga, jo vēl nesen slēpāmies zem šallēm un kapucēm, bet nu jāsastopas ar krasām pārmaiņām, proti, spožiem saules stariem un asu vēju. Ko darīt, ja spogulis rāda bēdīgu ainu? "Apotheka" skaistuma konsultante Arta Tone skaidro, kā pavasarī soli pa solim atdzīvināt ādu un palīdzēt tai atgūt mirdzumu.

Kas notiek ar ādu gada aukstajos mēnešos?

Gada aukstajos mēnešos āda cieš no vairākiem faktoriem vienlaikus: auksts gaiss, centrālā apkure, zems gaisa mitruma līmenis telpās un izsīkušas vitamīnu rezerves veicina ādas dehidratāciju, plaisāšanu, velkošu sajūtu un kairinājumu. Savukārt pavasarī būtiski mainās laikapstākļi, līdz ar to ikdienas ādas kopšanas rutīnā nepieciešams ieviest korekcijas, aizstājot bagātīgos sejas krēmus ar vieglākas tekstūras mitrinošiem produktiem.

"Pēc ziemas āda bieži vien ir pelēka un blāva. Mitruma trūkums padara to raupju, un bieži vien cilvēki arī sūdzas par ādas sprēgāšanu vai lobīšanos,"

norāda "Apotheka" skaistuma konsultante Arta Tone.

Ādas detokss pavasarī

Pavasarī ir jāpārskata ādas kopšanas ieradumi. Arta Tone iesaka izmantot attīrošus līdzekļus ar maigām skābēm un pievienot rutīnai toniku ar nomierinošām un mitrinošām sastāvdaļām: "Pavasarī ādai īpaši nepieciešams līdzsvars – maiga attīrīšana un aktīvās vielas, kas palīdz atjaunoties. Tīrīšanai jābūt maigai – izvēlies līdzekļus, kas netraumē ādas barjeru, bet vienlaikus palīdz noņemt netīrumus, atmirušās šūnas no ziemas gaitā uzkrātā sabiezējuma.

Šis ir piemērots laiks iekļaut sejas ādas kopšanas rutīnā eksfoliāciju jeb ādas pīlingu, ko iespējams paveikt, ņemot talkā produktus, kas satur dažādas augļskābes, glikolskābi vai citas atlobošās sastāvdaļas.

Eksfoliāciju ieteicams veikt ne biežāk kā vienu divas reizes nedēļā, un jāatceras, ka ādu nedrīkst berzēt pārmēru stipri, pretējā gadījumā var rasties ādas kairinājums. Ja neesi pārliecināta par vēlamo pīlinga veidu, konsultējies ar dermatologu vai kosmetologu – ņemot vērā tavu ādas stāvokli, speciālists ieteiks piemērotāko līdzekli eksfoliācijas veikšanai mājas apstākļos.

Pamatu pamats – mitrināšana

Mitrināšana ir pamats veselīgai ādai, un pēc ziemas tas kļūst vēl svarīgāk.

Ieteicams izvēlēties līdzekļus, kas satur, piemēram, hialuronskābi. Tie nodrošinās ādas mitrināšanu un piepildīs sīkās krunciņas, bet neradīs biezas maskas sajūtu uz ādas.

 Hialuronskābes galvenā funkcija ir ūdens molekulu piesaiste, un tādā veidā āda kļūst maigāka, tvirtāka, veidojas kolagēnās un elastīgās šķiedras, un āda spēj pilnvērtīgi funkcionēt visos tās līmeņos. Ja ādai trūkst hialuronskābes, tā kļūst sausāka, ļenganāka, samazinās kolagēna un elastīna sintēze, straujāk veidojas grumbas un paātrinās novecošanās process. Hialuronskābi var lietot gan seruma veidā, izmantojot to pirms sava iemīļotā mitrinošā krēma, gan izvēloties krēmu, kura sastāvā tā jau atrodama

Kad laikapstākļi kļūst siltāki, ziemas garderobi dabiski ir ierasts nomainīt uz plānāku, un līdzīgi jārīkojas, arī domājot par sejas ādu – pavasarī tai nepieciešama vieglāka un plānāka krēma kārta. Izvēlies vieglākas tekstūras krēmus, gela vai želejveida tekstūras līdzekļus vai emulsijas.

"Pavasarī ieteicams arī ieviest kopšanas rutīnā antioksidantus – piemēram, C vitamīnu saturošus līdzekļus, kas uzlabo ādas toni, mirdzumu, darbosies kā aizsarglīdzeklis pret ārējās vides piesārņojumu un aizsargās ādu no brīvajiem radikāļiem.

Rītu var sākt ar maigu attīrīšanu, izmantojot vieglas tekstūras attīrošo līdzekli vai parastu ūdeni, pēc kuras lietot mitrinošu serumu un vieglas konsistences krēmu. Savukārt vakarā ieteicama dubulta ādas attīrīšana no kosmētikas un citām dienas laikā uzkrātajām vielām/putekļiem. Ar pieniņu, krēmu vai eļļu tiks saudzīgi sašķeltas un paceltas no epidermas liekās vielas, kas pēcāk jānoskalo ar ūdeni, savukārt papildu jeb dziļākai attīrīšanai var izmantot putas vai gelu. Ja āda ir izteikti sausa, noderēs sejas eļļas, bet svarīgi, lai tās tiktu lietotas uz mitras ādas," iesaka Arta Tone.

Uzturs ādas veselībai

Lai āda starotu, ar ārēju kopšanu vien nepietiek. 

Pirmais solis uz veselīgu un mirdzošu ādu ir sabalansēts uzturs, kur vismaz 1/3 atvēlēta svaigiem augļiem, dārzeņiem un zaļumiem, kas pavasarī ir īpaši bagāti ar minerālvielām un vitamīniem, tostarp C vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants, neitralizē brīvos radikāļus un stiprina ādas aizsargspējas.

Tas piedalās arī kolagēna ražošanā ādas šūnās, savukārt kolagēns uzlabo ādas struktūru un kavē novecošanās procesus. Būtiski iekļaut uzturā šķiedrvielas un probiotikas, tādējādi uzlabojot gremošanu un zarnu trakta darbību – jo cilvēka ķermenis veselāks, jo veselīgāka būs āda. Tāpat vitamīni A, E un Omega-3 taukskābes ir būtiskas sastāvdaļas ādas veselībai, kas atjauno šūnas, aizsargā pret oksidatīvo stresu un veicina kolagēna sintēzi.

"Pēc ziemas bieži vien novērojams arī B grupas vitamīnu un minerālvielu trūkums, kas ietekmē gan ādu, gan matu un nagu stāvokli,"

uzsver Arta Tone.

Skaistuma konsultante iesaka īpaši pievērst uzmanību arī D vitamīna uzņemšanai: "D vitamīns ir būtisks ne tikai imunitātei, bet arī ādas veselībai. Latvijā saules ietekme ir nepietiekama lielāko gada daļu, tāpēc arī pavasarī un vasarā ieteicams turpināt tā lietošanu."

Ir svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens, kā arī izvēlēties dzērienus, kas bagātināti ar vitamīniem, piemēram, zāļu tējas vai bērzu sulas. Arta Tone iesaka:

"Lai atjaunotu enerģiju, ir svarīgi dzert pietiekami daudz šķidruma un izvēlēties dzērienus, kas ne tikai veldzē, bet arī palīdz atjaunot minerālvielu līdzsvaru. Ūdens un dažādas zāļu tējas ir lieliska izvēle."

Aizsardzība – SPF arī pavasara saulē

Pavasara saule var šķist nekaitīga, tomēr UV starojums dara savu melno darbu visu gadu. Āda, kas pēc ziemas ir jutīgāka un plānāka, var vieglāk pakļauties bojājumiem. Tādēļ jāatceras, ka

saules aizsargkrēmu lietošana ikdienā ir svarīga ne tikai vasarā, bet arī agrā pavasarī.

Arta Tone brīdina: "Pavasarī āda vēl nav sagatavojusies saules sezonai, un pat pirmie saules stari var radīt ādas apdegumu, kairinājumu vai alerģisku reakciju. Tāpat vērts atgādināt, ka saules starojums iznīcina ādas kolagēnās un elastīgās šķiedras, tādējādi veicinot sīko grumbiņu un pigmenta veidošanos, kas liek ādai strauji novecot. Nebaidies iet dabā un saulē, bet vienmēr lieto saules aizsarglīdzekli.

SPF 30 ir pats minimālākais, ko iesaka katram pieaugušajam izmantot ikdienā, īpaši sejai, kaklam un dekoltē zonai."

Kad jāgriežas pie speciālista?

Ja ādas stāvoklis neuzlabojas pat pēc kopšanas rutīnas maiņas, tas var būt signāls, ka nepieciešama dermatologa konsultācija.

Pastāvīgs apsārtums, iekaisums, izsitumi vai pigmentācijas izmaiņas var liecināt par dziļākām problēmām.

Arta Tone piebilst: "Kopjošā kosmētika ir ļoti spēcīgs rīks ceļā uz skaistu ādu, bet ir brīži, kad nepieciešama arī profesionāla palīdzība. Pavasaris ir labs laiks vizītēm pie kosmetologa vai dermatologa, lai izvērtētu ādas stāvokli un pielāgotu tās kopšanu."

Āda pēc ziemas ir kā zieds, kas gaida siltumu un gaismu – ar pareizajām rūpēm tā atplauks. Ar vieglām, pārdomātām izmaiņām ikdienas rutīnā, atbilstošu aizsardzību un uzturu ir iespējams pavasarī palīdzēt ādai atgūt līdzsvaru un starojumu. 

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu