/nginx/o/2025/05/19/16855568t1hcd58.jpg)
Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers pirmdien uzņems Londonā Eiropas Savienības (ES) augstākās amatpersonas, lai apspriestu sadarbību un, cerams, parakstītu vienošanos aizsardzības un drošības jomā.
Šis būs pirmais Lielbritānijas un ES samits Londonā kopš breksita. Cerība ir, ka šī sanāksme dos pirmos taustāmos rezultātus Stārmera centienos restartēt Lielbritānijas attiecības ar bloku.
Dauningstrīta sestdien paziņoja, ka Stārmers gatavojas noslēgt vienošanos ar ES par "stiprāku un uz nākotni vērstu partnerību".
Stārmers norādīja, ka tas būtu "labs risinājums mūsu darbavietām, mūsu rēķiniem un mūsu robežām".
Līdz pat pēdējam brīdim turpinājušās sarežģītas sarunas par vairākiem jautājumiem, tai skaitā zvejas tiesībām un jauniešu mobilitātes shēmu, un daudzi aspekti vēl nav atrisināti, taču sarunu dalībnieki cer, ka izdosies parakstīt vismaz aizsardzības un drošības partnerības līgumu. Tas būtu simbolisks solis, abām pusēm pāršķirot lapaspusi pēc saspringtā pēcbreksita perioda.
"Joprojām ir dažas detaļas, kas vēl jāatrisina, bet situācija ir diezgan pozitīva," atklāja viens no Eiropas diplomātiem. "No Lielbritānijas puses vērojama patiesa vēlme tuvināties ES ekonomikas jautājumos."
Samitā ES pārstāvēs Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, Eiropadomes prezidents Antoniu Košta un ES augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Kaja Kallasa.
Partnerības vienošanās aizsardzības un drošības jomā, visticamāk, nozīmētu regulārākas abu pušu sarunas par drošību, iespējamu Lielbritānijas pievienošanos ES militārajām misijām un iespēju Londonai pilnībā izmantot bloka 150 miljardu eiro aizsardzības fondu. Tomēr daudzi aspekti, visticamāk, vēl būs jāprecizē. Piemēram, būs vajadzīga atsevišķa vienošanās, lai Lielbritānijai un tās aizsardzības rūpniecībai nodrošinātu neierobežotu piekļuvi ES programmām.
Paredzēts ka samitā tiks parakstīti vēl divi dokumenti - ES un Lielbritānijas līderu samita kopīgs paziņojums par Eiropas solidaritāti un kopīga vienošanās, kurā iekļauti daži pasākumi, lai atvieglotu vairākus breksita radītos šķēršļus tirdzniecībai.