Skip to footer
Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Rosina noteikt, ka nākamā gada budžetā netiks sniegti ministriju priekšlikumi par prioritārajiem pasākumiem

Uzraksts Finanšu ministrija.

Finanšu ministrija (FM) rosina noteikt, ka nozaru ministrijas un citas centrālās valsts iestādes priekšlikumus par prioritārajiem pasākumiem 2026.gada budžetā nesniedz, aģentūru LETA informēja FM pārstāvji.

FM ir iesniegusi izskatīšanai Ministru kabinetā (MK) grozījumus iepriekš apstiprinātajā rīkojumā par likumprojekta "Par valsts budžetu 2026.gadam un budžeta ietvaru 2026., 2027. un 2028.gadam" sagatavošanas grafiku, vienlaikus rosinot noteikt, ka nozaru ministrijas un centrālās valsts iestādes nesniedz priekšlikumus par prioritārajiem pasākumiem. Šie labojumi iecerēti, lai pielāgotu budžeta plānošanas procesu aktuālajiem ekonomiskajiem apstākļiem un fiskālajiem nosacījumiem.

Saskaņā ar spēkā esošo grafiku ministrijām un centrālajām valsts iestādēm līdz šī gada 30.jūnijam būtu jāiesniedz FM un Valsts Kancelejā priekšlikumi par prioritārajiem pasākumiem aizsardzības un demogrāfijas jomā, kā arī to īstenošanai nepieciešamais finansējums. Tomēr saskaņā ar likuma par budžetu un finanšu vadību šādi priekšlikumi ir iesniedzami vien tad, ja nākamajos saimnieciskajos gados atbilstoši aktuālajām makroekonomiskās attīstības prognozēm būs pieejami līdzekļi prioritāro pasākumu finansēšanai.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) norāda, ka šobrīd nevar radīt ilūziju par jaunu finansējumu laikā, kad galvenais uzdevums ir efektīvāk izmantot esošos resursus.

"Budžeta plānošanai ir jābūt godīgai, atbildīgai un balstītai reālās iespējās. Tāpēc rosinām atlikt prioritāro pasākumu iesniegšanu un vispirms koncentrēties uz valsts izdevumu pārskatīšanu un fiskālās telpas atjaunošanu. Tas saskan arī ar Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) rekomendācijām Latvijai - stiprināt fiskālo ilgtspēju, pārskatīt izdevumu struktūru, optimizēt valsts pārvaldes funkcijas un ievērot budžeta disciplīnu," pauž Ašeradens.

FM atgādina, ka Latvijas Fiskāli strukturālā plāna 2025.-2028.gadam šī gada progresa ziņojumā, kas tika izskatīts MK 15.aprīlī, tika konstatēts, ka, ņemot vērā šobrīd spēkā esošās prognozes un fiskālos nosacījumus, fiskālā telpa ir negatīva.

Tāpat 13.maija MK sēdē tika noteikts mērķis vispārējās valdības izdevumu efektivizācijai vismaz 450 miljonu eiro apmērā trīs gadu laikā no 2026.gada līdz 2028.gadam, tostarp 2026.gadā - vismaz 150 miljonu eiro apmērā. Arī SVF ziņojumā par Latviju 2024.gadā ir noteikts, ka Latvijai jāuzlabo publiskā sektora efektivitāte. Attiecīgi FM rosina izslēgt no budžeta sagatavošanas grafika pielikuma punktu, kas paredz prioritāro pasākumu priekšlikumu iesniegšanu, kā arī noteikt, ka nozaru ministrijas un citas centrālās valsts iestādes priekšlikumus par prioritārajiem pasākumiem 2026.gadam nesniedz. Arī neatkarīgās institūcijas tiek aicinātas šādus priekšlikumus neiesniegt.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu