Rudens veltes ziemas krājumiem

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.flic

Bērnudārznieku vecākiem tas ir ikrudens rituāls - gatavošanās rudens izstādēm, uzburot radošas kompozīcijas no dabas materiāliem. Bet šis ir īstais laiks, lai dažādas rudens veltes salasītu un noglabātu arī ziemai. Noderēs gan telpu dekorēšanai, gan mākslas darbu radīšanai kopā ar bērniem garajos ziemas vakaros.

Bet viss sākas jau šobrīd - uzvelciet atbilstošu apģērbu, paņemiet līdzi kādu groziņu vai maisiņu un dodies ģimeniskā pārgājienā, dabas velšu meklējumos.

Ja gatavojaties svētkiem rudenī vai ziemā, izmantojot rudens veltes var tapt gan telpu dekori, gan dāvanas, gan interesants galda klājums, gan ielūgumi vai apsveikuma kartītes no sausajiem ziediem. Bet visupirms - rudens labumi raisa iztēli un noder rotaļām.



Rudens lapas ir ļoti plaši izmantojams materiāls. Jau rudenī tās var savērt virtenēs gar logiem, saspraust uz kociņiem, salikt traukos u.tml. Iespējami dažādāku formu un krāsu lapas var salikt starp grāmatu lappusēm, kurās izgludināsies un ziemā no tām var veidot dažādas aplikācijas, apsveikuma kartiņas vai vienkārši dekorus telpām, dāvanu iesaiņojumiem. Tieši tāpat var izmantot dažādus ziediņus - iespiest starp grāmatas lapām un izkaltēt.

Ziedu mūžu iespējams pagarināt. Daudzi vasaras un rudens ziedi ir piemēroti izkaltēšanai, lai pēc tam no tiem varētu veidot sauso ziedu kompozīcijas, kas savu skaistumu nezaudēs visus ziemas mēnešus. Tās ir dažādas skaras un vārpas, salmenes, limonijas, pelašķi, rozes, vilkābeles u.c. Vienkāršākais veids, kā izžāvēt šos ziedus ir sasiet tos buntītē un piesiet bēniņos, vai virtuvē izkalst.

Kastaņiem un ozolzīlēm bērni un viņu vecāki atrod ļoti plašu pielietojumu. Mēdz teikt, ka pārticības meklētājiem katru rudeni mēteļa kabatā jānoslēpj pa kastanim un jāglabā tos tur visu ziemu. Reizē ar pirmajiem brūnajiem kastaņiem mājās var sākt veidot kastaņu un/vai ozolzīļu cilvēciņus, dzīvniekus un tārpiņus, brūnos apalīšus kopā stiprinot ar sērkociņiem vai zobu bakstāmajiem. Maziem bērniem ziemā patiks atrast spainīti vai kastīti, kurā noglabāti kastaņi - tos var bērt no trauka traukā, trenējot mazos pirkstiņus, bet tausti attīstīs nelielos maisiņos sabērti kastaņi vai čiekuri, kurus var mīcīt rokās vai pa kuriem var bradāt, trenējot pēdiņas. Tāpat no kastaņiem un zīlēm var veidot arī virtenes, tos var spīdumam nolakot un izmantot visdažādākajās kompozīcijās.

Čiekuriem arī ir grūti paiet garām un tāpēc lieciet tos kabatās! Čiekuri labi saglabāsies visu ziemu, kad puiši tos varēs pārvadāt rotaļu automašīnās, bet meitenes izmantot kā spēļu produktus, ēdienu gatavošanai lellēm. Protams, arī čiekuri (arī lakoti vai ar krāsu nopūsti) noderēs kompozīcijām, dāvanu rotājumiem un galda klājuma papildinājumam.

Ogas, piemēram, pīlādži, dzērvenes, mežrozīšu augļi u.c. piemēroti kaltēšanai un ziemā tie var kļūt par kārumu vai dekoru.

Zariņi, kociņi rudenī zem kājām atrodami plašā sortimentā. Bērni tajos saskata briesmoņus, pūķus, cilvēkus un zvēriņus. Dažādi savākti zariņi bērnos rosinās iztēli rotaļājoties vai veidojot nelielus mākslas darbus (piemēram, nokrāsojot ar otu visdažādākajās krāsās). Bet kopā ar pieaugušajiem puķu podā iespraustu zaru var aplīmēt ar citiem rudens dekoriem un izveidot kompozīciju, kura nenokaltīs.

Ķirbji ir jāglabā vismaz līdz novembrim, kad arī Latvijā ir pārņemta tradīcija tos izgrebt, lai „vēderā” ievietotu svecīti un taptu izgaismots telpu dekors. Tiesa, nav obligāti jāgaida datums kalendārā, lai kopā ar bērniem veidotu kompozīcijas no ķirbjiem. Bet galu galā arī siltās telpās šie oranžie, sārtie un zaļie skaistuļi glabājas teju visu ziemu un ir gatavi ceļot no palodzes uz grīdu, pie bērniem izgrebšanai un galu galā uz virtuvi, lai pārtaptu kārumā ziemai.

Krāsas burciņās klasiskajā izpratnē gan vairāk ir vecāku ziņā - krāsaini marinējumi, ievārījumi un kompoti īpaši skaisti izskatās, ja krāsainās burciņas bērniem ļauj aplīmēt ar uzrakstiem un zīmējumiem, bet vāciņam uzvelk dekoratīvu mici. Burkas rudenī var pildīt arī bērni - ar kastaņiem, kaltētiem augļiem un ogām, ar zariņiem, akmentiņiem, čiekuriem un visu, kas ienāk prātā! Ziema būs pietiekami gara, lai šādu burciņu saturu vairākkārt radoši pārkārtotu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu