Otrdiena, 19. jūnijā Vārda dienas: Nils Viktors
Foto: Ekrānuzņēmums no video

1957. gada 19. jūlijā pieci ASV militāristi eksperimentālos nolūkos nolēma pārbaudīt, kas notiks, ja tieši virs viņu galvām uzies gaisā atombumba. Pārgalvīgais process tika iemūžināts ikoniskā video.

Atombumbas izmēģinājums norisinājās Nevadas tuksnesī, un 2 kilotonnas jaudīgā atombumba sprāga vairāk nekā 3 kilometrus virs brīvprātīgo galvām.

Kā vēsta izdevums «Vintag», lai iemūžinātu šo unikālo notikumu, vīrieši sprādziena laikā tika filmēti. Video ir lieliski redzamas un dzirdamas eksperimenta dalībnieku emocijas pēc atombumbas detonācijas.

Video mērķis bija ASV Gaisa spēku vēlme demonstrēt to, cik relatīvi drošs cilvēkiem ir nelielas atombumbas sprādziens atmosfērā. Brīvprātīgie drosminieki bija pieci – pulkveži Sidnejs Brūss (Sidney Bruce) un Frenks P. Beils (Frank P. Ball), majori Normans Bodingers (Norman Bodinger) un Džons Hjūss (John Hughes), un virsnieks Dons Lutrels (Don Lutrel). Vienīgi operators Džordžs Jošitake (George Yoshitake) nebija brīvprātīgais šajā eksperimentā.

Kas notika ar šiem cilvēkiem pēc sprādziena?

Visi eksperimenta dalībnieki izdzīvoja, negūstot nekādas traumas. Operators nodzīvoja līdz pat 2013. gadam, sniedzot dažādas intervijas par šo eksperimentu. Arī visi pārējie dalībnieki nodzīvoja līdz sirmam vecumam, izņemot majoru Normanu Bodingeru, par kuru joprojām nekas nav zināms.

Tomēr, lai arī šis tests izrādījās veiksmīgs un dalībnieku veselību negatīvi neietekmēja, tomēr ir zināms, ka ASV tajā laikā līdzīgus testus veica bieži un tie lielākoties nebija tik veiksmīgi.

Pasaules vēsture

5 slavenākie Otrā pasaules kara snaiperi
25. maijā
Identificēts kuģa vraks ar 17 miljardus dolāru vērtu dārgumu kravu
24. maijā
No lauvām guļamistabā līdz mākslīgai zemestrīcei - pieci praktiskie joki Senajā Romā
23. maijā
Publicētas Annas Frankas dienasgrāmatas slepenās lapas, kurās sarakstītas neķītrības
17. maijā
Ledus gabals atklāj Romas impērijas ekonomiskās svārstības
16. maijā
10 svarīgi notikumi, kas noveda līdz Pirmā pasaules kara beigām
16. maijā
Pateicoties kapeņu izlaupītājiem, Pompejos atrasts jauns ķermenis
15. maijā
Senie romieši Skotiju pieķēzīja ar baisiem un asiņainiem grafiti
12. maijā
Nesaproti moderno mākslu? Pamēģini neandertāliešu simbolismu
11. maijā
© TVNET. Visas tiesības paturētas