Zolitūde. Savāktie dati ir pietiekoši procesu restaurācijai līdz traģēdijai (10)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: LETA

Policija un eksperti aizvien turpina sekot līdzi izmeklēšanas eksperimentam sagruvušās «Maxima» ēkas drupās Zolitūdē, taču jau līdz šim savākto datu apjoms ir pietiekošs, lai varēt restaurēt procesus, kas notika vēl pirms 21.novembra traģēdijas šajā objektā, Latvijas Televīzijai atklāja Rīgas Tehniskās universitātes docents Aigars Ūdris.

Eksperti pašlaik seko līdzi kopņu izturēšanās procesam, lai novērtētu kā šīs konstrukcija ir tikušas ekspluatētas un kā tās izvedušās ekspluatācijas laikā. Jau pašlaik savāktās informācijas apjoms ir pietiekošs, lai varētu pamatvilcienos restaurēt procesos, kas notika vēl pirms sabrukuma objektā, skaidro Aigars Ūdris, kurš sagatavoja un vada eksperimentu, raksta lsm.lv.

«Tieši tāpēc šo eksperimentu nesteidzinām, jo mums ir svarīgi novērtēt, kā tas ir attīstījies laikā,» saka Ūdris. Viņš arī apliecina iepriekš policijas pausto – nu jau netiešā veidā ir apstiprinājies, ka deformatīvie procesi notikuši ilgākā laikā.

«Izanalizējām situāciju un secinājām, ka teorētiski pašlaik ir pietiekami daudz datu, lai varētu argumentēti pamatot to, kā tas noticis iepriekš. Tajā pat laikā ir būtiski pasekot līdzi, kā šie procesi varētu būt noritējuši paplašinātā laikā,» stāsta eksperts.

Lai gan eksperimenta pašmērķis nav sagraut konstrukcijas, taču sabrukums būs viens no argumentiem, kas varētu kalpot kā papildus pamatojums. Tas gan vairs nav izšķiroši.

Jau ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas vietā otrdien uzsāktajā eksperimentā atlikušās sagruvušā veikala «Maxima» ēkas jumta konstrukcijas ir noslogotas atbilstoši paredzētajai slodzei un sākusies kopņu deformācija, kas attīstās lēni, tāpēc nevar prognozēt, cik ilgi turpināsies eksperiments, taču skaidrs, ka «nāves ēna» virs cilvēku galvām bijusi ilgāku laiku.

Otrdien pulksten 23.30 eksperti pārtrauca uzpildīt ar ūdeni baseinus uz atlikušās ēkas daļas jumta, jo bija sasniegta maksimāla slodze, kas norādīta būvobjekta specifikācijā. Lai gan nesošās konstrukcijas nav iebrukušas, sākusies deformācija, kas lēni attīstās.

Kontrolētajā jumtas sabrucināšanā paredzēts pārbaudīt «būvnieku piekopto noteiktu būvniecības kultūru». Šis eksperiments ir tikai viena no ekspertīžu sastāvdaļām.

Vēlāk policija arī plāno pārbaudīt jumta konstrukcijas ar uguni, izraisot un nodzēšot ugunsgrēku, jo ēkas būvniecības procesā bija izcēlies ugunsgrēks. Policija plāno pārbaudīt ugunsgrēka ietekmi un būvmateriālu izturību.

Tāpat policija plāno izņemt pierādījumus, kuri joprojām ir apglabāti zem trešā jumtas nogruvuma gruvešiem. Objektu policija pametīs maija beigās, kad to varēs nodot īpašniekiem.

Pērn novembrī veikala «Maxima» jumta iebrukšana laupīja 54 cilvēku dzīvības, daudzi cilvēki tika ievainoti.

Komentāri (10)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu