C, 11.08.2022.

Desmitiem tūkstošiem cilvēku Budapeštā protestē pret Orbānu

LETA/AFP
Desmitiem tūkstošiem cilvēku Budapeštā protestē pret Orbānu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
People protest against the policies of Hungarian Prime Minister Viktor Orban's government in last weekend's general election in Budapest, Hungary on April 14, 2018.  

 / AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
People protest against the policies of Hungarian Prime Minister Viktor Orban's government in last weekend's general election in Budapest, Hungary on April 14, 2018. / AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP

Vairāki desmiti tūkstoši ungāru sestdien izgājuši Budapeštas ielās, protestējot pret, viņuprāt, viltotajiem parlamenta vēlēšanu rezultātiem, saskaņā ar kuriem Viktors Orbāns izcīnījis trešo pilnvaru termiņu premjera amatā.

Demonstranti caur pilsētas centru dodas uz parlamenta ēku, pie kuras paredzēts mītiņš, kas tiek rīkots ar lozungu: «Mēs esam vairākums.»

«Mēs vēlamies dzīvot tiesiskā valstī, kur ir varas atzaru līdzsvars. Mēs vēlamies dzīvot patiesā demokrātijā,»

sarunā ar aģentūru AFP uzsvēra viens no demonstrācijas organizatoriem - 20 gadus vecais students Viktors Ģetvai. «Ja mūsu prasības netiks izpildītas, mēs nevarēsim dzīvot šajā valstī.

Šī ir mūsu pēdējā iespēja kaut ko darīt valsts labā.»

Saskaņā ar AFP žurnālistu aplēsēm demonstrācijā piedalās aptuveni 100 000 cilvēku.

Orbāna konservatīvās partijas «Fidesz» pārliecinošo uzvaru vēlēšanās apstrīd nevalstiskās organizācijas un opozīcijas partijas, apgalvojot, ka viņš nepārstāv ungāru vairākumu.

Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji asi kritizējuši vēlēšanas, norādot, ka tās esot raksturojusi «iebiedēšana un ksenofobiska retorika, mediju neobjektivitāte un necaurskatāms kampaņas finansējums».

EDSO ziņojumā norādīts arī uz «valsts un valdošās partiju resursu pārklāšanos».

«Fidesz» visu šos pārmetumus ir noraidījusi.

Orbāns pie varas atrodas kopš 2010.gada, un viņa

kritiķi apgalvo, ka šajā laikā viņš ir ierobežojis tiesu neatkarību, apklusinājis neatkarīgo presi un izkropļojis vēlēšanu sistēmu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem, kas iegūti pēc 99% biļetenu saskaitīšanas, «Fidesz» izcīnījusi aptuveni 50% balsu, saglabājot savu divu trešdaļu vairākumu, kas dod konservatīvajiem iespēju grozīt konstitūciju.

Otrajā vietā ar 19% balsu ierindojusies opozīcijā esošā galēji labējā Kustība par labāku Ungāriju («Jobbik»), kam ar 12% balsu seko sociālistu vadītā kreisi centriskā koalīcija.

Iespējamie pārkāpumi atsevišķos vēlēšanu iecirkņos un nacionālā vēlēšanu biroja datorsistēmas darbības traucējumi devuši pamatu opozīcijai pieprasīt balsu pārskaitīšanu.

Protestētāji, kuru vidū pamatā ir studenti, līdz ar balsu pārskaitīšanu pieprasa bezpartijiskus sabiedriskos medijus un jaunu vēlēšanu izsludināšanu. Vienlaikus viņi aicina opozīciju apvienoties.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu