Lepēna nosoda ES «apvērsumu» Itālijā

Francijas galēji labējās Nacionālās frontes līdere Marina Lepēna

FOTO: AFP/SCANPIX

Francijas galēji labējās Nacionālās frontes (FN) līdere Marina Lepēna pirmdien nosodīja Eiropas Savienības (ES) «apvērsumu» Itālijā, kur prezidents Serdžo Matarella gatavojas iecelt taupības politikas aizstāvi Karlo Kotarelli premjera amatā, lai vadītu valsti līdz jaunām vēlēšanām.

«Eiropas Savienība un finanšu tirgi atkal ir konfiscējuši demokrātiju. Tas, kas notiek Itālijā, ir valsts apvērsums, neleģitīmu institūciju veikta itāļu tautas aplaupīšana. Sastopoties ar šādu demokrātijas noliegumu, visā Eiropā vairojas cilvēku dusmas,» tviterī pauda Lepēna.

«Matarella ir iesaistījies institucionālā apvērsumā. Viņam patiesībā būtu jābūt institūciju garantam, viņam būtu jākalpo Itālijas konstitūcijai, bet tagad viņš kalpo ES un Eiropas Komisijai,» raidorganizācijai «France 2» sacīja FN vicepriekšsēdētājs Nikolā Bē.

«»Pieczvaigžņu kustība» (M5S) un Līga ir uzvarējušas vispārējās vēlēšanās, tās dažu nedēļu laikā ir panākušas pilnīgu vienošanos par valdību. Tām ir demokrātiska leģitimitāte to īstenot. Matarella cenšas bloķēt šo procesu, tas rada milzu politikas krīzi visās jomās,» viņš piebilda.

Populistiskās M5S un labējās Līgas līderi svētdien pauda sašutumu par valdības veidošanas procesa sabrukumu pēc tam, kad premjerministra amata kandidāts Džuzepe Konte bija atteicies no valdības veidošanas.

«Mēs nedēļām ilgi kopīgi strādājām, lai izveidotu valdību, kas aizstāvētu Itālijas pilsoņu tiesības. Bet kāds (..) mums pateica «NĒ»,» sociālajos medijos paziņoja Līgas līderis Mateo Salvīni.

M5S līderis Luidži Di Maio tikmēr vainoja Itālijas prezidentu Serdžo Matarellu par Kontes atteikšanos no valdības veidošanas.

«Pateiksim skaidri, ka balsošana ir bezjēdzīga, jo valdības vada reitingu aģentūras, kā arī finanšu un banku lobija grupas. Vienmēr tas pats,» viņš paziņoja vietnē «Facebook» publicētā video.

Di Maio arī pieprasījis prezidenta impīčmentu.

Matarella trešdien uzticēja M5S un Līgas izvirzītajam kandidātam Kontem valdības veidošanu. M5S biedrs Konte ir jaunpienācējs uz politiskās skatuves un līdz šim nav ieņēmis nevienu vēlētu amatu. Tajā pašā laikā viņam ir solīda jurista un akadēmiskā karjera un viņš bijis arī M5S līdera personīgais advokāts.

Valdības veidošana nonāca strupceļā, jo Matarella nepiekrita, ka jaunajā valdībā finanšu ministrs būtu Līgas pārstāvis Paolo Savona, kurš pazīstams ar kritiskiem uzskatiem par eirozonu. 81 gadus vecais Savona, kurš ieņēma rūpniecības ministra amatu no 1993.gada līdz 1994.gadam, stingri iebilda pret Māstrihtas līguma parakstīšanu un izteicies, ka uzskata eiro par «Vācijas sprostu».

Pirms valdība tiek apstiprināta parlamentā, tā vispirms ir jāapstiprina prezidentam.

Salvīni svētdienas vakarā paziņoja, ka nepiekritīs tam, ka tiek ietekmēta valdības veidošana, un brīdināja, ka Itālijā varētu būt jārīko ārkārtas vēlēšanas.

Kontes izvirzīšana premjera amatam bija radījusi cerības, ka Itālijai varētu izdoties izkļūt no politiskā strupceļa, kādā tā nonāca pēc 4.martā notikušajām vēlēšanām, kurās nevienam politiskajam spēkam neizdevās iegūt pietiekamu vairākumu valdības izveidošanai.

Uz augšu