C, 11.08.2022.

FIB veic kratīšanu Trampa advokāta birojā

LETA/AFP
FIB veic kratīšanu Trampa advokāta birojā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
ASV prezidents Donalds Tramps
ASV prezidents Donalds Tramps Foto: SHAWN THEW / EPA

ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģenti pirmdien veica kratīšanu prezidenta Donalda Trampa personīgā advokāta Maikla Koena birojā Ņujorkā. Koena advokāts Stīvens Raiens paziņoja, ka šīs darbības veiktas īpašā prokurora Roberta Millera vārdā, kurš vada izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās.

(Papildināta ziņa.)

«ASV prokurora biroja Ņujorkā lēmums veikt savu izmeklēšanu, izmantojot kratīšanas orderus, ir pilnīgi nepiemērota un nevajadzīga,» norādīja Raiens. «Tās rezultātā tika nevajadzīgi konfiscēta konfidenciāla sarakste starp advokātu un viņa klientiem.»

Viņš piebilda, ka Koens jau iepriekš iesniedzis tūkstošiem dokumentu ASV Kongresa izmeklētājiem.

Laikraksts «New York Times» ziņo, ka kratīšana tika veikta pēc tam, kad FIB aģenti bija saņēmuši kratīšanas orderi, balstoties uz informāciju, ko bija ieguvuši no Millera. Kratīšana tomēr nav tieši saistīta ar Millera vadīto izmeklēšanu, vēsta laikraksts.

FIB aģenti Koena birojā atsavināja dokumentus par dažādiem tematiem, tostarp par maksājumiem pornoaktrisei Stefānijai Klifordei, kura pazīstama ar pseidonīmu Stormija Danielsa, ziņo laikraksts.

Koens ir paziņojis, ka samaksājis Klifordei 130 000 ASV dolāru no savas kabatas. Koens apgalvo, ka nedz Tramps, nedz viņa uzņēmums «The Trump Organization» nav bijuši saistīti ar šo pārskaitījumu, kā arī nav viņam šo summu vēlāk atlīdzinājuši. Kliforde gan apgalvo, ka viņai 2006.gadā bijusi dēka ar Trampu un šī nauda viņai samaksāta par klusēšanu pāris dienas pirms prezidenta vēlēšanām 2016.gadā.

Reaģējot uz kratīšanu sava advokāta birojā, Tramps to nosaucis par apkaunojumu, kā arī paziņojis, ka Millera veiktā izmeklēšana esot «uzbrukums valstij».

Kratīšanas orderi ir ierasts, kaut arī agresīvs tiesībsargājošo iestāžu instruments, kas bieži tiek izmantots gadījumos, kad varasiestādes bažījas par pierādījumu slēpšanu. Lai iegūtu šādu orderi, FIB aģentiem jāpārliecina tiesnesis, ka noticis likumpārkāpums un ir pamats domāt, ka kratīšanā tiks atrasti tam pierādījumi. Ordera saņemšanai nepieciešams apstiprinājums arī Tieslietu ministrijā.

Millera vadītā komanda līdzīgu taktiku izmantoja arī pagājušajā vasarā, veicot kratīšanu Trampa bijušā kampaņas vadītāja Pola Manaforta mājās.

Koena gadījumā FIB aģenti pārmeklēja arī viesnīcas numuru, kurā advokāts apmeties, kamēr viņa mājās notiek remonts.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas noteikumiem Milleram ir jākonsultējas ar tieslietu ministra vietnieku Rodu Rozenšteinu, ja viņa izmeklētāji atklāj jaunus pierādījumus, kas var atrasties ārpus viņa sākotnējā mandāta. Rozenšteins pēc tam izlemj, vai atļaut Milleram turpināt izmeklēšanu šajā virzienā vai arī nodot šo lietu citam prokuroram vai citai Tieslietu ministrijas nodaļai.

Millera birojs, Baltā nama preses sekretāre Sāra Hakabija un tieslietu ministra birojs komentārus vēl nav snieguši.

Raiens neatklāja, kādi dokumenti Koena birojā atsavināti, bet sacīja, ka viņš sadarbojies ar izmeklētājiem, tostarp pagājušajā rudenī ticies ar likumdevējiem, kuri izmeklējuši Krievijas jaukšanos prezidenta vēlēšanās.

Pēdējā laikā Koens nonācis mediju uzmanības lokā saistībā ar naudas pārskaitījumu Klifordei. Vairākas Federālās vēlēšanu komisijas bijušās amatpersonas izteikušās, ka tādejādi pārkāpti noteikumi, kas regulē kampaņu finansēšanu, un vairākas Vašingtonā bāzētas organizācijas iesniegušas sūdzības komisijā, aicinot izmeklēt šo lietu.

Tramps pagājušajā nedēļā pirmo reizi atbildēja uz jautājumiem par Klifordi, uzsverot, ka neko nav zinājis par maksājumu viņai. Tramps apgalvoja, ka neesot zinājis par Koena maksājumu viņai un arī nezinot, kur Koens dabūjis naudu.

Baltais nams vairākkārt uzvēris, ka Trampam neesot bijusi dēka ar Klifordi.

Kliforde cenšas panākt, lai tiktu anulēts konfidencialitātes līgums, ko viņa parakstīja pirms vēlēšanām, un solījusi atdot atpakaļ 130 000 dolāru, kas viņai tika pārskaitīti.

Viņa apgalvo, ka konfidencialitātes līgums neesot derīgs, jo to parakstījuši tikai viņa un Koens. Tramps šo dokumentu neesot parakstījis.

Klifordes advokāts pagājušajā mēnesī nosūtīja vēstules «The Trump Organization», divām bankām ar lūgumu saglabāt visus dokumentus un vēstules, kas saistītas ar 130 000 dolāru pārskaitījumu Klifordei un viņas attiecībām ar Trampu.

Advokāts arī paziņoja, ka viņa rīcībā esot dokumenti, kas pierādot, ka Koens izmantojis savu e-pasta adresi «The Trump Organization», lai nokārtotu naudas pārskaitījumu, un konfidencialitātes līgums nosūtīts ar kurjeru Koenam uz «The Trump Organization» biroju Trampa tornī Ņujorkā.

Advokātu firma «Squire Patton Boggs», kas strādāja ar Koenu vienā birojā, pirmdien paziņoja, ka uzņēmuma attiecības ar Koenu ir beigušās.

Firma norādīja, ka FIB veiktā kratīšana neesot saistīta ar tās darbību, un uzsvēra, ka «Squire Patton Boggs» sadarbojas ar varasiestādēm.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu